Ukulele Akordu Nasıl Yapılır?

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için ukulelenin nasıl akort edildiği ile alakalı bir yazı hazırladık. Eğer bir ukulele sahibi iseniz, ukulelenizin akordunun kaçtığını, bazen tellerden anlamsız bir şekilde “bozuk” seslerin çıktığını farketmişsinizdir. İşte bu yazıda sizler için ukulelenizi nasıl akord edebileceğinizi öğreteceğiz.

Ukulele-Akordu-Nasıl-Yapılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konular;

♦ Ukulele akordu nasıl yapılır?

♦ Ukulelenizi akort yaparken nelere dikkat etmelisiniz?


Ukulele’yi Akort Etmek

Diğer telli enstrümanlarda olduğu gibi ukuleleyi de birden fazla akort etme yöntemi bulunmaktadır. Dilerseniz sizler için bütün bu yöntemleri tek tek listeleyelim;

Akort Cihazı Kullanarak Akort Yapma

Akort-Cihazı

Çoğu müzik marketlerde veya internet mağazalarında bulunan bu alet yardımı ile dilediğiniz her enstrümanı akort edebilirsiniz. Bu aletin içerisinde bulunan alıcılar, sizin enstrümanınızdan çıkan sesin hangi notada olduğunu sizlere görsel olarak yansıtarak sizin enstrümanınızı nasıl akort etmeniz gerektiğini gösterir. Akort cihazınızın üzerinde, resimde gördüğünüz gibi ukulelenizin boş tellerinin hangi notaya ayarlandığını gösterir, ayarlamak istediğiniz notaya göre, akort burgunuzu sıkıp gevşeterek, akort cihazı ile ukulelenizi kolaylıkla akort edebilirsiniz.

Telefonda Akort Yapma Uygulamaları

Telefonda-Akort-Yapma-Uygulamaları

Teknoloji ilerledikçe, eskiden imkansız olarak görülen her şey yavaş yavaş oluşturulmaya, geliştirilmeye ve sunulmaya başlandı. Bu gelişmelerden biri de telefonlarda bulunan enstrüman akordu yapma uygulamaları. Çok basit bir şekilde internet üzerinden telefonunuza indirip, kurduktan sonra programı açarak enstrümanınızı aynı şekilde akort cihazı ile yapar gibi akort yapabilirsiniz.


Ukulelenizi Akort Ederken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ukulelenizi-Akort-Ederken-Dikkat-Etmeniz-Gerekenler

Her enstrümanda olduğu gibi, ukulelenizi de akort ederken dikkat etmeniz başlıca bir çok durum vardır. Bu durumlara dikkat etmediğiniz takdirde ukulelenizin telleri kopabilir, eşik ayarı bozulabilir, ukuleleye ciddi zararlar verebilirsiniz.

Dilerseniz sizler için bu dikkat etmeniz gereken noktaları madde madde listeleyelim;

  • Hangi akort dizilimini yaptığınıza her zaman dikkat edin. Eğer ukulelenizin akort dizilimini karıştırır, farklı bir şekilde akort etmeye kalkarsanız hem ukulelenizin akordu yanlış olur hem de telleri kopabilir.
  • Ukulelenize yeni tel taktığınız zaman, akort ettiğiniz süreden 5 dakika sonra ukulelenizin akordu, her enstrümanda olduğu gibi bozulacaktır. Bu durum tellerin henüz oturmamasından kaynaklıdır. Bu durumlarda yapılan en büyük hata “Zaten geriye doğru akort bozulacak, biraz ileriye alayım ben bunu sonra normale dönsün” düşüncesine kapılmaktır. Eğer bunu uygularsanız, ukulelenizin telleri sizin sürekli çektiğiniz akorda göre alışır ve ısınır. Dolayısıyla yeni aldığınız bir takım tel boşa gitmiş olur.
  • Akort yaparken burguları nazikçe çevirmelisiniz. Eğer yanlış açılardan akort yapmaya çalışırsanız, hem gitarın tellerine, hem burgulara hem de saplara zarar verebilirsiniz. Bu durumun olmasını kimse istemez, bu durumu ilerletirseniz ukulelenizin sapını kırmaya kadar gidebilir.
  • Ukulele, diğer telli çalgılara nazaran çok hafif, kırılgan ve nazik bir enstrümandır. Dolayısıyla çalarken de akort ederkende hafif hareketlerde bulunmalısınız. Normal bir akustik gitar gibi akort etmeye kalkarsanız, hem ukulelenize hem de kendinize zarar verebilirsiniz.

“Ukulelemi akort ederken kendime nasıl zarar verebilirim, sonuçta ukuleleyi akort ediyorum?”

Bu konuyu yaşamadan anlamanız mümkün değil fakat yaşamanızıda tavsiye etmiyoruz. Diğer enstrümanlarda olduğu gibi ukulelenin tellerinide gereğinden fazla sıkar, yanlış notalara akort ederseniz, ukulelenizin telleri birden kopar ve bu kopma anında telin iki yöne doğru kopma ihtimali vardır;

  1. Sizin yüzünüze doğru
  2. Sapın olduğu yöne doğru

Eğer teller sapa doğru koparsa bir sorun yok, anlık bir korkma ve şok ile bu durumu atlatabilirsiniz fakat teller sizin yüzünüze doğru koparsa, geldiği yere göre hasarlar vermektedir. Dolayısıyla size tavsiyelerimizden biri de akort ederken tellere çok yaklaşmamak ve tellere paralel dururken akort yapmamak.


Ukulele-Akordu-Nasıl-Yapılır

Eğer bir ukulele satın almak istiyor fakat hangi marka ve modelin size daha uygun olduğunu ve bu marka ve modelde olan ukuleleyi nasıl uygun fiyata satın alabileceğinizi bilmiyorsanız “En Uygun Fiyata Ukulele Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.