Ud Hakkında Genel Bilgiler | Ud Öğreniyoruz

En eski telli müzik aletlerinden biri olan Ud, 6 çift olmak üzere 12 adet tele sahip olmaktadır.
Misinadan yapılan ince telleri ve çelikten yapılan kalın telleri vardır.
Gitar nasıl pena ile de çalınabiliyorsa,Ud da mızrap ile çalınmaktadır. Kimi zaman kemik, kimi zaman madenden yapılan mızrap kiraz ağacından da imal edilmektedir. Genellikle ud çalmak için kullanılan bu alet uzun ve elastik bir yapıya sahiptir ve kartal tüyünden de yapıldığı görülmektedir.

Ud Nasıl Akord Edilir?

Ud çalmak için öncelikle hemen her müzik aletinde olduğu gibi işe akort etmekle başlanır. Akort etme işlemi için bir akort cihazı ve de ud üzerinde mevcut olan burgular kullanılmaktadır. Üst telleri sağ burguları akort etmek için, alt telleri ise, sol burguları akort etmek için kullanırsınız.

Udun tel isimleri de aşağıdan yukarıya doğru bir sıralamadadır. Bu sıralamaya göre en aşağıdaki tel SOL notasını gösterir. Ondan sonra gelen RE notası, bir sonraki LA, bir sonraki Mİ, sonra Sİ ve en son da LA notasıdır.

Burgu, sola çevrildiği takdirde tel gerilmekte, sağa çevrildiği takdirde tel gevşemekte ve ses pesleşmektedir. Ayrıca ud akorduyla ilgili daha önce yazdığımız akord yazımıza “ud nasıl akord edilir” bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ud Nasıl Tutulur, Ud Tutuşu Hakkında

ud-nasıl-tutulurBir udu sabit tutmanın en güzel yolu, sandalye üzerinde oturmanız ve öne doğru çıkmanızdır. Bu sayede udu sabit bir halde tutarak daha kontrollü bir şekilde çalmanız sağlanır. Udun gövdesini sağ diziniz üzerine sabitlerseniz ve sağ kolunuz ile de udun gövdesine sarılırsanız,ud çalmanız daha kolay bir hale gelir. Udunuzun sap bölgesini göğsünüze paralel bir şekilde vücudunuzdan biraz uzak kalacak bir şekilde ve sol elinize gelecek şekilde tutmalısınız. Parmaklarınızla bastığınız her ud teline eşit şekilde baskı uygulamanız gerekmektedir.

Ud Nasıl Çalınır?

Ud çalma esnasında hangi tele basıyorsanız, sağ elinizde tuttuğunuz mızrapı o tele vurmanız gerekmektedir. Ud çalma konusunda aklınıza takılan diğer soruları bize buradan da sorabilirsiniz —> Ud Kursu

Mızrap kullanırken dikkat edeceğiniz en önemli ayrıntı, udun tellerine paralel bir şekilde tutmanız ve bileğinizi aşağı yukarı hareketlerle yönlendirmenizdir. Ud çalarken yapacağınız bu bilek hareketleri çok önemlidir. Önceleri zorlanacağınız hareketler sonrasında sizlerin alıştığı ve kontrol altında tutacağınız zarif hareketler haline gelecektir.

Sabırla çalışmaya ve hevesinizi kırmadan pratik yapmaya devam ettiğinizde ud çalmanın ne kadar keyifli ve Türk müziği için de önemli bir müzik aleti olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Nota bilgisine sahip olmanız gereken ud çalmada sabırla pratik yaparak başarıya ulaşabilirsiniz. Egzersizlerinizi aksatmamalı ve derslerinizi düzenli bir şekilde takip etmelisiniz. Bu şekilde başarıya ulaşabilir ve kendinizi bu eşsiz müzik aletinin melodileri içinde kaybedebilirsiniz.

Ud Çalarken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Ud çalarken dikkat etmeniz gereken hususları alışkanlık haline getirmeli ve bu yola baş koyduysanız, mutlaka devamını getirmelisiniz. Değerli bir müzik aleti olan ud çalarken alıştırmalarınızın başındaki püf noktalarına dikkat etmelisiniz.  Çalışmaya başlarken ud sesini duymanın en etkili yolu; sol elinizin başparmağınızı udun sap kısmında bulunan burguların altına gelecek şekilde tutmak ve işaret parmağınızı da alttaki tele bastırarak, kullanacağınız mızrapla basılı şekilde tutulan tellere vurmanızdır. Bu işlem sizin SOL sesini duymanızı sağlayacaktır.

Tarihi Osmanlı Dönemi’ne dayanan ve geçmişte çok değerli ud sanatçılarının meydana çıkmasına sebep olan bu telli çalgı, Türk Müziği’nde de sayısız kere kullanılmış, nağmeleri binlerce şarkıya fon olmuş ve dinleyenlere tarifi olanaksız tatlar vermiştir. Halen birçok ünlü Türk Müziği sanatçısı,  arkalarındaki orkestrada değerli ud sanatçıları barındırmakta, söyledikleri eserlerde ud sesinin ince melodilerinden destek almaktadırlar. Ud çalmak çoğu sanatçı ve müzisyene göre bir ayrıcalıktır. Teknik bilgi ve kalbinizin sesiyle siz de öğrenebilirsiniz.
Ud’un tarihi gelişimini merak edenler daha önce yayınladığımız udla ilgili hazırlanmış en ayrıntılı kaynak olan yazımızı okuyabilirler.

Ud Hakkıda faydalı bilgiler ve ud çalmanın püf noktaları

Daha önce yayınladığımız bir diğer ud yazımızı da aşağıdan okuyabilirsiniz.

Adım adım ud öğrenme rehberi

Ud Dinlemek İsterseniz Aşağıda Bir Ud Dinletisi