Etütler sırasında, evde çalışılırken elbette çalışılan müzik aleti neyse, onunla pratik yapılması önemlidir. Şehir hayatının getirmiş olduğu apartman kültürü ne yazık ki bazı enstrüman çalışmalarını kısıtlamaktadır. Akustik bir davul seti gürültülü olabileceğinden daha değişik yollarla etüt çalışması yapılabilir.

Evde Bateri Çalışma Yöntemleri

Eğer davul çalmaya yeni başladıysanız muhtemelen bir davul setiniz olmayacaktır. Fakat ekipman eksikliği sizin çalışmanıza engel olmamalıdır. İşte sizler için davulunuz yoksa bile pratik yapabileceğiniz 11 farklı fikir.

 1. Yastık İle Çalışma

Davulunuz yok mu? Çalışma pedlerinizi henüz almadınız mı? Sorun değil, belki de cevap her gün beraber uyuduğunuz yastığınızda saklıdır.

Yastık ile çalışırken baget optimum olarak kullanılabilinir ve geri sekme yapmaz. Bu yastıklarımızı paradidle çalışmak için harika kılıyor. Bu yüzden bileklerinizi çok rahatlıkla çalıştırabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki yeni başlayan birisiyseniz pedlerden sonra en iyi çalışma yöntemi yastık olabilir.

 1. Hayali Davul İle Çalışma

 Bu yöntem uzun süreli çalışmalarınızda doğrudan kaslarınızı uyaracak ve davul çalmak için gerekli olan küçük kaslarınızı geliştirecektir.

Pedlerle ve ya davul setiyle çalışmanızın yanı sıra hızlanmak için bu taktiği davul setiniz ya da pedleriniz olsa bile bu çalışma yöntemini tekrarlamalısınız

 1. Kendi Sesinizi Kullanarak Çalışma

Evet siz davul çalmak istiyorsunuz sesimin konuyla ne alakası var diyebilirsiniz. Çalışacağınız şarkıyı açıp davul seslerinizi ağzınızla taklit etmek şarkıya hakim olmak ve geçişleri ezberlemek için harika bir yol.

Unutmayın, beyininiz ağzınızdan çıkan kelimeleri öğrenmek için çok fazla iştahlı.

 1. Kayıtlı Şarkılar Üzerinden Çalışmak

Bagetleriniz yanınızda değil. Kalabalık bir yerdesiniz ama canınız davul çalışmak istiyor. Kulaklığınızı takın, gözşerinizi kapatın ve sadece arkada çalan davula odaklanın. Odaklanın… Odaklanın…

Bir zaman sonra davulun çıkarttığı her sesi kalbinizde hissetmeye başlayacaksınız.

 1. Vücut Perkisyonu İle Çalışmak

İster inanın ister inanmayın insan vücudu yürüyen bir davul setidir. Vücudunuzla çıkarttığınız her ses; el çırpmak, dizlere vurmak, ayağı yere vurmak, göbeğinizin çeşitli yerlerinden gelen onlarca farklı ses, parmak şıklatma …

 1. Kova İle Çalışmak

 Evinizde 5 veya 10 litrelik kova var mı? Ters çevirin üzerine bir havlu serin ve basit ev yapımı pedinizle çalışmaya başlayın.

 1. Pratik Pedleri İle Çalışın

 Kendinize bir çalışma pedi alın ve çalışmaya başlayın! Neler çalışacağım diyorsanız burada bir kaç örnek var; Faydalı Bateri Egzersizleri

 1. Yere Vurarak Çalışın

Kaldırıma ve ya yere kalın bir halı sererek evinizin odalarının birinde baget antrenmanı yapmak için yere vurarak çalışabilirisiniz..

 1. Ağır Çubuklarla Çalışın

Bagetlerin ağırlığını sıfıra indiremeyiz fakat hızlanmak için uzun ve ağır çubuklarla çalışırsak tekrar baget tuttuğumuzda ağırlığını neredeyse hissedemeyiz bile. Bu size davula daha hakim olmanızı ve hızlanmanızı sağlayacaktır

 1. Etrafınızda Ki Küçük Şeylerden Bateri Yaparak Çalışma

Etrafınıza dikkatlice bakın. Kaşıklar, askılari, kalemler, bozuk paralar, kitaplar… Her biri siz onlardan minik davullar yapmanızı bekliyor gibiler.

Önemli olan ritim duygunuzu geliştirmek olan bu pratikte çıkan seslere çok da fazla aldırış etmeden işin perküsyon boyutu dikkate alınmalıdır.

 1.  Akıllı Telefon Uygulamaları Ve Programlar

 Android veya AppleStore da yüzlerce methot ve pratik programları var. Dilerseniz birisinden denemeye başlaybilirsiniz. Yeni başlayanlar için Rudiment Pro ve DRUM COACH 1 adlı programları tavsiye ediyoruz.

Davul Çalışma Pedi Kullanarak Pratik Yapmak

bateri çalışma pedi
Ekonomik bir yol olan pratik ped el kontrolünü kazanmanızda yardımcı olabilir. Ahşap yüzey üzerindeki kauçuk bir madde ile oluşturulan bu ped sayesinde gürültü de çıkmamış olacaktır.

Çalışma pedi kullanarak bateri etüdü yapmak her ne kadar sıkıcı gelse de kesinlikle çok faydalı ve çok gerekli bir şeydir. Ayrıca bateri kursu almaya yeni başlayanlar için en hesaplı yöntemdir diyebiliriz. Bateri pedlerinin bir çok çeşidi ve bir çok boyutu bulunmaktadır, ister bir trampet sehpası alıp büyük bir bateri pediyle çalışma yapabilir, isterseniz de dize bağlanan bir ped alıp onunla çalışma yapabilirsiniz veya dijital bateriye benzeyen bateri ped setleri oluyor, gösterişli bir şekilde de çalışma yapmak istiyorum derseniz onları da tercih edebilirsiniz.

Hi-Hat Kullanarak Bateri Çalışması Yapmak

bateri-hi-hat
Başlangıç düzeyindeki öğrenciler için Hi-hat pedalı ile çalışılması son derece faydalı olacaktır. Daha sonra bu sete ekleyeceğiniz stand ve zil ile çalışmalarınıza devam edebilisiniz. Hi hat kapalı şekilde çalışma yaptığınızda etrafınızdaki insanlar, komşularınız rahatsız olmayacaktır, fakat yan odalardaki arkadaşlarınız, ailenizin rahatsız olup olmaması konusunda bir şey diyemiyoruz (: bu durumda da hi hat’in üstüne bir havlu koyarak çalışma yapabilirsiniz fakat çalışmanın pek de başarılı olacağını söyleyemeyiz.

Dijital Bateri Kullanarak Pratik Yapmak

dijital-bateri
Evde yapabileceğiniz etüt çalışmasına diğer bir alternatif ise, elektro davul ya da yalnızca bir trampet, hi-hat ve bas davuldan oluşabilir biçimde tasarlanmış bir elektronik ritim koçuna sahip olmaktır.

Müzik aleti endüstrisinin gelişmesi ile birlikte son derece çeşitli alternatifler bulunabilmektedir. Model ve marka tercihine göre fiyatlar elbette değişiklik gösterebilmektedir. Şu an için akılda tutulması gereken ayrıntılar iki çeşit ped seçeneğinin olmasıdır. Bu pedlerden herhangi birini tercih ettiğinizde komşulara rahatsızlık vermeden etüt çalışması yapabileceğinizdir. Bir baterin yoksa ve bateri almak istiyorsan ama ne alacağını bilmiyorsan o zaman bateri satın alma rehberini okuyabilirsin; Ucuz Fiyata Bateri Satın Alma Rehberi

Akustik Bateride Mesh Head Deri Kullanarak Çalışma Yapmak

mesh-head-deri
Biraz daha gelişmiş bir sistemle çalışmak isteyenlere genellikle 5 parçadan oluşan davul seti de önerilebilir. Bu sete plastik zil de ekleyebilirsiniz. Ev ortamında uygulanabilecek bir diğer çalışma sistemi de akustik bir davula geçirebileceğiniz Mesh Head deri ile bir düzenek oluşturmaktır.

Ve diğer bir yöntem ise, bu evde çalışma dışında kalıyor fakat, bir prova stüdyosundan yer ayırtıp gönlünüzce gürültü yaparak, tuşenize aldırmadan çalmak! Tabi ki çok gürültü yapmak değil önemli olan fakat yalıtımlı bir ortam olduğu için rahatça çalışma yapabilirsiniz.

Bu yazımızın devam niteliği olan diğer yazıya da buradan ulaşabilirsiniz, ayrıca bu yazımızda Kovalardan Bateri Yapmakla ilgili ilginç bilgilere de ulaşabilirsiniz, eminiz çok keyif alacaksınız, buyrun yazımıza —> Evde Bateri Olmadan Çalışma Yapmak / Kovalarla Bateri

Ayrıca bateri satın almak istiyorsanız İzmir’de bateri fiyatları yazımızı okuyabilir ve ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.