Müziğin Bitkilere Etkileri

Bugün sizlere müzik türlerinin bitkilere uyguladığı etkilerinden bahsedeceğiz. Bu yazıyı okuduktan sonra gerçekten bu duruma çok şaşıracaksınız.

Müziğin-Bitkilere-Etkileri

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Klasik Müziğin Bitki Gelişimine Etkileri

Dilerseniz sizler için müzik ve bitkilerin ilişkisi hakkında detaylı bilgileri derlediğimiz “Müziğin Türlerinin Bitkilere Etkileri” isimli yazımıza geçelim.


Müziğin Bitkilere Etkileri

Müziğin-Bitkilere-Etkilerii

Bugün sizlere uygulanmış bir deneyin gözlemlenmesi sonucunda oluşan sonuçları derlediğimiz bir yazı hazırladık. Bu deney, bir bitkiye uygulanmış farklı müzik türlerinin, bitkilere olan etkilerini inceleme amacıyla yapılmış bir deneydir. Dilerseniz deney hakkında bilgilendirmelere geçelim.

Projenin Hedefleri

  • Klasik müziğin bitki gelişimine olumlu etkilerinin olduğunu göstermek.
  • Rock müziğin bitki gelişimine olumsuz etkileri olduğunu göstermek.

Proje Çalışmaları Sırasında Gerçekleşen Faaliyetler

Bütün özellikleri aynı olan iki tane kaktüs bitkisi alındı. Birine klasik müzik diğerine rock müzik aynı süreyle dinletildi ve bitki gelişimindeki etkileri gözlendi.

Kullanılan Yöntemler

  • Deney
  • Gözlem

Ulaşılan Sonuçlar

Ulaşılan-Sonuçlar

Klasik müzik dinletilen bitkinin daha hızlı büyüdüğü 5. günde belli olmaya başlarken rock müzik dinletilen bitkinin 9. günde küçük parçasının çürümeye başladığı gözlendi ve olumlu bir gelişme olmadı. Bu da klasik müziğin bitki gelişimini olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Çiçek seralarında klasik müzik dinletilerek bitkilerin daha iyi gelişimi sağlanabilir.

Bu Faaliyetlerin Takvimi

  1. Gün

Kaktüslerin ikisi de eşit boyda, eşit saksılarda ve eşit şekilde sulanmış. 2 kaktüsün üzerine de etiketler yapıştırıldı. Birinde “klasik müzik dinletilen bitki” diğerinde ise “rock müzik dinletilen bitki” yazıldı. İlk önce klasik müzik dinletilecek bitkiye aynı şarkıyı 2 kere dinletildi. Ardından diğer bitkiye rock müzik 2 kere dinletildi.

3. Gün

Aynı işlemleri arada kalan 2 günde de tekrarlandı. Henüz aralarında gözle görülen bir değişim yok.

5. Gün

Klasik müzik dinlettilen bitkinin daha hızlı büyüdüğü gözlendi. Kaktüsün içinden bir küçük kaktüsün daha çıktığı gözlendi. Ayrıca küçük kaktüsün içinden bir de çiçek çıkmaya başladı.

9. Gün

Bir saksının içinde 4 tane kaktüs var. Klasik müzik dinletilenden 2 tanesi çok hızlı büyüyor. Ama rock müzik dinletilen kaktüslerden en küçüğü yavaş yavaş çürümeye başladı.

15. Gün

Bu gün ilk kez sulandı çünkü bu kaktüsler 15 günde bir sulanıyor. Rock müzik dinletilen küçük bitki tamamen çürüdü.

25. Gün

25.-Gün

Rock müzik dinletilen bitkide  hiçbir gelişme yok. Ama klasik müzik dinletilen bitki çok hızlı gelişiyor.

34. Gün

Dokuz gün boyunca her iki bitkiye de müzik dinletilmedi.. Klasik müzik dinletilen bitkilerden birinin de küflendiği görüldü.


Yukarıdaki deneylerdende anlayacağınız üzere klasik müzik gerçekten çok rahatlatıcı ve faydalıdır. Klasik müzik dinletilen bitkilerin ömrü daha uzun iken, rock gibi sert bir müzik türünü çok uzun süreli dinletilen bitkiler bu durumdan zarar görüyor. Bunun sebebi bizce, klasik müziğin melodileri sakin ve stabil olduğu için istenildiği kadar da dinlenilse rahatsız etmeyeceği fakat rock gibi sert bir müzik türünün bir süre sonra rahatsız edebileceğidir.

Eğer müziğin insanlara sağladığı faydaları hakkında hazırladığımız yazıyı okumak istiyorsanız “Müziğin İnsan Sağlığı Üzerindeki Tıbbi Etkileri” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Müzik ve sanatın insan üzerindeki olumlu etkilerini merak ediyorsanız “Müzik ve Sanatın İnsan Üzerine Etkileri isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Eğer müzik aleti çalmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydalarını merak ediyorsanız “Neden müzik aleti çalmalıyız? Müzik aleti çalmanın faydaları nelerdir?” isimli yazımızı okuyarak gerçek bilgilere ulaşabilmeniz mümkündür.


Umarız sizler için hazırladığımız yazımızdan ve bu deneyden memnun kalmışsınızdır. Bu tarz içeriklerin devamı için bizi takipte ve sanat ile kalın.