Sap Ağaçları

Gitar sapı yapımında kullanılabilecek ağaç çeşidi kısıtlıdır. Sapta kullanılacak ağaç çeşidinin kısıtlı olmasının sebebi hem dayanaklı ve kırılgan olmayan ağaçların tercih edilmesidir. Sap ayarı ve sapta oluşabilecek gerilimlere dayanıklı sert bile olsa kolay kırılmayacak ağaçlar tercih edilmelidir. Gitarın tonunun belirlenmesin sapta kullanılacak olan ağaç çok önemlidir.  Genel olarak sap yapımında akçaağaç, maun ve maun’un akrabaları kullanılmaktadır.

Maun ve akçaağaçın tonları birbirinden oldukça farklıdır. Akçaağaç daha yaygın bir eq frekansına tepki verir, çok canlı tiz ve baslara sahiptir. Maun, akçaağaca göre daha koyu, midleri daha dolgun biraz daha yumuşak sonuçlar verir. Sustain (sesin uzaması) biraz azdır ama midlere yoğunluklu olduğundan daha duyulur gelir.

Her ne kadar sapın arka kısmında kullanılan, et tarafının tona etkisi olsada klavyede kullanılan ağaçta ton konusunda göz ardı edilemez. Her ne kadar bu etki tonalda olsa çalım açısından daha önemlidir.

Klavyede kullanılan ağaçlar akçaağaç, gül ağacı ve akrabaları, abanoz olarak sıralanabilir. Çalım açısından en kaygan ağaç akçaağaç ve abanozdur. Akçaağaç ve abanozun tiz ve tepki miktarları fazla, baslarıda daha sıkıdır. Gül ağacında ise baslar ve tizler ön plana çıkmaz fakat midlerin vurgusu artar.