4 dakikaİnsan. Ne kadar inanılmaz bir kelime. Dünya üzerindeki en zeki tür olarak biliniyoruz. Ne yazık ki en kötüsüyüz. Dünyaya ne yapıyoruz? Dünya üzerindeki görevimiz ne?

Belki bunu hiçbir zaman anlayamayacağız. Ama öyle görünüyor ki tek görevimiz yıkımı devam ettirmek(!) hiç bu dünyanın bize ait olduğunu düşündünüz mü? Onlar bizden çok çok önce buradaydı. Ve bizler misafirden başka hiçbir şey değiliz. Geldik, ve yaşam alanlarını işgal ettik. Evlerini yıkıyoruz. Göz yumdular. Onların katilleriyiz. Yine de onlar bizi sahipleri olarak benimsediler. Dünya üzerindeki saldıran ve yıkan tek türüz.

Dünya senin, bizim. Dünya hepimiz için. Ve onların da dünyası bunu unutma. Bilmeliyiz ki, gezegenlerini ve kendi hayatlarını kurtarmak için her şeyi yapabilirler. Dünya ölüyor. Bizler onu vahşice yok ediyoruz. Ama o, sevgi için aç. Giderek zayıflıyor. Her şeye rağmen sahip olduğu her şeyi cömertçe bize sunmaya devam ediyor.

Dünya pek çok türe ev sahipliği yapıyor. Eğer burada yaşamımızı sürdürmeye devam etmek istiyorsan, düşün, yarat, inşa et, ve yardım et. Neden sessiz kalıyoruz? Neden görmezden geliyor, yok ediyor ve öldürüyoruz?

Gözlerini aç. Bu gezegenle beraber ölüyorsun. Solar sistemde yaşam ayrıcalığı tanınmış tek gezegende… bu gezegende milyarlarcayız. … ayı ve diğer gezegenleri fethedecek güce sahibiz. Ama kalplerimizi fethedecek güce sahip değiliz. Dokun, ve doğa bize ne söylemek istiyor hisset. Neyi öğrenmek için geldiğini dinle. Artık anlayalım bu gezegene hep beraber var olmak zorundayız. Kendini değiştirmekle başla. Çocuklarına bunu öğret, bilmesini ve anlamasını sağla.

İnsan ırkı yok olduğunda ve başka türler başka gezegenlerde var olduklarında, görecekler ki biz başarısız olan türüz. Kalk ve hatalarımızı düzelt. Gezegen eskisi gibi değil ve artık daha fazla bekleyemeyiz. Herkes yapması gereken şeyi biliyor. Zaman geldi. Dünyanın geleceği ellerimizde. Yardım et. Yardım edelim. Çünkü dünya sensin.