Nasıl DJ Olunur?

Erturgut sanat olarak bugün sizler için unutulmaz partilerin başrolü olan Disk Jockey’lerin, bu işi nasıl başardıklarını ve sizlerin nasıl DJ olabileceğinizi açıklayacağımız bir yazı hazırladık.

Bu yazıda bulunan bilgiler yıllardır süre gelen tecrübelerimiz ve uzun süreli uyguladığımız araştırmalarımız dahilinde sağlanmış bilgilerdir. Dolayısıyla bu yazıda bulunan her bilgiye güvenebilir, gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

Disk Jockey programları hakkında bilgi verdiğimiz videomuzu izlemek için tıklayınız.

Bu yazıda okuduklarınızı gerçekten öğrenip uygularsanız, sahnelerin ve partilerin yeni yıldızı olmak için gerekli olan en temel adımları atmış olursunuz.

Nasıl-DJ-Olunur

Bu yazıda bulunan konular şunlardır;

♦ Nasıl DJ Olunur?

♦ DJ Ekipmanı Satın Almak

♦ Prodüksiyon Programı Kullanmak

DJ Olmanın Yolları

Genellikle Disk Jockey olmaya yeni başlamış, acemi Disk Jockey’ler kendilerini dinlemeden doğruca sahneye çıkarlar ve şovlarını yapmaya çalışırlar. Bu durum sizin adınızı lekeleyeceği gibi, hiç bir artısı da bulunmaz.

Bu durumun sebebi kaliteli bir eğitim almamaları ve uzun süreli tecrübeleri olmamalarından kaynaklanır. Dolayısıyla bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla yöntem bulunmaktadır ve biz sizler için bu yöntemleri ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız bu yazının konularını ayrı başlıklar altında incelemeye başlayalım.

DJ Ekipmanı Satın Almak

DJ-Ekipmanı-Satın-Almak

Disk Jockey ekipmanı satın alırken eğer ilk tecrübeniz ise ve Disk Jockey olmaya henüz yeni karar verip başladıysanız çok pahalı ve bol seçenekli ekipman alışverişlerinden kaçınmanızı öneririz.

Eğer ilk başlarda bütün ekipmanları satın alır ve hepsini öğrenmeye kalkarsanız, hiç birini öğrenmeden bütün ekipmanları neredeyse yarı fiyatına satarken bulursunuz kendinizi.

Dolayısıyla en alt katmandan, başlangıç seviyesinden başlamalıyız alışveriş yapmaya.

Peki nedir başlangıç seviyesindeki ekipmanlar?

 • Hoparlör
 • Bilgisayar
 • Programlar
 • Mönitör

Öğrenmeye devam ettikçe ve orta seviyeye ulaştıkça alabileceğiniz ekipmanlar şu şekilde gelişir:

 • İkinci Bir Monitör
 • MIDI Klavye
 • Ses Kartı
 • Yeni Programlar
 • Yeni VST’ler
 • Yeni Plug-In’ler

Profesyonel seviyeye ulaştığınızı düşünüyor iseniz almanız gereken son ekipmanlar şunlardır;

 • İki adet plağı ya da CD yi oynatabilecek (Ya da daha fazlası) turntable’lar
 • 2 Kanallı Mixer
 • Profesyonel Kulaklıklar
 • Yeni, daha kaliteli ve daha büyük hoparlörler
 • Yeni bir mix programı

Prodüksiyon Programı Kullanmak

Prodüksiyon-Programı-Kullanmak

Disk Jockey’lerin olmazsa olmazı olan prodüksiyon programları, gerçekten kaliteli ve profesyonel ellerde bulunduğu vakit dünyanın en güzel işlerini çıkartmaya yardımcı olur.

Nasıl ki bir gitarist için bir amfi gerekli ise, bir Disk Jockey’in de mutlaka bir prodüksiyon programını kullanmasını bilmesi gereklidir. Bu programlar “.mp3” formatındaki bütün dosylaarı çalıştırma imkanı sağladığı gibi aynı zamanda “CD” leri de oynatma özelliğine sahip programlardır.

Aynı zamanda bu programların arayüzleri sayesinde, yaptığınız ya da çaldığınız müzikleri gerçek zamanlı olarak gözlemleye bilir, videolar ile senkronlayabilir hatta bir gösterime sunabilirsiniz.

Bu programların içerisinde bulunan yazılımlar sayesinde dışarıya verdiğiniz ses haricinde kendi kulaklığınız üzerinden başka şarkıları dinleme özelliğine de erişmiş olursunuz.

İki ayrı şarkı dinlemek ne işime yarayacak ki?

Eğer kaliteli bir Disk Jockey olmak istiyorsanız, şarkı geçişlerinizi çok profesyonel bir şekilde yapmalısınız. Çaldığınız şarkıların değiştiğini siz hariç kimsenin bilmemesi ve anlamaması gerekmektedir.

Eğer bunu yapamıyorsanız, kişilerin “mood”ları dağılabilir ve kısa sürede ilgiyi üzerinizden düşürebilirsiniz.

Dolayısı ile bu programın iki ayrı şarkı özelliğini kullanmalı ve iki şarkının birbirine uyumlu olup olmadığını, nerelerinin daha uyumlu geçişler sağlayabileceğini ve en önemlisi ses düzeylerini kontrol edebilmelisiniz.

Eğer müzik prodüksiyonu programlarının isimlerini ve nasıl kullanıldıklarını bilmiyorsanız sizler için dünya üzerinde müzik yapmak için üretilmiş en kaliteli ve kullanışlı 5 program hakkında bilgi verdiğimiz “Müzik Prodüksiyonu İçin En Kaliteli 5 Program” isimli yazımızı okuduktan sonra, müzik prodüksiyonu yapmak için hangi programları kullanabileceğinizi öğrenebileceksiniz.

Eğer aklınızdaki soru işaretlerini yazımızda bulamadıysanız sosyal medya hesaplarımızdan ve telefon aracılığıyla bize ulaşabilir ve aklınızdaki sorular giderebiliriniz.