Türk Müziği Makamlarının İnsan Sağlığına Yararları

Bugün sizlere Türk müziğinde kullanılan makamların, insan sağlığına ciddi yararları konusunda detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Türk müziğinde kullanılan makamların, insan sağlığına ciddi yararları konusu hakkında gerçekten çok uzun süreli tecrübelerimizden ve araştırma süreçlerimizden yararlandığımızın garantisini sizlere sunabilirim. Eğer Türk müziğinde kullanılan makamların, insan sağlığına ciddi yararları konusu hakkında bilgilendirme sağlamak istiyorsanız gerçekten çok doğru bir siteye geldiniz. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra Türk müziğinde kullanılan makamların, insan sağlığına ciddi yararları olduğu konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Türk-Müziği-Makamlarının-Yararları-min

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Türk Müziğinde Kullanılan Makamlar
– Türk Müziği Makamlarının Yararları
Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Türk Müziği Makamlarının Yararları” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Türk Müziği Makamlarının Yararları

Türk-Müziği-Makamlarının-Yararlarıı-min

RAST MAKAMI: Sağlık Üzerinde Etkisi Olan Dört Makamdan Biridir. Sefa, Neşe, İç Huzuru Ve Rahatlık Verir. Başa, Göze Ve Kaslara Etkisi Vardır. Spazm Çözücü Etkisi Nedeniyle Spastik Ve Otistik Çocukların Tedavisinde Destek Amacıyla Kullanılır.

REHAVİ MAKAMI: Dinleyenlerde Sonsuzluk Ve Yer Çekiminden Kurtulma Duygusu Uyandırır. Omuz Ve Baş Ağrısı Olanlara, Ruhsal Problem Yaşayanları Dinlendirir.

HÜSEYNİ MAKAMI: Güzellik, İyilik, Sessizlik, Rahatlık Verir Ve Ferahlatıcı Özelliği Vardır. Karaciğer, Kalp Ve Mide İle İlgili Problem Yaşayanlara Önerilen Makamdır. İçindeki, Gizli Pentatonik Yapı Sebebiyle, Kendine Güven Ve Kararlılık Duygusu Verir; Bundan Dolayı Otistik Ve Spastik Hastalara Faydalı Olduğu Söylenir.

PENTATONİK MELODİLER: Pentatonik Müzik, Asya Kökenli Türk Musikisinin En Önemli Karakteristik Özelliğidir. Kendine Güven Ve Kararlılık Verir, Rahatlık Sağlar. Çocuklara, 9-10 Yaşına Kadar Sadece Pentatonik Müzik Dinletilmesi Tavsiye Edilmektedir.

NİHAVEND MAKAMI: Dinleyenlerde Kuvvet Ve Barış Duygusu Uyandırır.

ACEMAŞİRAN MAKAMI: Yaratıcılık Duygusu Ve İlham Verir. Gevşemeye Yardımcı Olur. Durgun Düşünce Ve Duyguları Canlandırır. Kadınlarda Doğumu Kolaylaştırır. Anne Karnındaki Çocuğun Yanlış Duruşlarının Düzelmesine Yardım Eder. Ağrı Giderici Ve Spazm Çözücü Özelliği Vardır.

UŞŞAK MAKAMI: Gülme, Neşe, Sevinç, Kuvvet Ve Kahramanlık Duyguları Verir. Kalp Ve Tansiyon Hastalarına Stresten Uzaklaşmaları İçin Tavsiye Edilir.

SABA MAKAMI: Cesaret, Kuvvet Ve Rahatlık Hissi Uyandırır.

BUSELİK MAKAMI: Nihavend Makamı İle Benzer Özellik Gösterir.

ISFAHAN MAKAMI: Dinleyenlerin Güven Hissi Duymalarına Yol Açar. Uyum Sağlamayı Kolaylaştırır, Hareket Yeteneğini Arttırır. Hatıraları Tazeleme Özelliği Vardır.

NEVA MAKAMI: Üzüntüyü Giderir. Gönül Okşayan Makam Adıyla Bilinir. Kötü Fikirleri Kovduğu, Cesaret Ve Yiğitlik Verdiği Söylenir.

IRAK MAKAMI: Korku Gidericidir. Saldırganlığı Önleyici Ve Nevrotik Hastaları Tedavi Edici Etkisi Vardır.

Zengüle-Makamı-min

ZENGÜLE MAKAMI: Hayal Dünyasını Geliştirir. Uyku Verir. Eğer uyku problemleri çekiyorsanız, zengüle makamı içeren şarkıları dinleyerek, çok kısa bir süre içerisinde, çok kaliteli ve dinlendirici bir uykuya geçiş yapabilirsiniz.

ZİRGÜLE MAKAMI: Rahatlık ve uyku veriyor. Aynı şekilde zergüle makamı gibi, zirgüle makamı da sizlerin uyumasında yardımcı olmaktadır. Temiz, refah dolu bir uykuya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka zirgüle makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

RAST MAKAMI: Neşe ve huzur verir. Kemik-kas sistemine, başa ve göze karşı etkilidir. Spazm çözücü özelliği nedeniyle spastik ve otistik çocuklara dinlettiriliyor. Gerilim tipi baş ağrısı çekenlere gevşemeleri için öneriliyor.. Eğer moraliniz bozuk ise ya da mutluluğunuz daha da arttırmak istiyorsanız rast makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

HÜSEYNİ MAKAMI: Sükunet ve rahatlık hissi. Kalp, karaciğer ve mide hastalarının müzikle terapisinde kullanılıyor. Biraz huzur ve sükunet istiyorsanız mutlaka hüseyni makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

REHAVİ MAKAMI: Sonsuzluk hissi, Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız mutlaka revahi makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

KÜÇEK MAKAMI: Hassasiyet, Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız mutlaka küçek makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

NEVA MAKAMI: Ferahlık ve lezzet, Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız mutlaka neva makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

BUSELİK MAKAMI: Kuvvet., Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız mutlaka buselik makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

HİCAZ MAKAMI: Alçakgönüllülük duygusunun makamıdır. Eğer bu duyguyu hissetmek istiyorsanız mutlaka hicaz makamı içeren şarkılar dinlemelisiniz.

Müzikle Terapinin Etkili Olduğu Hastalıklar

Müzikle-Terapinin-Etkili-Olduğu-Hastalıklar-min

Yapılan araştırmalara göre; Müzikle Terapinin onkoloji, kardiyoloji, kalp cerrahisi, nöroloji, geriatri, onkoloji ve psikiyatri hastalarında olumlu etkisi var. Müzikle terapinin çözümüne yardımcı olduğu sağlık sorunları:

+ Kalp ameliyatı olacak hastalarda ameliyat stresinin ortadan kaldırılması,
+ Herhangi bir nedenle cerrahi müdahale geçirecek hastalarda ameliyat ve anestezi korkusunun üstesinden gelinmesi,
+ Strese bağlı baş, boyun ve bel ağrıları,
+ Normal doğumun daha kolay gerçekleşmesi,
+ Doğum sonrasındaki ağrılarının hafifletilmesi,
+ Ameliyat sonrasındaki ağrılarının dindirilmesi,
+ Otistik çocukların rehabilite edilmesi,
+ Sinirlilik, stres, uykusuzluk, fobi, panik atak gibi sorunlara karşı,
+ Yoğun bakım hastaları,
+ Kanser hastalarının psikolojik sorunlara karşı etkili olarak bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesi,
+ Kanser ağrılarının hafifletilmesine karşı uygulanabiliyor.


Bugün sizlere Türk müziğinde kullanılan makamların, insan sağlığına ciddi yararları konusunda uzun yıllardır kazanmış olduğumuz tecrübelerimiz ve uzun süreli devam ettirdiğimiz araştırmalarımız doğrultusunda bilgilendirmeler sağladığımız bir yazı hazırlamıştık, umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir. Dediğimiz gibi Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.