Bir piyano almak istiyorsun fakat aklında şu sorular mı var;

Akustik piyano mu alsam yoksa elektronik piyano mu satın alsam?
♦ Hangi piyano benim tarzıma daha yakın?
♦ Piyano almak çok mu pahalı?
Hangi marka piyano daha iyi?
♦ Hangi piyanoyu almalıyım?

eğer aklınızda bu sorulardan bir tanesi bile varsa, bu soruların cevaplanacağından emin olduğumuz makalemize hoş geldiniz. İlk kez piyano satın alacaklara, evine ilk piyanosunu satın alacaklara çok önemli satın alma önerileri bu yazımızda.

Piyano Satın Alma Rehberi

Bugün bu makalede piyano satın almak isteyenlerin kendi tarzlarına, cüzdanına, çalacağı ortama ve aklındaki fikirlere dayalı olarak alması gereken piyanoyu belirlemekte yardımcı olacak bir rehber oluşturacağız. Eğer siz de piyano almak istiyor ve kararsız kalıyorsanız, aklınızda Hangi piyanoyu almalıyım?” gibi sorular varsa bu yazı tam da size göre. Dilerseniz yazımıza geçelim;


Piyano çeşitleri nelerdir?


Piyanonun başlıca 2 çeşidi vardır; bunlardan birincisi akustik piyano, ikincisi ise elektronik piyanodur.
Bu arada bir kenarda şu yazımızı da açmanı öneririz ⇒ Piyano Kursu  // Açacağın bu yazının ortalarına doğru inersen piyanoyla ilgili videolar göreceksin, oradan piyano satın almakla ilgili bilgileri okuyabilirsin, ayrıca hala istediğin cevabı bulamazsan önerdiğimiz sayfa üzerinden bize ulaşabilir ve sorularını sorabilirsin!

Elektronik ve Akustik Piyano Arasındaki Farklar

Akustik piyano mekanizması ve çalışma prensibinden dolayı hiç bir enerji kaynağına bağlı kalmadan akustik ve analog bir ses çıkarırken, elektronik piyano bir güç devresine bağlı olmak şartıyla dijital sesler çıkartır. Klasik bir akustik piyanonun ton aralığı bellidir ancak elektronik piyanoda, piyano sesinin yanı sıra, kilise orgu, flüt ve bir çok farklı enstrümanın seslerini de içerir. Akustik piyanolar genellikle kuyruklu olurlar ve elektronik piyanoya göre daha fazla yer kaplarlar, elektronik piyanolar ise daha küçük ve genelde dikdörtgen şekildedirler.


Aldığınız piyanoyu konumlandırabileceğiniz bir mekan var mı?

Cevaplamanız gereken ikinci sorunuz bu olacak. Alacağınız piyano, evinize veya bahçenize kısacası koymak istediğiniz herhangi bir yere sığması gereklidir. Piyanolar akustik olsun, elektronik olsun diğer enstrümanlara göre daha çok yer kaplar. Dolayısıyla alacağınız piyanoyu, piyanoyu koyacağınız mekanın alabileceği bir boyutta almanız gerekir. Alacağınız yerde ölçüleri hakkında bilgi almayı unutmayın aksi taktirde odanın ortasına koymak zorunda kalırsınız ve eğer istediğiniz bu değilse mağdur olursunuz.

Bütçeniz nedir?

Eğer ilk piyanonuzu alıyor iseniz, çok pahalı ürünlerden ve markalardan kaçınmanızı öneririm. Eğer başlangıç seviyesindeyseniz, dünya üzerindeki her markanın başlangıç için özel üretilen piyanoları vardır. Bu şekilde alacağınız piyano hem sizi maddi açıdan çok germeyecek, hem piyanoyu aldığınız için çalmak zorunda hissetmeyeceksiniz, hem de sizin öğrenme seviyenize yararlı olacak.

Eğer bir enstrümana başlarken pahalı bir enstrüman alırsanız bu durum sizi psikolojik olarak ”Öğrenmeliyim” baskısına sokacağı için öğrenmeniz yavaşlayacaktır. Enstrüman öğrenirken zihninizin ve bedeninizin rahat olması ve biraz zaman ayırmış olmanız gerekiyor. Ayrıca kendiniz için almıyorsanız, o kişi enstrümanı çalmayı istemediği durumda bütçeniz zor durumda kalabilir. Kısaca; ilk piyanonuzu alırken çok pahalı marka ve modellerden kaçınmanızı önerir bütçenize uygun hatta 2. el ürünler almanızı tavsiye ederim, yine de kesinlikle bu bir tercih meselesidir, eğer iyi bir bütçe ayırabilecek maddi duruma sahipseniz tabi ki de en iyi piyanolarla da piyano eğitiminize adım atabilirsiniz.


2. El Piyano Satın Alacaklar İçin Kesinlikle Yararlı Olacak 10 Madde

Şimdi gelelim 2. el ile sıfır ürün arasındaki farka; bir şey alırken kimse doğal olarak önceden onu başka birisinin kullanmış olmasını istemez ancak piyano diğer enstrümanların fiyatlarına göre biraz daha külfetli bir enstrüman olduğu için 2. ele yönelebilirsiniz. Fakat 2. el bir enstrüman alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç şey var. Ben sizler için dikkat etmeniz gerekenleri araştırdım, tecrübe ettim ve 10 tane madde olarak hazırladım. Erturgut Sanat Merkezi olarak biz de enstrüman satışları yapıyoruz dilerseniz ”buraya” tıklarayak bilgilendirme alabilirsiniz. Dilerseniz bir göz atalım;

İkinci El Piyano Alırken Dikkat Edilmesi Gerekeilen 10 Madde

  1. Alacağınız piyanonun, bakımının en son ne zaman yapıldığını ve yapan kişilerin uzman olup olmadığını öğrenin.
  2. Alacağınız piyanonun tuşlarında ve mekanizmasında bir aksaklık olup olmadığını kontrol edin.
  3. Piyanoyu aldığınız yer/kişi güvenilir birisi mi? (Sizi dolandırmayı ve fiyatının altında bir ürünü size satmaya çalışıp çalışmadığını anlamanız gerekir, bunun içinde alışverişi yapmadan önce o marka ve modelin sıfır fiyatlarına bakmanızı öneririm)
  4. Piyanoyu aldığınız yer/kişi daha önce başka bir 2. el piyano satmış mı? (Sattıysa, satın alan kişi ile irtibat kurup, piyanodan memnun kalıp kalmadığını ve satan kişi hakkında neler düşündüğünü öğrenmek, o kişi hakkında aklınızda olumlu ya da olumsuz fikirler oluşmasına yardımcı olacak bu durum da sizin satın alıp almamanız konusunda vermeniz gereken kararı kolaylaştıracak)
  5. Her şeyi alırken yaptığınız gibi, piyanoyu da almadan önce mutlaka deneyin. Tuşları rahat mı, her tuşu çalışıyor mu, bunları denemeden bilemezsiniz.
  6. Pedallarının çalışıp çalışmadığına bakın.
  7. Elektronik bir piyano alıyor iseniz, üzerindeki elektronik devrelerin çalışıp çalışmadığını yine deneyerek kontrol edin.
  8. Aldığınız yer eğer bir müzik aletleri satışı yapan bir yer ise oradaki yetkili kişilerden yardım alarak enstrüman hakkında bilgi toplayın.
  9. Eğer tanıdığınız bir piyanist ya da enstrümanlarla ilgilenen kişiler varsa onlardan yardım alın.
  10. Son olarak da iade fırsatı olup olmadığını sorun ve mümkünse onlar ile bir anlaşma yapın (1 haftalık) ki bir aksilik gördüğünüz taktirde doğrudan gidip değiştirme imkanınız olsun.

Bu maddelerin çoğu sıfır bir piyano alırken de uygulamanız gereken maddelerdir. Bu maddeler aslında genel alışveriş kurallarıdır ancak enstrümanda biraz daha değişiklik gösterdiği için detaylı bir şekilde yazdım. Yukarıdaki maddelere dikkat edip hepsinin cevabını olumlu olarak alıyor iseniz o enstrümanı alabilirsiniz demektir.


Dünyaca Ünlü Piyano Üreten Markalar

Şimdi gelelim dünyaca ünlü ve sizi asla zor durumda bırakmayacak piyano markalarına; sizler için dünyada belli bir prestije sahip olmuş ve hakkında neredeyse hiç şikayet bulunmayan 9 Piyano üretici markaları liste halinde yazdım. En bilindik 3 markanın tarihçesini yazdım, diğerlerine gerek duymadım. Zaten önereceğim markalar bu ilk 3 marka olacaktır.

Dünyaca Ünlü 9 Piyano Markası

Yamaha: Yamaha markasının tarihi, bulucusu Toraku Yamaha’nın, 1987 yılında kırık bir org enstrümanını tamir etmesiyle başlar. Bu olaydan kısa bir süre sonra Japonya’da ilk org enstrümanını üretir. O zamanlardan bu zamanlara, firma ürettiği enstrümanlara ilk günkü kadar önem verip, emek sarf eder. Dolayısıyla dünyanın güvenini kazanmış bir markadır.

Roland: 7 Şubat 1930 yılında Japonya’nın Osaka Kentinde doğan Ikutaro Kakehashi, Japon bir mühendis ve girişimcidir. 1964 yılında
R1 Rhythm Ace adlı bir elle çalıştırılan elektronik davul geliştirmiş ve aynı yıl görücüye çıkartılmıştır. Bu şekilde şirketin temelleri atılmış 1972 yılında da Rolan elektronik piyanolar üreterek, piyano sektörüne de adını altın harflerle kazımıştır.

Boston Piano: Şirket, 1823 yılında Amerika’da kurulmuştur. Amerikanın en büyük piyano şirketleri arasındadır.

Clavinova : Yamaha şirketinin, sadece piyano üreten bir koludur.

Steinway & Sons: Kısaca Steinway, Amerikalı ve Alman el yapımı piyano üreticisidir. Ve gerçekten çok kaliteli ürünler üretmektedir.

Essex : Steinway & Sons firmasının sadece piyano üreten bir koludur.

Seiler: 1849 yılında, Eduard Seiler tarafından Polonyanın Legnica şehrine kurulan ”Pianoforte-Fabrik (Piyano Fabrikası” isimli firma ile başladı yolculukları. O dönemden bu döneme kadar mottoları ”Mükemmel piyano üretmek” olan firmanın günümüzdeki adı ”Seiler”dir.

Wm. Knabe & Corporation : Yaklaşık 100 yıldır piyasada bulunurlar ve çok ünlü isimlere özel üretim piyanolar üretmektedirler.

QRS Music Technologies: Çok sık piyano üretmeseler de, ürettikleri seriler için genel olarak efsaneleşmiş bir piyano üreticisidir. Piyasada genel olarak müzik teknolojileri ile ilgili yaptıkları çalışmalarla alınırlar ama piyanolarına da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Yukarıda yazdığım firmaları tavsiye ederim piyano için, sıfırını alırsanız garantisi sayesinde rahat rahat, kalitesi sayesinde dolu dolu, dizaynı sayesinde estetik bir çalışma süreci sizi bekliyor olacak. İkinci el alırsanız da, bu firmaların ürünleri uzun ömürlü olduğu için çok aşırı darbeler olmadıysa piyanonun üstünde sizin için sıfır bir enstrüman gibi olacaktır.

Piyano alacakların piyanoyu görüp merak ettiği bir kaç sorunun cevabını da hemen verelim, yazıların üzerine tıklayıp okuyabilirsiniz;
Piyanodaki pedallar ne işe yarar?
Piyanodaki siyah tuşlar ne işe yarar?


Piyano Satın Alma Rehberi

Elimden geldiğince yardımcı olmaya ve araştırdığımda gördüğüm, herkesin aklına takılan soruları yanıtlamaya çalıştım. Eğer yukarıda yazdıklarımı dikkatlice okuyup, dediklerimi yaptıysanız, aklınızdaki ”Hangi piyanoyu almalıyım?” sorusunun cevabını vermiş  en kısa sürede sizin için en uygun enstrümanı alacak olmanız an meselesidir. Bir müzik enstrümanı öğrenmek gerçekten çok eğlenceli ve renkli bir yolculuktur. Asla vazgeçmeyin, gidin ve hemen çalmak istediğiniz enstrümanı alıp öğrenmeye başlayın, pişman olacağınız hiç bir yanı yok.

Ayrıca aşağıdaki linke tıklayarak piyano dersi hakkında farklı açılardan baktığımız bu yazıyı okuyarak  piyano dersi almak ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz;

Piyano Dersi Hakkında Bilgilendirme

Eğer, ben yazıyı gerçekten okudum fakat doğru müzik aletini satın alma konusunda profesyonel bir destek almak istiyorum, benim için en uygun müzik aleti hangisi bir bilene sorsam daha iyi olacak, bu desteği ücretsiz olarak alabileceğim bir yer var mı diyorsanız aşağıdaki adrese tıklayınız.

Doğru Müzik Aleti Satın Almak İçin Danışmanlık Almak İstiyorum