gitarın entonasyon ayarı nasıl yapılır

Gitar Entonasyon Ayarı Nedir ve Nasıl Yapılır?

Elektro gitar entonasyon ayarı dikkat edilecek bir konudur. Entonasyon, bastığınız perdeden tam olarak çıkması gereken notanın tınlamasıdır. Örneğin en üst telde 12. perdenin notası mi’dir ve 12. perdeye bastığınızda doğru akortlanmış bir gitarda tam olarak mi sesi çıkması gerekir, en üst telin boş hali de mi notasıdır eğer en üst tel boş tınlarken ve 12. perdesi tınlarken aynı mi sesini vermiyor biri daha ince biri daha kalın ise gitarınızın entonasyonunda problem var demektir.

Öncelikle entonasyon ayarına başlamadan önce dikkat etmemiz gereken şey;  gitarının sap ayarının doğru bir şekilde yapılmış olmasıdır. Gitarın sap ayarını bir takım yardımlar ile sapın içinden geçen truss rod adı verilen metal çubuğu çevirerek yapabiliriz. Eğer sap ayarı yapmayı bilmiyorsak sap ayarı yapmayı bilen birinden destek almamız daha sağlıklı olacaktır eğer sap ayarı yapmak için gitarımızın sapını zorlarsak sapa büyük zararlar verebiliriz.

Gitarın Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Entonasyon Ayarı

Entonasyon Ayarı

Şimdi entonasyon ayarına bakalım. Önce gitarımızı, bir adet tornavidamızı ve bir adet de tuner cihazını yanımıza alıyoruz. Yandaki resimde görüldüğü gibi bir de bez kullanırsak gitarımızı çizmeden bu ayarı rahatlıkla yapabiliriz.

İlk olarak tuner yardımıyla telin akordunu yapıyoruz.  (Akord yapmakla ilgili sorunlar yaşıyorsak Gitar Akordu yazımızı okuyup bilgi aldıktan sonra entonasyon ayarına geçebilirsiniz ) Sonra 12. perdeye basarak teli tınlatıyoruz ve tuner yardımıyla bir daha kontrol ediyoruz ve boşta verdiği sesin 12. perdede aynısını verip vermediğini kontrol ediyoruz. Eğer tiz ya da pes ise tornavida yardımı ile gövdede bulunan köprü kısmındaki yayları ile geri oynatıp tekrar akord edip sesi kontrol ediyoruz. Bu işlemi boş tel ile 12. perde aynı olana kadar tekrar ediyoruz. Bu işlemi yaparken dikkat etmeliyiz çünkü çok hassas bir işlem yapıyoruz. Tornavidayı öyle var gücümüzle çevirmemeliyiz. Aksi halde zarar vermiş olabiliriz. Ufak oynamalar bile yeterli olabilmektedir.

Gitarın Sap Ayarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gitarda sap ayarında dikkat etmemiz gereken konu; sapın tamamen düz olması. Bunu tel yüksekliğine bakarak ve klavyedeki çeşitli notaları tınlatarak sesin doğru çıkmasını baz almak suretiyle de anlayabilmek mümkündür. Bu ayarları yaptıktan sonra daha verimli olunacağı aşikardır.

Gitar sap ayarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Sap Ayarı Nasıl Yapılır? yazımızı okumanızı da öneririz.

Gitar Sap Ayarı Nasıl Yapılır Makalesi