Şanda Doğru Duruş Pozisyonları

Şarkı söyleme tekniklerini, sesin doğru kullanım tekniklerini, şarkı söylerken sahnede nasıl durulacağını merak edenlerin okuması gereken bir yazıyla karşınızdayız.

şarkı-söylerken-doğru-duruş

Şarkı söylerken yanlış bir pozisyonda duruş gerçekleşmesi sonucu vücut istemsiz olarak kasılır ve alınan nefesin büyük bir bölümü bu kaslara harcanır. Bunun sonucunda da şarkı söylerken nefes yetmemesi durumu ortaya çıkar. Eğer ki doğru pozisyonda duruş tekniklerini uygulayabilirseniz vücut kasılmalarını önleyebilir ve böylelikle aldığınız tüm nefesi söyleyeceğiniz parçaya ayırmış olursunuz.

Vücut duruşunda doğru pozisyonu almak hem karşı tarafa güvenli bir duruş sergiler hem de icranızda size rahatlık sağlar. Böylelikle hem performansınızda artış yaşanmış olur hem de profesyonel bir duruş sergilemiş olursunuz. Duruş pozisyonlarında doğru teknikler aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

* Omuz genişliğiniz hizasında ayaklar açık olmalı.
* İsteğe bağlı olarak ayak fark etmeksizin biri diğerinden daha önde duruş sergileyebilir.
* Dizler hafif kıvrık ( oturma pozisyonu alıyormuşçasına)
* Bedenin yükünü topuklara aktarın. (bedenizdeki ağırlığı belinize aktarmayın.)
* Omuzlar rahat bir pozisyonda geride ve aşağıda bir pozisyon benimseyerek durmalı.
* Kafa pozisyonu iki omuz hizasının tam ortasında yer almalı.
* Kollar fazla açık ya da kapalı olmamalı, rahat bir şekilde vücudun yanında bulunmalı.
* Genel olarak beden rahatlığı sağlanmalı ve serbest bir pozisyon benimsenmeli.

Bu maddeleri uygulamanız durumunda doğru teknik kullanımlarıyla birlikte diyaframınızı tam kapasiteyle kullanmaya hazırsınız demektir. Şan eğitiminde doğru duruş pozisyonu söyleyen kişinin kendini ifade edebilmesi ve sağlıklı bir performans ortaya koyabilmesi açısından hayati önem taşımaktadır.

Ayrıca sahne duruşu kadar diğer bir önemli konu da doğru nefes almaktır, nefes tekniklerini çalışmak, nefes teknikleri hakkında bilgi almak isteyenler aşağıdaki yazımızı okuyabilirler;

Şanda nefes teknikleri

Aynı anda 2 ses birden çıkartabilen kadın videosunun da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz;