Gitarda “Fa” Akoru

Bugün, gitarda bareli akorlara geçmek isteyen herkesin ilk basacağı akor olan “Fa (F)” akorunun nasıl basılabileceğinden ziyade, basılabilecek bütün yollarını incelediğimiz bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra Fa akorunu bareli basamıyorsanız bile, farklı yerlerden, farklı teknikler ile Fa akorunu basabileceksiniz.

Gitarda-Fa-Akorunu-Basmanın-4-Yolu

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Gitarda “Fa” Akorunu Basmanın 4 Yolu

♦ Minik “Fa” Akoru

♦ Açık “Fa” Akoru

♦ Bareli “Fa” Akoru

♦ Daha İnce Teller Kullanmak

Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğumuz Fa akorunun nasıl basılabilineceği ve basılabilmesi için uygulanabilecek farklı teknikleri içeren “Gitarda “Fa” Akorunu Basmanın 4 Yolu” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Gitarda “Fa” Akorunu Basmanın 4 Yolu

Gitar üzerinde Fa akorunu basabilmeniz için uygulayabileceğiniz birbirinden farklı zorluk derecelerine sahip yöntemler ve şekiller bulunmaktadır. Bunların her biri aynı akoru tınlayıp farklı şekillerde basılan akorlardır. Tabi ki de farklı tellerden basıldığı için akorun karakterinde küçük değişiklikler meydana gelebilmektedir fakat bu çok da fark edilmeyecek bir özelliktir. Ancak çok profesyonel dinleyici ya da gitaristler bu durumun farkınavarabilir fakat sonuç olarak siz Fa akorunu doğru bir şekilde basmış olursunuz. Başlıktan da anlaşılabileceği üzere, gitar üzerinde fa akorunu basmanın toplam 4 adet yöntemi mevcuttur. Her biri farklı zorluklara sahip yöntemlerdir, siz bu yazıda bulunan yöntemlerden, en kolay ve rahat pozisyonda yapabildiğinizi seçip uygulayabilirsiniz. Biz, bareli akorları öğrenmeniz taraftarıyız fakat bazı durumlarda baretli akorlar basmak yerine akoru başka bir pozisyonda çalmak sizi rahatlatabilir. Dilerseniz bu yöntemlere ayrı başlıklar altında bakalım.

Minik “Fa” Akoru

Minik-Fa-Akoru

Adı üzerinde olan bu yöntem, bareli fa akorunu henüz basamayan kişiler için kurtarıcı niteliktedir. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi basmanızı gerektiren bu Fa akoru basışı, sizin işinizi çok kolaylaştıracak. Dilerseniz sizler için bu pozisyonda parmaklarınızın bulunması gereken yerleri tek tek yazalım:

  • İşaret Parmağı: 2. Tel 1. Perde
  • Orta Parmak: 3. Tel 2. Perde
  • Yüzük Parmağı: 4. Tel 3. Perde

Bu akoru basarken parmaklarınızın doğru teller ve perdede doğru olduğuna dikkat ederseniz, her zaman Fa akorunu baresiz bir şekilde basabilirsiniz.

Açık “Fa” Akoru

Açık-Fa-Akoru

Adı üzerinde olan bu yöntem, bareli fa akorunu henüz basamayan kişiler pratik ve diğer akorlar ile bağlantılı pozisyonda olan ve çok kolay niteliktedir. Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi basmanızı gerektiren bu Fa akoru basışı, sizin işinizi çok kolaylaştıracak. Dilerseniz sizler için bu pozisyonda parmaklarınızın bulunması gereken yerleri tek tek yazalım:

  • İşaret Parmağı: 2. Tel 1. Perde
  • Orta Parmak: 3. Tel 2. Perde
  • Yüzük Parmağı: 5. Tel 3. Perde
  • Serçe Parmak: 4. Tel 3. Perde

Bu akoru basarken parmaklarınızın doğru teller ve perdede doğru olduğuna dikkat ederseniz, her zaman Fa akorunu baresiz bir şekilde basabilirsiniz.

Bareli “Fa” Akoru

Bareli-Fa-Akoru

Bareli akorlar, gitara yeni başlayan kişiler için çok da kolay olmayan akorlardır. Gitarın tellerine alışılmadığı ve yeterli pratik yapılmadığı takdirde bareli akorlar sizin canınızı acıtarak, basamamanıza sebebiyet verir, dolayısıyla ihtiyacınız olan şey sürekli çalışmaktır. İlerleyen zamanlarda çoğu akoru bareli basmayı öğrenmeniz gerekecek ve bunu ne kadar erken yaparsanız sizin için o kadar iyidir. Bareli akorları basarken dikkat etmeniz gereken şeyler şunlardır:

  • Parmağınızı düz bir şekilde tellerin üstüne bastırmak
  • Baskı uyguladığınız işaret parmağınızın, bastığınız perdenin ucundaki demire yakın olmasını sağlamak

Daha İnce Teller Kullanmak

Daha-İnce-Teller-Kullanmak

Gitar ile bare basma konusunda yukarıdakileri yapamıyorsanız geriye tek bir seçenek kalıyor, telleri inceltmek. Her boyutta üretilen teller arasından, sizin için en rahat olabilecek teli satın alıp rahatlıkla bareli akorları basabilirsiniz fakat bu durum gitarınızın sesini etkileyecektir.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]