Ses Nasıl Dinlendirilir?

Erturgut sanat olarak bugün sizler için, ses sağlığınızı en yüksek seviyede tutmanıza yardımcı olacak egzersizleri ve ses dinlendirme türlerini açıkladığımız bir yazı hazırladık.

Bu yazıda bulunan ses teknikleri ve dinlenme türlerini uygulayarak bir gösteriye hazırlanabilir ya da ses sağlığınızı gerçekten koruyabilirsiniz. Bu yazıda bulunan bütün bilgiler, yıllardır süre gelen tecrübemize ve uzun süreli araştırmalara bağlı olarak derlenmiştir. Bu yazıda bulunan her bilgiye güvenebilir ve uygulayabilirsiniz.

Ses-Nasıl-Dinlendirilir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır.

♦ Ses Nasıl Dinlendirilir?

♦ Doktor Kontrolüne Gidin

♦ Sesinizi Dinlendirin

♦ Bol Bol Su Tüketin

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalar ve yılların vermiş olduğu tecrübeler ile hazırladığımız “Ses Nasıl Dinlendirilir?” isimli detaylı bilgilendirmeler ve altın değerinde yöntemler içeren yazımıza geçiş yapıp, uygulamaya ve sesimizin sağlığını arttırmaya başlayalım.


Ses Nasıl Gevşetilir?

Genellikle şarkı söylemeye yeni başlamış, acemi vokaller seslerini dinlendirmeden 2-3 saat boyunca aralıksız şarkı söylerler ve genellikle son bir saatlerine girdiklerinde seslerinin yorulduğunu ve normale söyleyebildikleri şarkıları söyleyememeye başladıklarını fark ederler. Bu durumun sebebi ses sağlığını nasıl kontrol edebileceklerini ve nerde durmaları gerektiklerini bilmediğinden olmaktadır. Dolayısıyla bilmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla yöntem bulunmaktadır ve biz sizler için bu yöntemleri ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz. Dilerseniz sizler için hazırladığımız bu yazının konularını ayrı başlıklar altında incelemeye başlayalım.

Doktor Kontrolüne Gidin

Doktor-Kontrolüne-Gidin

Bizim sizlere burada verebileceğimiz bilgilerin yanı sıra yapmanız gereken ilk şey bir doktora gidip ses tellerinizin ve boğazınızın durumunu öğrenmek olacaktır. Eğer sigara kullanıyor ya da sigara kullanılan ortamlarda çok sık bulunuyorsanız sesinizde nodüller oluşmuş olabilir. Sigara kullanımının ya da kullanılan ortamda bulunmanın, ses tellerinde oluşturabileceği zararları ve ses teli nodülleri hakkında daha fazla bilgilendirme sağlamak istiyorsanız, sigara kullanmanın ses tellerine zararlarını incelediğimiz “Sigaranın Ses Tellerine Zararları | Ses Teli Nodülü” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Sesinizi Dinlendirin

Sesinizi-Dinlendirin

Nasıl ki vücudunuzun dinlenmeye ihtiyacı olduğu için gece uykunuz geliyor ise, sesinizin dinlenmesi gerektiği zamanlarda da sesinizin yorulduğunu, kısıldığını hissedersiniz. Bu durumlar olduğu zaman aldığınız önlemler ve dinlenme çalışmaları tabi ki de işe yarayacaktır fakat önemli olan, ses tellerinizin bu belirtileri vermesini önlemek yani sesinizi düzenli olarak dinlendirmek gereklidir. Eğer önünüzde bir konser veya bir etkinlik var ise, konserden bir gün önce hiç konuşmamanızı önerebiliriz. Bu dinlendirme yöntemi, sizin konserinizdeki ya da etkinliğinizdeki performansınızı gerçekten çok arttıracaktır. Sesinizi hiç kullanmadığınız için ses telleriniz haftanın bütün yorgunluğunu üstünden atma fırsatı bularak, size tam bir performans sunacaktır.

Peki ya konuşmam gerekirse ne yapmalıyım?

Eğer hayatınız ve bu süre zarfındaki temponuz sizi konuşmaya zorluyor fakat yine de günlük ses dinlendirme egzersizini uygulamak istiyorsanız aşağıdakileri yapabilirsiniz:

  • Eğer konuşmak zorunda olduğunuz bir gün içerisinde bu egzersizi uyguluyorsanız, 10 dakikalık aralar ile 20 dakika konuşabilirsiniz. (20 dakika konuşma,10 dakika ara,20 dakika konuşma şeklinde) Bu durum nispeten egzersizinizi uygulamanıza yardımcı olacaktır.
  • Bu egzersizi uygularken asla fısıldamayın. Fısıldayarak konuşmanın halk arasında sese daha az zarar verdiği ve daha az yorduğu hakkında yanlış bilinen bir bilgi vardır, tam aksine fısıldamak, normal konuşmadan daha fazla ses telini zorlar ve yorar. Fısıldamak için kaslar daha fazla sıkıldığı için bunu hiç kimseye önermiyoruz.
  • Konuşmadan geçirebileceğiniz bir gün için sizlere tavsiye edebileceğimiz aktiviteler; kitap okumak, nefes egzersizler, uyumak, yemek yemek (Çok sıcak ve çok soğuk olmamak kaydıyla) ve televizyon izlemek.

Bol Bol Su Tüketin

Bol-Bol-Su-Tüketin

Bunu söylememize gerek bile olduğunu sanmıyorum, gün içerisinde en az 2 litre su tüketmelisiniz fakat bunu yaparken 5 litre gibi uçuk bir rakama çıkmak hem ses hem de genel vücut sağlığınıza zarar vermeniz anlamına gelmektedir.