Klarnet, çok keyifli bir müzik aletidir, klarnet çalmaya istekli kişinin aklında bazı sorular oluşur, örneğin;

Klarnet nasıl öğrenilir?
Klarnet nasıl çalınır?
Klarnet kolay öğrenilir mi?
Klarnet çalma teknikleri nelerdir?  gibi çok temel sorular.

klarnet-nasıl-öğrenilir

Klarnet Çalmayı Öğrenmenin Püf Noktaları

Her müzik aletinde olduğu gibi klarneti iyi çalabilmek için öncelikle enstrümanı iyi tanımak gereklidir. Bu yüzden klarnet egzersizleri yapmadan önce en az bir 10 dakika klarnet ile oynanmalı ve klarnetin parçaları iyice tanınmalıdır. Klarnetin bölümleri ve klarnetin parçalarıyla ilgili ayrıntılı bilgi için aşağıdaki yazımızı okumanızı öneririz.

Klarnetin bölümleri ve klarnetin tüm parçaları hakkında ayrıntılı bilgiler.

Temel teknikleri öğrendiğiniz andan itibaren klarnetinizle daha çok zaman geçirebilmeli ve çalacağınız enstrümana sevgi ile bağlanmalısınız. Bu size estetik anlamda bir güzellik de kazandırır. İyi bir eğitimci ve etkili bir yönlendirme ile iyi bir klarnet çalgıcısı olabilirsiniz.

Klarnete yeni başlayan kişilerin elbette yüz ve ağız kasları henüz profesyonel bir klarnetçideki kadar gelişmiş olmayacaktır. Düzenli pratik çalışmaları sayesinde zamanla bu özellik gelişecektir.

Doğru ses frekansı ve tonu verebilmek için teknik özelliklerin ve çalışın da gelişmesi gereklidir. Uzun ses üfleme çalışmaları bu özelliklerin gelişmesinde önemli bir faktör olmaktadır. Elbette uzun ses üfleme çalışmalarını randımanlı bir şekilde yapabilmek için klarnetin ağza uygun bir pozisyona yerleştirilmesi ve pozisyonu sabitleştirme çalışması yapılmalıdır.

Klarnet çalımında başarılı olabilmek için düzenli çalışmak çok önemlidir. Düzenli egzersizler dil hafifliğinin de gelişmesini sağlar.

Ton çalışmaları yapılıp rayına oturtulduktan sonra klarnetteki hakimiyeti sağlamak açısından parmak hızlandırma çalışmaları yapmak da oldukça önemlidir. Parmak hızlandırma çalışmaları sayesinde ton üretilme aşamasında hızlı pasajlarda hem parmakların hem de dilin kusursuz bir şekilde hızla çalışması gerekmektedir.

Nasıl Hızlıca Klarnet Öğrenilir Video

Aşağıdaki internetten klarnet öğrenme videomuzda, klarnet öğretmenimizin “nasıl hızlıca klarnet çalmayı öğrenebilirim” konulu pratik önerilerini izleyebilirsiniz.