Klasik Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar İçin Başlangıç Seviyesinde En İyi Gitar Satın Alma Önerileri

Gitara başlamak isteyen, gitar kursu almak isteyen herkes, evde çalışma yapabilmek için uygun bir gitar satın almalıdır fakat asıl soru hangi gitar uygun gitardır, gitara başlarken hangi klasik gitarı satın almak daha doğru olur. Yazımıza geçmeden önce, gitar öğrenmeyi kolaylaştırmak için çektiğimiz videolardan bahsedelim, gitar kursu sayfamızın ortalarından bu videolara ulaşıp işinizi çok kolaylaştırabilirsiniz, videoları merak edenler için videolar burada –>  Gitar Kursu İzmir

Bir çok gitarist ilk gitarını satın alırken değerinden çok daha pahalıya yanlış gitarlar satın alarak başlamıştır, günümüzde internetin bu kadar yaygın olması bu durumu ortadan kaldırsa da hala bir çok kişi doğrudan, araştırma yapmadan bir müzik mağazasına gidip “klasik gitar çalmaya yeni başlayacağım, uygun fiyatlı bir gitar arıyorum” diyerek gitar satın almaktadır, iyi niyetli satıcılar gerçekten güzel gitarlar önerirken işin sadece ticari boyutunu düşünen kötü niyetli gitar satıcıları ise, ellerinde bulunan ve satılmayan ya da onlara daha çok kar bırakan gitarları satmaya çalışmaktadırlar, biz de bunun önüne geçmek için böyle bir gitar satın alma rehberi yazısı hazırlama gereği duyduk.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Gitar satın alırken dikkat edilmesi gereken bir kaç tane önemli unsur bulunur, öncelikle bu unsurlara değineceğiz, bunun dışında doğrudan marka model önerisinde de bulunacağız fakat önerdiğimiz marka model gitarlardan satın almak isteseniz bile kesinlikle gitarın durumunu kontrol etmelisiniz, belki de gitar uzun süre depoda sağlıksız koşullarda beklediği için iyi ses vermeyebilir sapında, perdelerinde sorun olabilir, bu sebeple kesinlikle satın alacağınız gitarı iyice kontrol etmelisiniz, çünkü o gitar yakın zamanda sizin en yakın arkadaşınız olacak, yola doğru bir yol arkadaşıyla çıkmak önemli!


Adım Adım Klasik Gitara Yeni Başlayan Sizler İçin En Doğru Gitarı Seçelim

Sizden isteğim adım adım gitmemiz, birlikte adım adım ilerleyerek, verdiğim tüm linkleri de okuyarak birlikte size uygun bir gitar seçeceği bu yüzden paranızı çöpe atmak, yanlış bir klasik gitar satın almak istemiyorsanız lütfen söylediğim tüm adımları sabırla tek tek takip edelim.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Klasik gitar satın almak konusunda hiç bir fikriniz yok mu? Klasik gitar satın almak için kaç para ayırmanız gerektiğini bilmiyor musunuz? O zaman önce aşağıdaki yazımıza tıklayarak ilk adımı atıyoruz.
5 Adımda Doğru Müzik Aleti Seçimi


Yeni Başlayanlar İçin Uygun Fiyatlı ve Doğru Gitar Seçimi

İlk gitarınızı satın alacaksınız, nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz, gitara baktığınızda her biri sizin için aynı gözüküyor belki de sadece renkleri farklı, peki nedir bu gitarları birbirinden farklı yapan.

Gitarları birbirinden farklı yapan en önemli şey ağacıdır, gitar ağaçtan yapılma bir müzik aleti olduğu için sesin kalitesini doğrudan etkileyen şey gitarın ağacıdır.
Diğer bir unsur gitarın işçiliği ve ağacı dışındaki malzemelerdir.

Dışarıdan bakınca tüm gitarlar aynı dursa da gitarı elinize alıp tellerine vurduğunuzda aradaki farkı siz de farkedebilirsiniz.


Alacağım Klasik Gitar Hangi Ağaçtan Olmalı? 

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi
Her ağaç birbiriden farklı bir ton verir, her ağacın birbirinden farklı ton vermesinin daha da ötesinde, ağacın her bölgesi bile birbirinden daha farklı ton yaratır, aynı marka model 2 gitarın sesleri birbiriyle tamamen aynı olmayabilir, bu sebeple ağac seçimine önem veriyorsanız satın alacağınız gitarı kesinlikle elinize alıp denemeli sesini duymalısınız. Fakat çok pahalı bir gitar almayacaksanız bu gitarda ağaç seçimi gibi konulara takılmamalısınız, alacağınız gitar muhtemelen suntadan yapılmış olacaktır.

Satın alacağınız klasik gitarın iyi bir ses tonu olsun istiyorsanız en fazla tercih edilen ağaç, klasik gitarın ya ve arkasında hint gül ağacı ya da brezilya gül ağacı ya da akçaağaç, gitarın ön kapak kısmında sedir ağacı veya ladin ağacı gitarın klavye kısmında ise abanozdur.

Eğer gitar ağaçlarını ve tona etkisini merak ediyorsanız gitar ağaçlarının özelliklerine aşağıdaki yazımızdan ulaşabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz;

Gitar ağaçları ve gitar ağaçlarının gitar tonuna etkisi


Gitar Satın Almaya Gittiğinizde Dikkat Etmeniz GerekenlerKlasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

1. Satın almaya karar verdiğiniz gitarın telleri gitarın klavyesine yakın olmalı.
2. Gitarın klavyesi üzerindeki bölümlere perde denilir, gitarın perdelerine zorlanmadan basabilmelisiniz.
3. Gitarın perde demirlerinde sorun varsa gitardan cızırtılı sesler gelir, tek tek tüm perdelere basıp kontrol edilmelidir.
4. Gitar klavyesinin şekli size uygun olmalıdır, gitar klavyeleri farklı şekillerde kalınlıklarda olur bunun size uygunluğu önemlidir.
5. Doğrudan bakınca anlaşılacak olan kozmetik probemler olmamalıdır yani gitarın üzerinde vuruk, çizik, darbe almış bir yer veya çatlak olmamalıdır.
6. Gitarın boyu size uygun olmalıdır, her yaşa göre farklı gitar boyları bulunmaktadır ve gitar seçimi buna göre yapılmalıdır.
7. Gitarın sapı dönmüş ya da yamuk olmamalı.
8. Gitarın sap kısmının gövdeyle birleştiği kısımda ayrıklık olmamasına dikkat edin.
9. Gitarın eşik kısmının kalkık olmamasına, gitardan ayrılmış olmamasına dikkat edin.

Ayrıca daha önce detaylı olarak hazırladığımız bir gitar satın alma rehberi yazımız daha vardı, gitar satın alma sırasında dikkat etmeniz gerekenlere ve gitara yeni başlayanlara genel tavsiyelere yer verdiğimiz bu yazıya da kısaca bir göz atmanızı öneririz;

Gitar Satın Alma Rehberi ve Gitara Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler


Yeni Başlayanlar İçin Hangi Klasik Gitar Markaları İyi?

Gitar konusunda kendini kanıtlamış bir çok bilindik markanın yanı sıra ülkemizde çok bilinmeyen fakat kaliteli klasik gitarlar üreten bir çok gitar firması bulunmaktadır. Ayrıca bu markalardan gitar almanın yanı sıra özel olarak gitar yaptırmak, butik gitar yapımcılarının yaptığı gitarlardan da satın almak bir seçenek tabi ki. Aşağıda aklıma gelen bir çok gitar markasını sıralıyorum, bu markaların çok iyi gitarları olduğu gibi, işinizi pek görmeyecek modelleri de bulunmaktadır, genel olarak gitar markaları konusunda da kulak dolgunluğu yaratmak adına bilinirliği olan gitar markalarını sıralıyorum.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Bu markalar dışında piyasada iyi gitar markaları da bulunmaktadır bunlar sadece aklıma gelenlerdi fakat her geçen gün yeni bir Çin gitarı piyasaya girmekte ve farklı isimle aynı gitarlar piyasaya sunulmaktadır.

+ Admira
+ Alhambra
+ Almansa
+ Almira
+ Altamira
+ Arenas
+ Barcelona
+ Camps
+ Cordoba
+ Cort
+ Cremonia
+ Epiphone
+ Ibanez
+ Fender
+ LAG
+ Laguna
+ Manuel Raymond
+ Martinez
+ Nevada
+ Rodriguez
+ Takamine
+ Valencia
+ Valentina
+ Yamaha


Gitara Yeni Başlarken Ucuz Bir Gitar mı Satın Almalıyım Pahalı Bir Gitar mı?

Bu sorunun kesin bir cevabı yoktur, cevap tamamen bütçenizle ilgilidir. Eğer klasik gitar satın almak için ayırabileceğiniz iyi bir bütçeniz varsa kesinlikle ucuz bir gitar tercih etmemelisiniz, iyi bir gitar size daha iyi hissettirecek ve gitar çalmanızı bile daha kolay hale getirecektir, ayrıca çıkardığı kaliteli ses de gitar çalma isteğinizi artıracaktır.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Eğer iyi bir gitar satın almak için yeterli bir bütçeniz yoksa da ya gitar satın almak için biraz daha biriktirebilir ya da başlangıçta hesaplı bir gitar tercih edip bu sırada para biriktirip elinizdeki gitarı satıp, 2. el daha iyi bir klasik gitar satın alabilirsiniz.

Genelde ucuz gitar satın alma sebepleri;
– Gitar çalmanın geçici bir heves olabileceğini düşünmek
– Çocuğum gitara sahip çıkmaz önce oraya buraya vurmamayı, gitarı çarpmamayı öğrensin diye düşünmek
– Gitarı çalamayacağını, yarın öbür gün satabileceğini düşünmek

Yukarıdaki gibi şeyleri düşünmekte haklısınız ama daha bugünü düşünmeden yarını düşünmeye kalkarsanız, daha gitar çalmadan ya gitar çalamazsamı planlarsanız o zaman gitar çalma konusunda zaten her şeye 1-0 yeni başlarsınız, bence her ne düşünürseniz düşünün, kesinlikle yapamayacağınızı düşünmeyin!


Klasik Gitar Satın Alırken Sıfır Gitar mı Satın Almalıyım Yoksa 2. El Gitar mı Satın Almalıyım?

Eğer gitarda bir sorun olup olmadığını anlayabiliyor ya da gitardan anlayan, satın alacağınız gitarı gösterebileceğiniz bir tanıdığınız varsa 2. el gitar da tercih edebilirsiniz, temiz kullanılmış 2. el bir gitar da kesinlikle işinizi görecektir. Hem de sıfır gitara vereceğiniz para yerine daha üst model 2. el bir gitar satın alabilirsiniz.

2. el gitar satın almak ve 2. el gitar satmak için bizden destek alabilirsiniz, bunun için aşağıdaki adresten bize ulaşmanız yeterli olacaktır.
2. El Müzik Aleti İlanlarıYeni Başlayanlar İçin Gitar Modelleri ve Klasik Gitar Modellerinin Fiyatları?

Aşağıda sayacağım marka modeller belli bir süreyi aşkın zamandır piyasada olan ve tercih edilen gitar marka modelleridir, bu modeller dışında daha uygun fiyatlı marka modeller de mevcuttur, daha uygun fiyatlı marka modelde gitarlara değinmeden önce piyasada çok satılan gitar marka modelleriyle başlayalım. Doların değerinin düşük olduğu zamanlarda gözümüze bu kadar pahalı gelmeyen gitarlar şimdi başlangıç seviyesi için biraz pahalı gelebilir fakat biraz daha uzun ömürlü olsun derseniz aşağıdaki gitarlardan bütçenize uygun olan bir tanesini satın almanızı öneririm.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

– Barcelona LC 3900 Klasik Gitar
Uygun fiyatlı ve tercih edilebilecek gitarlar arasında yer almaktadır, fiyat performans olarak uygun bir klasik gitar seçeneğidir, ayrıca “cutaway” denilen Barcelona LC 3900 Cutaway modeli de bulunmaktadır, işlevselliği dışında şekli de farklı olsun diyenler bu modele de bakabilirler.

– Valencia CG 160 Klasik Gitar ve Valencia CG 170 Klasik Gitar
Valencia gitarlar, başlangıç seviyesi için alınabilecek gitarların başını çekiyor, özellikle çok tercih edilen Valencia CG 160 modeli ve bir üstü olan Valenci CG 170 modeli işinizi uzun süre görecektir.

– Cort AC100 Klasik Gitar
Cort markası başlangıç ve orta seviye için güzel gitarlar üretmektedir, Cort AC100 de bu klasik gitarlardan bir tanesidir, klavyesinin rahatlığı, ağacı, tercih etmeniz için sebep olabilecek şeyler.

– Fender ESC 105 Klasik Gitar
Diğer gitarlara göre sapı biraz daha ince, perdeleri biraz daha yakın olan ve ilk gitar için özellikle önereceğim modellerin başını çeken bir gitar marka modelidir Fender ESC 105.  Fender’in ürettiği iyi gitarlarla dünyaca üne sahip olması sizi manevi olarak da iyi hissettirecektir, özellikle elektro gitarlarında ve akustik gitarlarında gösterdiği kaliteden sonra böyle bir başlangıç gitarı seçeneği olması da klasik gitara başlayacaklar için güzel bir avantaj. Klavyesinde fazlasıyla rahat edebileceğiniz bir klasik gitar, kesinlikle almayacak olsanız bile denemenizi öneririm, ömürlük bir gitar olacaktır.

– Cordoba C3M Klasik Gitar
Kaliteli bir başlangıç yapmak isteyenler için, benim bütçem fena değil diyenler için önerebileceğim güzel gitarlardan bir tanesi.

– Yamaha C40 Klasik Gitar /  Yamaha C30 Klasik Gitar 
Yamaha markasının en çok tercih edilen 2 klasik gitarı, Yamaha C40 klasik gitar ve Yamaha C30 klasik gitar. Bu modeller yılların eskitemediği ve bugün satın aldığınızda yine yılların eskitemeyeceği, kesinlikle iyi bir gitar satın alayım, aşırı pahalı olmasın ama biraz para vermeyi de gözden çıkardım diyorsanız yeni başlayacak herkese bu gitarı önerebilirim, eğer bugün klasik gitar çalmaya en baştan başlayacak olsam kesinlikle bu iki modelden bir tanesini satın alırdım.

Bahsettiğimiz marka modeller dışında, Ibanez, Epiphone, Alhambra, Admira, Camps, Lag, Takamine markalarının da gayet güzel klasik gitar modelleri bulunmaktadır, bu markaların klasik gitarlarını da incelemeniz, denemeniz mümkün, ya da bahsettiğimiz modellerin daha üst modellerini de denemeniz mümkün, ben sadece gitar çalmaya yeni başlayacaklar için fiyat performans olarak uygun gitarları sıraladım.

Ayrıca gitarınızı aldıktan sonra daha da kaliteli bir tel takarsanız gitarınızdan çok daha iyi bir ton alabilirsiniz, gitarınızı almışken bir takımda iyi bir klasik gitar tel seti almanızı öneririm. Teller gitarın üzerinde uzun süre beklemiş olabilir ve bu da gitarın tonunu etkiler. İster tel takımı alarak siz değiştirebilirsiniz, isterseniz gitarı alırken hemen tel değişimini yaptırabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğiniz gitar fiyatları benim bütçemi aşıyor, yok mu şöyle daha uygun fiyatlı gitar marka modelleri, daha ucuzunu alsam işime yaramaz mı, ben önce ucuzuyla başlayayım bu işi seversem elimdeki gitarı satar pahalısını da alırım diyenler için daha ucuz gitar modellerinden bahsedelim biraz.


Gitara Yeni Başlayanlar İçin En Ucuz Gitar Fiyatları

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Benim bütçem yukarıdaki gitarların altında kalıyor, ben daha hesaplı bir şeyler almak istiyorum diyenler için gelelim diğer seçeneklere. Diğer seçenekler arasında da pahalıdan ucuza doğru bir sıralama yapalım. Burada sıralayacağımız gitarlardan çok daha ucuza gitarlar da var fakat o gitarların ömürleri çok uzun olmadığı, çok kısa sürede size sıkıntı çıkardığı için bu gitarları listemize hiç almıyoruz. Çok kötü gitarlardan birini tercih ederseniz bu sizi müzikten de soğutabilir, bu yüzden en kötü gitarları, özellikle uzak doğu yapımı olan çok kötü gitarları bu listemizde es geçiyoruz.
Ben bu tarz, en ucuz denilebilecek bir gitar satın almak istiyorum diyorsanız tek yapmanız gereken google a girip klasik gitar satın al, ucuz klasik gitar fiyatları, ucuz gitar fiyatları modelleri gibi bir arama yapmak ve bu aramada çıkan gitarlardan bir tanesini tercih etmek ama bunu kesinlikle önermiyorum.

Ucuza alacağımız gitarlar çin yapımı gitarlar ve bir çoğu aynı fabrikalarda üretilip, üzerine farklı logolar basılıp, 6lı kutular halinde topluca ülkemize getirilen gitarlar. Yani a markasını da alsanız aynı b markasını da, belki kendi fiyat politikaları sebebiyle aralarında fiyat farkı olabilir ama çoğu zaman kalite aynı, bu yüzden sayılabilecek bir sürü marka var fakat biz bu markalara da girmeyeceğiz.

– Bolero C1
– Claris CCG100
– Castilla AC3910


İlk Gitarımı Nereden Satın Alabilirim?

Yazımıyı okudun, gitar konusunda bir karara vardın, peki gitarı nereden satın alacaksın? Öncelikle sana tavsiyem gitarı deneyebileceğin, mağazası olan ve gitarda bir sıkıntı çıkarsa her an götürebileceğin iyi bir müzik mağazasından gitar satın alman.

Klasik Gitara Yeni Başlayacaklar Hangi Gitarı Satın Almalı | Doğru Gitar Seçimi

Eğer müzik mağazasında pahalı, internette daha ucuza bulduysan bu konuda da önerim öncelik olarak yine gerçek hayatta mağazası bulunan ve internettede aktif olarak hizmet veren bir müzik mağazasının sitesinden alışveriş yapman. Kesinlikle adı sanı duyulmadık rwrwue müzik mağazası gibi yerlerden bir müzik aleti almanı önermem çünkü yarın öbür gün müzik aleti konusunda destek almak istersen karşında ilgili birisini bulamayabilirsin, kargon sağlam gelmeyebilir veya sana kötü bir müzik aleti gönderip geri de teslim almayabilirler.

Yapılan en büyük hatalardan biri de dönem dönem süpermarketlerde satılan klasik gitarlardan satın almak, kesinlikle süper markette satılan ucuz klasik gitarlardan satın almayın bu gitarları ancak süs olarak kullanabilirsiniz.

Eğer İzmir’de yaşıyorsan Erturgut Sanat olarak müzik aleti temini konusunda yardımcı olabiliriz, almak istediğin müzik aleti konusunda bize msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresinden veya telefonla ulaşabilirsen en kısa sürede dönüş yapıp en uygun fiyatlı en doğru klasik gitarı satın alman konusunda yardımcı olabiliriz!


Klasik Gitar Satın Almak Konusunda Emin Değilim İlk Elektro Gitarımı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ben klasik gitar mı çalacağım yoksa elektro gitar mı emin değilim, elektro gitar satın alırken nelere dikkat etmem gerekir diyorsanız o zaman da yeni başlayanlar için elektro gitar satın alma tavsiyelerimizin yer aldığı yazıya aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz;

Elektro Gitar Satın Alma Rehberi


Bu söylediklerime kulak verip bir gitar tercihi yapabilirsiniz fakat en önemlisi içinize sinmeyen hiç bir gitarı tercih etmemeniz, bu önerileri de göz önünde bulundurup içinize sinecek bir gitar tercih etmeniz en iyisi olacaktır.

Umarım yararlı bir gitar satın alma rehberi olmuştur, beğendiyseniz sizden ricam bizi facebook ve instagram hesaplarımız üzerinden de takip etmeniz ve bu yazının daha çok kişiye ulaşması için paylaşmanız. En güzel gitar sizin olsun!