Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için İletişim İçin Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz konusunu ele alacağız.. İnsan, sosyal bir varlıktır ve bu sosyal varlık olma durumu nedeniyle sürekli diğer insanlarla ve hatta canlılarla iletişim halindedir. Fakat iletişim yalnızca sözcüklerle ortaya çıkmaz. Farklı parametreler iletişimin daha güçlü ya da daha güçsüz olduğunu gösteren kriterlerdir. Etkili bir iletişim için sözcükler dışında kullanabileceklerimize baktığımızda ise birbirinden farklı bir kaç nokta karşımıza çıkar.

Etkili bir iletişim için bu noktaları doğru kullanmak ve iletişim anında sözcüklerimiz dışında bu noktalara da önem vermek son derece önemlidir.

Bu nedenle, biz de bugünkü yazımızda sizlere etkili bir iletişim için sözcükler dışında kullanabileceklerimizi sıraladık. Eğer siz de iletişim konusunda kendiniz geliştirmek ve etkili bir iletişim kuracak yeterliliğe sahip olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. 

Diksiyon Derslerimiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

İletişim İçin Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz

Mimikler       

Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri
Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri

İnsan ilişkilerinde hiçbir şey, belki yüz ifadesi kadar önemli ve anlamlı olamaz.

Üzüntünün veya kızgınlığın gülümseyen bir ifadeyle, sevincin çatık kaşlarla ifade edilmesi uygun düşmez. Her duygu ve düşünce kendine uygun bazı mimik kodları ile karşı tarafa aktarılır.

Güvenli bir ifade, verilen mesajla uyum içindeki bir ifadedir. Örneğin, öfkeli bir mesaj veya memnuniyetsizlik en açık olarak donuk bir ifadeyle verilebilir. Bu nedenle insanlarla iletişim kurarken doğru mimikleri kullanmak hem kendinizi daha iyi ifade etmenizi hem de daha iyi anlaşılmanızı sağlar. 

Yüz İfadeleri  

Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri
Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri

Bir yüzde yüzlerce anlam gizlidir. Kişiye ve sosyal yapıya ait bilinç ve bu bilincin oluşturduğu düşünce, insanın yüz ifadesini etkilemektedir. Yüz ifadesi, bir dizi insani duygular anlatır.

Yüz kasları duygusal bir ifadeyi yansıtma açısından esas olarak üç grupta değerlendirilir. Alın kasları, yanak kasları ve göz kasları. Bu üç kas grubu yüz ifadelerimizin tamamını oluşturmakta ve bir araç olarak kendimizi ifade etmemiz için kullanılmaktadır. 

Eğer etkili bir iletişim kurmak istiyorsak seçtiğimiz sözcükler kadar yüz ifadelerimize de önem vermemiz gerekmektedir. 

Göz Teması

Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri
Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri

Bir kişiyle konuşurken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri, nereye baktığınızdır. Doğrudan konuştuğunuz kişiye bakmak, karşınızdaki kişiye samimiyetinizi iletmenize yardımcı olur ve mesajınızın etkisini artırır. Yere bakarak veya gözlerinizi kaçırarak konuşmanız, karşınızdaki kişinin üstünlüğünü kabullenme olarak yorumlanacaktır.

Doğrudan göz ilişkisi kurmak ve sürdürmek konusunda aşırılığa kaçmamak gerekir.

Sürekli olarak bir insanın gözlerinin içine bakmak hem o kimsede rahatsızlık doğurur, hem de gereksizdir.

Doğrudan göz ilişkisi de zamanla geliştirilebilir. Bunun için, dikkatinizi göz temasınıza yöneltmeniz ye birisiyle konuşurken, gözlerinizi kullanış biçiminizin farkında olmanız gerekir.

Sözcükler Dışında Kullanabilecekleriniz İletişim Öğeleri