Erturgut Sanat olarak bugün siz piyanistler ve piyanist adayları için piyanonun üzerinde bulunan siyah tuşlar hakkında bir yazı hazırladık.

Piyanoda-Siyah-Tuşlar-Ne-İşe-Yarar

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

  • Piyanoda neden siyah tuşlar vardır?
  • Piyanoda siyah tuşlar ne işe yarar?

Dilerseniz sizler için hazırladığımız, piyanonun tuşları hakkında detaylı bilgiler içeren yazımıza geçelim.


Piyanoda Neden Siyah Tuşlar Vardır?

Piyanoda-Neden-Siyah-Tuşlar-Vardır

Piyano, yüzyıllardır var olan ve günümüze kadar sürekli gelişim göstererek evrilmiş bir enstrümandır. Barok döneminden, romantik döneme, çağdaş dönemden, klasik döneme bir çok besteci (Chopin, Paganini, Bach vb.) piyano üzerinde çalışmış, bestelerini piyano kullanarak yapmışlardır.

Piyanoda beyaz tuşlar naturel sesleri ifade ederken, piyanonun üzerinde bulunan siyah tuşlar diyezleri ve bemolleri simgelemektedir yani diyez ve bemol sesleri çıkartmaktadır.

Her şarkıda olmasada bazı şarkılarda diyezler ve bemoller bulunmaktadır, bu sesleri çıkartmak için ise siyah tuşlar kullanılmaktadır. İşte bu yüzden klasik bir piyanonun üzerinde 52 tane beyaz tuş, 36 tane de siyah tuş bulunmaktadır.

Piyanoda soldan sağa doğru sırası ile siyah tuşlarda dahil olmak üzere notalar şu şekildedir;

  1. C (Do)
  2. D (Re)
  3. E (Mi)
  4. F (Fa)
  5. G (Sol)
  6. A (La)
  7. B (Si)

-Diyezler      : #

-Bemoller     : ♭


Piyanoda Siyah Tuşlar Ne İşe Yararlar?

Piyanodaki 36 Siyah Tuşlar Ne İşe Yarar?

Piyanoda siyah tuşlar yukarıda bahsettiğim gibi diyezleri ve bemolleri çalmamıza yardımcı olur. Fakat duygu açısından baktığımız zaman duyguları değiştiren tuşlar siyah tuşlardır.

Siyah tuşlar bir parçayı mutluda yapabilir, mutsuz da. Akor basarken araya bastığınız bir siyah tuş akoru minör, eksik ya da artık yapar ki bu durumda sizin şarkınızın bütün duygusunu değiştirir.

Diyez-Bemol

Yukarıdaki resimde görmüş olduğunuz gibi kafa karıştırabilecek bir düzeni olan siyah tuşların mantığını anlamanız için şu şekilde bir açıklama yapabilirim; Do notasının yanındaki siyah tuş hem “Do#” hem de “Reb” anlamına gelmektedir.

“Peki neden aynı sesi çıkaran bir notanın iki ayrı ismi var?”

Bunun sebebini anlamak çok da zor değil. Bunun mantığını anlamanız için öncelikle akor düzenlerini anlamanız lazım. Bazı akor düzenlerinde “Do#”i “Reb” olarak göstermelisiniz çünkü müziğin kendi içinde belli kuralları vardır.


Piyano’da Siyah Tuşlar Olmadan Şarkı Çalınabilir Mi?

Piyano'da-Siyah-Tuşlar-Olmadan-Şarkı-Çalınabilir-Mi

Piyanoda siyah tuşların kullanımını durdurduğumuz takdirde, yalnızca beyaz tuşların kullanımı ile istenilen saf duyguyu aktarmamız ne yazık ki mümkün değildir.

Piyano üzerindeki her notanın kullanılması gerekmektedir, eğer bir nota bile eksik çalınırsa ya da bir notayı bile piyanonun üzerinden çıkarırsak, bu durum yaptığımız müzik ve sunmak istediğimiz duygu için bir felaket olacaktır.

Bir piyano parçasında yalnızca bir adet siyah tuş kullanılmış olmasına rağmen, o şarkıyı o tuşa basmadan çalarsanız, o şarkının bütünlüğü bozulmuş ve ne yazık ki istenilen duygu aktarılamamış olur.

Piyano’da siyah tuşlar kullanılmadan sadece beyaz tuşlar kullanılarak ancak değiştirici notaların olmadığı ve doğal notalardan oluşan la minör ve do majör dizileriyle oluşturulmuş eserler ve parçalar çalınabilir. Tabi ki bu durumunda istisnai durumlar da mevcuttur.

Sanat’ta “Şu olmasa da olur” demek yerine “Şunu da öğreneyim, ekleyeyim” demek gerekmektedir. Size dair her duyguyu, her fikri sunduğunuz şarkıya ve icrasına aktarmalısınız. Size bu durumu şöyle özetleyebilirim;

Piyanist filmini herkes izlemiştir ve o filmde piyano ile çalınan şarkıları dinlemişsinizdir. O şarkılarda fazlasıyla “Siyah” tuşlar mevcuttur. Eğer o parçalarda siyah tuşlar kullanılmasaydı ya da siyah tuşlar yerine yalnızca beyaz tuşları içeren bir parça yazılmış olsaydı o filmin duygusu tamamiyle farklı olurdu.

Bizim şu an izlemiş olduğumuz piyanist filminin, bizde bu denli etki bırakmasının sebeplerinden büyük bir kısmı, o filmde kullanılan şarkılar ve kullanılan “Siyah” tuşlardır.

Piyanoyla ilgilenenler için, ben sıkılmam merak ediyorum diyenler için bir başka yazımız var, bu yazımızda da piyano öncesi dönemi yani piyanonun yokluğunu anlatıyoruz, buyrun yazımıza; Piyano Öncesi Dönem


Piyanoda-Siyah-Tuşlar-Ne-İşe-Yarar-

Eğer bir piyano satın almak istiyor fakat hangi marka ve modelin size daha uygun olduğunu ve bu uygun piyanoyu en uygun fiyata nasıl satın alacağınızı bilmiyorsanız, “Yeni Piyano Satın Alacaklara En Uygun Fiyatlı Piyano Önerileriisimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Daha fazla kültür sanat haberlerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, sağlıklı, sanat dolu günler dileriz