Bare Akorları Daha İyi Basmak 

Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yıllardır süre gelen sanat, müzik ve gitar tecrübelerimiz ile, bareli akorların nasıl basılması gerektiğinden ve bu basım sürecinin nasıl kolaylaştırılabilineceği hakkında altın değerinde bilgileri ve yöntemleri derlediğimiz “Bare Akorları Daha İyi Basmak için Ne Yapmak Gerekir?” isimli bir yazı hazırladık.

Bare basmanın videolu anlatımı için tıklayınız.

Bu yazıda bulunan bilgileri gönül rahatlığı ile öğrenip, uygulayabilirsiniz. Eğer yazıda bulunan bilgileri ve yöntemleri, sizlere önerdiğimiz şekilde ve süreçte uygularsanız, gelişiminizi kısa bir süre içerisinde farkedeceğinizin garantisini verebiliriz.

Bare-Akorları-Daha-İyi-Basmak-için-Ne-Yapmak-Gerekir

Bare akorları

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Bareli Akor Nedir?

♦ Bareli Akorlar Nasıl Basılır?

♦ Bareli Akorları Daha İyi Basmak için Neler Yapılabilir?

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yıllardır süre gelen sanat, müzik ve gitar tecrübelerimiz ile, bareli akorların nasıl basılması gerektiğinden ve bu basım sürecinin nasıl kolaylaştırılabilineceği hakkında altın değerinde bilgileri ve yöntemleri derlediğimiz “Bare Akorları Daha İyi Basmak için Ne Yapmak Gerekir?” isimli bir yazımıza geçiş yapalım.


Bare Akorları Nedir?

Bareli-Akor-Nedir

Bareli akorları açıklayabilmemiz için öncelikle akorların normal basılma şekillerini dee biliyor olmalısınız. Sıradan bir gitarın üzerinde 22 adet perde ve 6 adet tel bulunmaktadır.

Dolayısıyla gitarın üzerinde farklı yerlerde olmak üzere 132 adet nota bulunmaktadır. Fakat bu notaların hepsi farklı yerlerde olduğu için gitar zor gibi gözükür ama bu durumun, sizin işinizi kolaylaştırabilecek bir durum olduğunu göstereceğiz sizlere.

Bareli akor burada devreye girmektedir, normal akoru bastığınız notalar, başka yerlerde de benzer düzenlerde olduğu için aynı akoru en az 2 farklı yerde basabilme imkanı sunar sizlere gitarın bu nota düzeni.

Dolayısıyla bareli akorları öğrenmek sizin işinizi her durumda kolaylaştırdığı gibi, parmaklarınıza da egzersiz niteliğinde olacaktır. Kısacası bareli akorlar, çoğu akorun alternatif basılma şekilleri diyebiliriz.

Bareli Akorlar Nasıl Basılır?

Bareli akorları basmak için öğrenmeniz ve uygulamanız gereken çok fazla aşama bulunmaktadır. Bu aşamaları kendi kendinize öğrenmek için uygulamanız uzun yıllar gitar çalmak ve tecrübe sahibi olmanız gerekmektedir.

Fakat bu yazıda biz, sizler için bütün bu bilgileri kısa bir süre içerisinde aktarabileceğimizi garanti ediyoruz. Dilerseniz sizler için hazırladığımız bu aşamaları ayrı ayrı maddeler halinde açıkalyalım:

  • Öncelikle gitar ile çalınabilecek bütün akorları öğrenmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem; interneti açıp sıra sıra en kolay akorlardan, en zor akorlara doğru bütün akorları açıp hepsini çalmaya çalışmak olacaktır. Eğer bu egzersizi uygulayıp bütün akorları çalabilecek konuma geldiyseniz, diğer aşamamıza geçebilirsiniz.

 

  • Bütün kolay akorları ayrı ayrı çalabildikten sonra uygulamanız gereken egzersiz, akor geçişlerinizi hızlandırmaktır. Bir akordan diğerine geçerken arada hiç bir ölçünün kaçmaması gerektiği için bu egzersizi de hızlıca yapmanız gerekmektedir. Dilerseniz bu konu hakkında daha detaylı hazırladığımız “Gitar Akor Geçişleri Nasıl Hızlandırılır?” isimli yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı ve profesyonel bilgilere sahip olabilirsiniz.

 

  • Bareli akorları basmak için son aşamadasınız, bareli akorları basabilmek için bütün bareli akorlaır önünüze açmalı ve en kolayından başlamalısınız. Genellikle gitarın sağ tarafındaki bareli akorlar, tellerin baskı kuvveti sağ tarafa doğru gittikçe azaldığı için daha kolay olur, dolayısıyla bu kısımdan başlayarak bareli akorları öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bareli Akorları Daha İyi Basmak için Neler Yapılabilir?

Bareli-Akorları-Daha-İyi-Basmak-için-Neler-Yapılabilir

Bareli akorları daha iyi basabilmek için daha sık çalışmalı ve bareli akorları çözmüş olmalısınız. Bunun için de dediğimiz gibi “Gitar Akor Geçişleri Nasıl Hızlandırılır?”  isimli yazımızı okumanızı ve devamlı olarak çalışmanızı öneririz.