sanatla terapiSanatla Tanışma ve Terapi

Kendinizi ne kadar tanıyor ve sadece insanlarla değil kendinizle ne kadar doğru iletişim sağlayabiliyorsunuz? Sanat yüzyıllardır insanların içlerinde biriktirdiklerini dışa vurmalarını sağlayan birçok kolu ile iletişimde oldukça büyük bir yere sahip sihirli bir iletişim aracıdır. Bu nedenle hizmet veren atölye de dramadan, resme, müzikten, şiire birçok sanat formları aracılığı ile bireyler içlerinde bulunan düşüncelere ve duygulara hayat vermenin ayrıcalığını yaşamaktadır.

Sanatla tanışma atölyesi çok temel şekilde sanatın dallarını bireylere tanıtan, kişisel ilgi ve yönelimlerini bulmalarına yardımcı, stresten uzaklaşmaya yönelik bir atölyedir. Bu atölyede bireyler içlerinde yaşattıkları cevherleri, biriktirdikleri duyguları, diğer iletişim araçları ile ifade edemedikleri özlerini tanıyıp dış dünya ile tanıştırabilecekleri oldukça farklı ve faydalı bir yolculuğa çıkmaktadırlar. Sadece beceri ya da performans üzerine inşa edilmemiş olan atölye de sanat malzemeleri kullanılarak bireylerin kendilerini en doğru şekilde ifade etmeleri amaçlanmaktadır.

Çalışmalar gruplar halinde gerçekleştirilmektedir. Önceliğin rahatlık ve eğlence olduğu ortamda içindeki bilinmezliğe doğru keyifli bir keşfe çıkmak isteyen herkes çalışmalara katılabilmektedir. Atölye de hayaller, çatışmalar, endişeler, çekişmeler, ilişkilerde doğru davranışlar, farkındalık ve roller gibi birbirinden farklı konular işlenmektedir.

Atölyenin ilerleyişi aşağıdaki gibidir;

1. Hafta: Müzik Atölyesi

2. Hafta: Resim Atölyesi

3. Hafta: Fotoğraf Atölyesi

4. Hafta: Kısa Film Atölyesi

5. Hafta: Yazarlık Atölyesi

6. Hafta: Ritm Atölyesi

7. Hafta: Doğaçlama Tiyatro Atölyesi

8. Hafta: Atölyelerin genel değerlendirmesi