Yan Flüt İçin Uygun Muyum?

Bugün sizler için kimlerin yan flüt çalmak için uygun olduğunu ve yan flüt çalmanın zorluklarından bahsettiğimiz bir yazı hazırladık.

Yan-Flüt-İçin-Uygun-Muyum

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Yan flüt çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?

♦ Yan flüt çalması zor bir enstrüman mıdır?

♦ Yan flüt kursuna başlanılabilecek en uygun yaş kaçtır?

♦ Yan Flütün orkestradaki yeri nedir?


Yan Flüt Çalmayı Ne Kadar Zamanda Öğrenirim?: Flütünüzle günlük ne kadar çalışma yaptığınıza göre değişir. Günlük 1 saat çalışma yapan kişi, ortalama 4-5 ay kadar kısa bir sürede kulağa hoş gelen parçaları çalabilir.

  • Yan Flüt Dersi İşlenişi : Ders başında diyafram nefesi çalışması yapılır.farklı tonlarda gamlar çalındıktan sonra teknik etüd ve sevıyeye uygun parçalarla yada düetlerle ders yürütülür

  • Yan Flüt Çalması Zor mudur? :Yeterli çaba gösterir ve düzenli zaman ayırırsan her enstruman gibi zor değildir..belkı ilk derslerde birazi zorlanabilirsin ama ufak melodiler çıkarmaya başladığında öğrenmek ve çalmak çok keyifli olur

  • Yan Flüt Kursuna Kaç Yaşında Başlanmalı? :En erken 10 yasında baslanabilir

  • Yan Flütün Orkestradaki Yeri:Flüte orkestrada solo olarak, geniş, cantabile (şarkı söylenir gibi çalınan) melodilerden en hızlı pasajlara dek her türlü görev verilebilir. Tatlı, duygusal, pastoral (doğayı yansıtan) ezgiler daha çok orta ses bölgesinde verilir, kuş cıvıltıları, neşeli melodiler ve çocuksu pasajlar daha çok ince oktavlarına yazılır.