Flütün eski zamanlara dayandığı yaygın olarak bilinmektedir. Bir çok farklı formunun bulunması bu konudaki görüşleri de desteklemektedir. Flütün en modern hallerinden bir tanesi olan ve çok farklı tınılara sahip olan yan flüt ise gelişim olarak daha yeni sayılmaktadır.

Flütün ilkel zamanlarda dahi kullanılması bu yenilik düşüncesini ortaya koymuştur. Alman bir flütçü bu konuda kendini oldukça uzman görmüş ve yenilikler başlatmak adına çalışmalara devam etmiştir. Boehm bu alanda farklılıkların yapılması gerektiğine inanıyordu. Oldukça çok kullanılan yan flütler eski türlere göre ses genişliğine sahip olduğu için farklılıkları tam anlamıyla yansıtamıyordu.

yan-flüt-tarihi

Bu anlamda çalışmalara başlayan Boehm farklı tınıları kolaylıkla duyulacak bir yan flüt düşünüyordu. Bu zamana kadar perde sisteminin bulunamması farklı tarzdaki eserlerin icra edilmesine engel oluyordu. Ve tekdüze gibi düşünülen eserlerin ortaya çıkmasına neden oluyordu. Boehm bu amaçlarla düşüncelerini harmanlamış ve şimdiki yan flüt sistemine oldukça benzeyen ilk modern flütlerden bir tanesinin fikrini ortaya atmıştır. Sanatsal başarısı bu konuda onu hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır.

Şimdilerde de adının bu flütle beraber anılması Boehm in yapmış olduğu çalışmaların önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmalar sonucu modernliğe adım atan flüt giderek çok daha önemli bir hale gelmiştir. Akustik flüt düşüncesinin de sahibi olan Boehm bir çok yeniliği flüte getiren kişidir. Şu anki yan flüt kullanıcılarının Boehm tarzını bilmesi gerekmektedir.