notalar

Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Ses eğitiminin temelini doğru nefes alma tekniklerinin öğrenilmesi oluşturur.

Üst solunum yolları, akciğerler, diyafram ve ses tellerinin içinde bulunduğu ses organlarımız sahip olduğumuz sesin kaynaklarını oluşturmaktadır.  Diyafram kası ciğerlerimize hava dolmasını sağlayarak, ses tellerine gönderilen havanın şiddetini ayarlamamızı da sağlamaktadır. Ses telleri soluk borusunun hemen üzerinde yer alan, akciğerlerden gelen havanın konuşma esnasında titreşmesini ve sese dönüşmesinden sorumludur. Ses telleri ile birlikte boğazımızda bulunan kaslar, dil ve dişler yardımıyla ses meydana gelmektedir.

Ses eğitimi teknikleri ile sıradan insanın bedeninde toplanan hava kapasitesi, daha yoğun ve etkili seviyelere çıkartılarak, sözlü ve sözsüz melodilerin zenginleştirilmesi ve berraklaştırılması hedeflenir.

Bununla ilgili olarak başta saydığımız dil, dudak, dişler gibi organlarında doğru kullanım teknikleri öğretilir. Doğru nefes alma tekniği ve diyaframı doğru kullanma yöntemi ise bir ses eğitiminin bel kemiğini oluşturmaktadır. Doğru nefes alma sadece şan eğitimi alan kişileri değil, normal yaşantısını sağlıklı olarak sürdürmeyi hedefleyen her insanın öğrenmesi gereken bir konudur.

Doğru nefes almak, vücut genel sağlığını doğrudan etkilemektedir.

Diyaframını doğru kullanarak, doğru nefes alan bir insan tüm organlarına bol oksijen göndermekte ve bu da organların tümünün sağlıklı çalışmaya devam etmesi için son derece işlevsel önemi olan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısacası doğru nefes alma tekniği sağlık için önemlidir.