İzmir ‘in ilçelerinden birisi olan Karşıyaka, İzmir körfezinin kuzey kıyısında yer alan Yamanlar Dağı’nın  eteğiyle deniz arasında kalan, İzmir’in en özel ilçelerinden birisidir.  İlçeye bağlı iki adet köy de bulunmaktadır. Birisi; Sancaklı, diğeri de Yamanlar köyüdür.1865 yılında İzmir – Menemen demiryolunun açılmasıyla yerleşim başlamış ve sonrasında da Konak ile vapur seferleriyle ulaşım sağlanması da gelişmesine büyük ölçüde katkı sağlamıştır.

2014 nüfus bilgilerine göre, ilçede yaşayan nüfus 325.717 kişi olarak belirlenmiştir.Nüfusun açılımı da  %47.25 erkek, %52.75 kadındır.Güzel Karşıyaka’nın kuzeyinde Menemen ve ilçeleri, güneyinde Bayraklı, batısında Çiğli, doğusunda da Bornova bulunmaktadır.

Karşıyaka; adını İzmir’in merkezinin karşısında bulunmasından dolayı almıştır. 19. yy kaynaklarına göre Kordelio olarak anılan Karşıyaka zamanla Kordelya olarak anılmaya başlanmıştır. Son hali olan Karşıyaka olarak adı anılmaktadır.Ulu önder Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın burada vefat etmesinden dolayıannesinin adının verildiği bir park bulunmaktadır. Ayrıca Atatürk’ün eşi Latife Hanım’ın ailesine ait olan bir köşk bulunmaktadır. Bu köşk bir anı evi olarak restore edilmiş ve halka açılmıştır. Bu restore edilen köşk dışında Levanten köşkleri tanımına uygun yapılarla da adından söz ettirmektedir.

Yerleşim alanı olarak İzmir’in merkezinin karşısında yer almasından dolayı Karşıdaki yakadiye Karşıyaka adını almış olan eski adıyla; Kordelio isminin nereden geldiğinin araştırıldığında ortaya çıkan sonuçta; 19. yy batılı kaynaklarında İngiltere Kralı’nın o dönemde geçerli olan Fransızca’ da Richard Coeur de Lionile bağlantılı olduğu söylense de tarihi kaynaklarda kralın hiç bu topraklara uğramadığı Kordelyo  ismi ile ilişkisi olabilme olasılığının 19. yy kaynaklarında bulunmadığı ve reddedildiği söylenmiştir. Bizans kaynaklarında yerleşim yeri tam belli olmasa da Kordeleonadında yerleşim yerinin bulunduğunun bilinmesi, ismin Anadolu ismi olabileceğini düşündürmüştür.

Sanat merkezimiz Karşıyaka’da bulunmaktadır. Yol tarifi için de aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz!