Müzik aleti seçimi, hangi müzik aletini satın almak gerektiği aklı çok kurcalayan bir sorudur. Piyasada o kadar farklı marka, o kadar farklı model ve farklı fiyatlarda müzik aletleri varken bizim için en doğru müzik aleti hangisi? Hangi müzik aletini satın almak en doğrusu olur?

muzik-aleti-secmekMüzik aleti satın alma konusunda deneyimli kişilerden yardım almak, onların yardımıyla bir seçim yapmak önemlidir fakat her şeyi onlara bırakmak da doğru olmayacaktır az da olsa müzik aleti hakkında bilgi sahibi olmanız sizin yararınıza olacaktır. Müzik aleti satın alırken izlememiz gereken yolu adım adım anlatalım.

1. Alacağınız müzik aletini google da yanına “fiyatları” kelimesini ekleyerek aratın.
Örneğin klasik gitar satın almak istiyorsunuz “klasik gitar fiyatları” şeklinde bir arama yapın ve en azından 2-3 tane müzik mağazasının sitesini gezin, özellikle mydukkan.com / do-re.com.tr / n11.com sitelerini kesinlikle inceleyin ve gitar piyasası hakkında, fiyatların aralığı hakkında bilgi sahibi olun.

2. Bütçenizi belirleyin.
Fiyat aralığını gördükten sonra aklınızda bir bütçe oluşturabilirsiniz, en ucuz olan müzik aletleri çinde üretilmiş en kötü fabrikasyon müzik aletleridir, bu tarz müzik aletlerini seçerseniz müzikten soğuma ihtimaliniz vardır bu sebeple bütçe belirlerken en ucuzu seçmemenizi öneririz, en azından en ucuzun bir üst kalitesi ürünlere bakmanız daha iyi olacaktır, müzik aletine ayırabileceğiniz bir bütçe aralığı belirlemek müzik aleti seçme konusunda en önemli adımdır.

3. Müzik aletini gidip denemek.
Ben nasıl deneyeyim, hiç anlamıyorum diyeceksiniz sanırım, evet hiç anlamıyor olabilirsiniz fakat gidince satın almak zorunda değilsiniz, müzik mağazalarına gidip bütçenizi belirtip bütçeniz doğrultusunda en uygun müzik aletlerini sorabilir ve kendi belirlediğiniz marka modeller hakkında da bilgi alabilirsiniz, bir çok farklı müzik mağazasını gezmeli ve hepsinden fiyat ve bilgi almanız yararınıza olacaktır çünkü her müzik market kendi elindeki müzik aletini size en uygun gibi anlatacak ve satmaya çalışacaktır, ama hepsini gezerek bir çok marka model konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca eğer pahalı modelleri de denerseniz, pahalı ve ucuz müzik aleti arasındaki farkı hissedebilir ve pahalı, kaliteli olana yakın bir seçim yapabilirsiniz.

muzik-aleti-nasil-satin-alinir4. Forumlarda, EkşiSözlükte, Google’da yorumları okuyun, Youtube’dan izleyin.
Müzik aleti için bütçenizi belirledikten sonra artık seçeneğimiz biraz daha azalacak ve işimiz biraz daha kolaylaşacaktır, sizin belirlediğiniz bütçede kendinize uygun gördüğünüz marka ve modelleri seçerek forumlarda, ekşi sözlükte ve google’da aratıp bu müzik aletleriyle ilgili yorumları okuyun fakat unutmayın ki okuduğunuz yazıları yazanların hepsi bu işten çok iyi anlamıyor o yüzden tüm yorumları okumanız ve genel bir fikir edinmeniz daha iyi olacaktır.

Youtube’dan almak istediğiniz müzik aleti ile ilgili tanıtım videoları varsa izleyebilir ve tarafsız bilgi de alabilirsiniz, müzik aletleri hakkında güzel tanıtım videoları çeken Türkçe youtube kanalları da mevcut bu kanallar işinizi görecektir.

5. Bilen birinden ya da varsa eğitmeninizden destek alın.
Müzik aleti için yeterli araştırmayı yaptıktan sonra artık seçeneklerimiz iyice azalacak ve karar vermemiz iyice kolaylaşacaktır, elimizde kalan seçenekleri, satın almak istediğimiz müzik aletinden iyi anlayan bir tanıdığımıza, veya eğitim alıyorsak eğitmenimize sunarak onun da fikirlerini alıp son kararı verme aşamasına gelebilir ve mümkünse müzik aletini iyice denemesi için yanımızda müzik aletini tanıyan, bilen, iyi anlayan biriyle gitmek daha iyi olacaktır.

hangi-muzik-aletini-satin-almaliyim

Yukarıdaki maddeler temel olarak bir müzik aleti alırken dikkat etmemiz gereken konulardır, bu maddeleri tek tek uygulayarak kendimize en uygun müzik aletini seçebiliriz fakat her müzik aletinin farklı özellikleri olduğu için araştırmayı satın almak istediğimiz müzik aletine göre dallandırmak gerekir, örneğin bir klarnet alacaksak klarnetin yapıldığı madde önemlidir, gitar alacaksak gitarın yapıldığı ağaç, sapının düzgünlüğü, eğer elektronik bir bateri alacaksak pedlerin sağlamlığı, baterinin ses işlemcisi gibi ayrıntılar işin içine girecek ve konu dallanacaktır, bu ayrıntılı bilgilere de internetten kolayca ulaşılabilir.

Bir müzik aleti alma sürecinde kesinlikle öncesinde iyi bir araştırma yapılmalı, sonrasında diğer insanların fikilerine danışılmalıdır, internette bu kadar fazla bilgi varken bilgiye ulaşmak çok da zor olmayacaktır, araştırma yapmanız müzik aletinizi daha iyi tanımanızı sağlayacak ve işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer yukarıdaki araştırmalara rağmen aklınız karışıksa, doğru bilgi alabileceğiniz bir tanıdığınız yoksa, satın almak istediğiniz müzik aleti için bize mail atarsanız konuyla ilgili size destek olabilir ve bilgi verebiliriz.

Size en uygun müzik aletini, en uygun fiyata alabilmeniz dileğiyle…