Gitarda Kısa Sürede Kolayca İlerlemek

Gitarda Hızlı İlerlemenin Kolay 11 Yolu
1.Gitar çalışmak için hergün ayırabildiğiniz kadar vakit ayırın
. eğer çok yoğunsanız çalışma süreniz 10-15 dakika bile olabilir, haftada sadece bir gün oturup çok uzun süre çalışmaktansa her gün düzenli çalışmanız kas belleğinizin gelişmesi ve gitarda ilerlemeniz için çok daha yararlı olacaktır.

2. Çalışmaya başlamadan önce kesinlikle gitarınızın akordunun tam olduğundan emin olun. Akordsuz gitarla yanlış seslere alışmak kulağınız açısından sıkıntı yaratacaktır. Gitarı elinize alır almaz ilk iş olarak gitarınızın akordunu yapın.

3.Çalışmalarınızı kesinlikle metronom kullanarak yapın. Birden hızlanmayı denemeyin, önce yavaş bir metronomda çalışmaya başlayın. Koşmadan önce yürümek, yürümeden önce emeklemek gerekir.

4.İmkanınız varsa gitarda çaldığınız her şeyi kaydedin, çaldıklarınızı dinleyin, dışarıdan nasıl duyulduğuna bir bakın, nerelerde hata yaptığınızı belirleyip o kısımlara tekrar tekrar çalışın. Çaldığınız şey, siz çalarken size doğru gelebilir fakat bu her zaman böyle olmayabilir. Yaptığınız hataları duyup düzeltmeniz açısından çaldıklarınızı dinlemeniz ve hata yaptığınız yerleri kendizin farketmesi daha sağlıklı olacaktır.

5.Sadece şarkı yada sadece teknik çalışmayın, gitar çalmanız için ikiside gereklidir. İkisi içinde ayrı ayrı vakit ayırıp ayrı ayrı çalışın, çalacağınız şarkıların içinde teknikler geçtiği için eğer tekniklere çalışmazsanız şarkıda yeterli hakimiyeti sağlayamazsınız, eğer sadece teknik çalışır şarkı çalışmazsanız teknikleri nerede kullanacağınız ve teknikleri biribirilerine nasıl bağlayacağınız konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Programlı çalışın, teknik ve şarkı çalışması için kendinize bir program hazırlayın, teknik çalışmaları içinde, aynı anda birden fazla tekniği çalışmayın, kendinize basit ve temel tekniklerden zor ve daha ileri tekniklere doğru bir program hazırlayın ve hazırladığınız programa uygun şekilde çalışın.

6.Çalışma sürenizi çok uzun tutmayın, 45 dakikalık periyotlar halinde çalışmanız çok uzun süre çalışmanızdan çok daha iyi olacaktır. Bunun sebebi uzun bir çalışma sırasında kişininGitarda Hızlı İlerlemenin Kolay 11 Yolu konsantrasyonun dağılması ve çaldığı şeye kolay kolay odaklanamamasıdır. Çalışma yaparken bir egzersizden diğer egzersize geçerkende 2-3 dakikalık kısa aralar verin, verdiğiniz bu aralar tekrar konsantre olmanızı ve çalışmalarınızın daha verimli olmasını sağlayacaktır.

7.Sürekli gitar tablarından yada notadan çalmaya alışmayın, internetten bulabileceğiniz bir sürü tab  nota ve akor mevcut fakat bir çoğu yanlış yazılmış olabilir. Hazıra alışmayın, önce kulağınıza güvenin ve çalmak istediğiniz bir parçayı kendiniz çıkartmayı deneyin, zorlandığınız yerde parçanın notalarına bakın.

8. Dinlediğiniz belli bir müzik tarzı olabilir ama mümkün olduğunca çok tarzda çalmaya çalışın, her tarzın size katacağı farklı birşey vardır, çalmak istediğiniz tarz doğrultusunda yoğunlaşabilirsiniz fakat diğer tarzları göz ardı etmeyin.

9.Bana teori gerekmez diye düşünmeyin, işin teorisini de bilmeniz size yol gösterici olacak işinizi kolaylaştıracaktır.

10.Bol bol doğaçlama çalışın, gitar çalan arkadaşlarınızla bir araya geldiğinizde beraber doğaçlama çalışmaları yapın.

11.Vazgeçmeyin. Uzun zamandır çalışıyorum yapamıyorum deyip gitarınızı bir kenarı atmayın, bu işi başarmanın en büyük etkeni düzenli ve doğru şekilde çalışmaktır.

12. Ayrıca gitar çalışmak için her zaman yanınızda gitar taşımak zorunda değilsiniz, gitarsız olduğunuz anlarda da gitar çalışmak mümkün ve bu durum sizi diğer gitaristlerin 1 adım önüne geçirebilecek en önemli yöntemlerin başında geliyor. Gitarsız nasıl gitar çalışılır diyenler kesinlikle bu yazıya da göz gezdirmeliler; Gitarsız Gitar Çalışmak: Uykunda ve Zihninde ( %100 Etkili )

13. Başkalarıyla birlikte grup kurun ve beraber çalışın! Başkalarına karşı sorumluluğunuz olduğu için bu durum sizi daha çok disipline sokacaktır ve çalışmak zorunda hissederek her şeyi eksiksiz yapmanıza sebep olacaktır. ( Ben nasıl grup kurabilirim diyorsan buradan destek alabilirsin; Müzik Grubu Nasıl Kurulur?)

Son olarak özellikle üzerinde durmanız gereken 5 maddeyi listelediğimiz yazımızı da kesinlikle okumanızı öneririz, iyi bir gitarist olmak önce gerçekten araştırmak ve okumaktan başlar; Gitarda Kesin Başarıya Götüren 5 Yöntem

Murat Erturgut