Müziğin Tıbbi Etkileri

Bugün sizlere konusunda detaylı bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. konusu hakkında gerçekten çok uzun süreli tecrübelerimizden ve araştırma süreçlerimizden yararlandığımızın garantisini sizlere sunabilirim. Eğer konusu hakkında bilgilendirme sağlamak istiyorsanız gerçekten çok doğru bir siteye geldiniz. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra konusunda aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından eminiz. Bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır.

Müziğin-Tıbbi-Etkileri

Bu yazıda bulabileceğiniz konu başlıkları şunlardır;
– Müziğin Tıbbi Etkileri
– Müziğin Fiziksel Etkileri
Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve araştırmalarımız doğrultusunda detaylı bilgiler ve araştırmalar dahilinde hazırladığımız “Müziğin Tıbbi Etkileri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


müziğin-sağlığa-etkileri

Müziğin İnsan Sağlığına Etkileri

Müziğin İnsan Sağlığı Üzerindeki Tıbbi Etkileri

Bazen zor dönemler yaşarız, dertlerimiz sıkıntılarımız olur. Bir şeyler düşünür canımızı sıkar stres yaşarız. Sonuçta bazen ya kalp kırılır yada kalpsiz kalınır. Müzik bu saydığımız durumlara bir ilaç niteliğinde fakat bunun dışında müziğin insan sağlığına bir çok yararı bulunuyor. Müziğin faydalarını sadece bu yazıya sığdıramayacağımız için bu yazıda başlıca ve insan hayatını en çok etkileyen maddelerden bahsetmeyi tercih ettik fakat merak etmeyin, bu bilgileri öğrenmek, size yeni bilgilerin kapılarını aralayacak niteliktedir.
Şimdi dilerseniz sizler ile birlikte müziğin faydalarını görelim…

Müziğin-İnsan-Sağlığı-Üzerindeki-Tıbbi-Etkileri

Müzik, beynin mezolimbik bölgesindeki merkezleri uyararak, endorfin, oksitosin ve enkefalin gibi nöro-transmitterlerin salgılanmasını tetikler. Açıkça görülmektedir ki, yaratılıştan beynimize, uyumlu ve ritmik seslere cevap veren bağlantılar konmuştur.

İnsanlar müzik kulağına ve güzel sese sahip olmasa da, seslerin ahenkli şekilde söylenmesine karşı duyarlıdır.

Müziğin moleküler seviyede nasıl bir mekanizmayla tedavi edici tesirlere sahip olduğu günümüzde yeni yeni anlaşılmaktadır.

Yapılan birçok araştırmada, sakinleştirici melodilerin endişe ve korkuları gidermeye, tansiyonu düşürmeye ve kalp atış ritmini yavaşlatmaya vesile olduğu anlaşılmıştır.

+ Müziğin, stres hormonu kortizolün sentezini yaklaşık % 25 azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, vücudun tabiî kas gevşeticileri endorfinlerin salgılanmasını artırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, ameliyat sonrası sancıları hafifletmeye, böylece sakinleştirici ve ağrı kesici ilâçlara olan ihtiyacı azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, ameliyatlı hastaların daha hızlı ve hafif ağrılı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, bağışıklık sisteminin savaşçı maddeleri imiglobin A’nın % 14’e çıkmasına ve ilâç almadan doğumu kolaylaştırmaya vesile olduğu bilinmektedir.
+ Müziğin, yoğun bakımdaki prematüre bebeklerin gelişmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, çocukların beyinlerinin nöral (sinirsel) bağlantılarının uyarılmasına ve çevreye olan hassasiyetlerinin artmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Müzik-ve-Hafıza-Gelişimi
+ Müziğin, hafızalarının güçlenmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, tansiyonlarının 5 birim kadar düşmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, kalp atış ritimlerinin azalmasına yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, kardiyak (kalbe ait) kan çıkışının düzeltilmesine yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, kas gerilmesini gevşetmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.
+ Müziğin, ilâç kullanılmadan ağrı ve rahatsızlıkların azaltılmasına vesile olduğuna dair tespitler vardır.

Ayrıca Türk Müziği Makamları yüz yıllar önce insan sağlığı için hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Aşağıdaki yazımızdan da Türk Müziği Makamlarının insan sağlığına faydalarını okuyabilirsiniz.

Türk-Müziği-Makamları-ile-Tedavi

Eğer Türk Müziği Makamlarının yüz yıllar önce insan sağlığı için hastalık tedavisinde nasıl uygulandığını öğrenirseniz, emin olun çok sık dinlemeyi tercih etmediğiniz tüm Türk müziği makamı içeren şarkılara ilgi duyacaksınız. Aynı zamanda müziğin genel yararlarından ziyade, müziğin tüm kolları hakkında bilgi sahibi olarak kendinizi geliştirebilecek, müzik hakkında daha fazla bilgiye sahip olabileceksiniz. Kendinizi müzik konusunda geliştirmek istiyorsanız, gerçekten kaliteli ve dikkatli bir müzik dinleyicisi, iyi bir araştırmacı ve öğrenme isteği ile dolu olmalısınız, aksi takdirde öğrendiğiniz şeylerin yanlış olma ihtimalinin artacağı gibi, öğrenmeniz gereken konularda gün geçtikçe artacak çünkü müzik zaman ile doğru orantılı bir şekilde değişmekte ve gelişmektedir. İnsanlar müzik dinlemeyi sevdikleri, müzik yapmayı sevdikleri zaman, müzik değişir, gelişir ve bu devam ettiği sürece öğrenilmesi gerekilen bilgilerin, tekniklerin ve türlerin sayısı artacaktır. İşte bu yüzden bu yazıyı da okumanızı tavsiye ediyoruz, kim bilir belki de o yazıdan başka bir yazıya atlayarak, müzik konusundaki gelişiminizi daha da kaliteli bir şekilde sürdürürsünüz.

Türk Müziği Makamlarının Sağlığa Faydaları


Dediğimiz gibi, bu yazıda bulunan bilgilerin hepsi, kurulduğumuz ilk günden itibaren gerek öğrencilerimiz ile kurduğumuz iletişimler, gerek öğrencilerimiz ile edindiğimiz tecrübelerimiz, gerek öğrencilerimize sunduğumuz eğitimlerimiz, gerek ise edindiğimiz bilgiler dahilinde, edindiğimiz kaliteli tecrübeler, profesyonel kariyer geçmişimiz ve uzun süreli araştırmalarımız sonucunda ortaya konulmuş, doğruluğu öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz, edindiğimiz bazı kaynaklar ve tecrübelerimiz ile tescillenmiş bilgilerdir. Dolayısı ile bu yazıda bulunan her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenerek öğrenebilir, kendinizi geliştirebilmek adına bir adım atabilirsiniz. Bu yazıda bulunan hiç bir bilginin zararı yoktur aksine, sizlere gerçekten çok fazla yararı olacaktır. Umarız bu yazıdan memnun kalmış ve bilgilenmişsinizdir.