Çello ya da bir diğer adıyla viyolonsel, gerek sesi gerekse görünüşüyle insanları büyüleyen bir müzik aleti…

Bu yazımızda çello çalmaya dair en temel bilgileri vereceğiz, çello çalmak isteyenlere, çello öğrenmek isteyenlere, çello nedir diyenlere ilk olarak öğrenmesi gereken çelloya dair temel bilgiler. Ayrıca bu bilgileri video olarak da izlemeniz mümkün, yazının en sonundaki video linkine tıklayarak çelloya dair her sorunun en iyi cevaplarını bulabilirsiniz!

çello-nasıl-çalınır

Çello Öğrenmek ve Çelloya Dair Temel Bilgiler

+ Çello insan sesine en çok benzeyen sesi çıkaran enstrümanlardan biridir.
+ Çellonun notaları fa anahtarı ile yazılır ve 4 teli bulunur. Telleri sırasıyla; do, sol, re ve la notalarıdır.
+ Bas sesli bir enstrümandır. Öğrenmesi oldukça zaman alan ve çalması zor alan bir enstrümandır. Akustik olarak kullanılır.
+ Çellonun gövdesinin orta bölümünde 2 ses deliği bulunur. Bu ses deliklerin görüntüsü, el yazısı ile f harfi gibidir.
+ Çello ebatları büyük bir enstrümandır. İnsanla bütünleşen bir çalgı aletidir ve çalarken vücut ile uyumu çok hoştur. + Çello çalmaya başlamadan önce tutuş şekli ve bedenin duruş şekli son derce önemlidir. Rahat ve dik bir pozisyonda oturmak gerekir.
+ Çellonun alt kısmında pick ismi verilen ayaklıklar vardır. Kişinin bacak boyuna göre çellonun pick kısmı uzatılır ya da kısaltılır.
+Oturulan sandalyeye sırt dayanılmadan oturulur ve çello göğüs hizasına yaslanır.
+ Çelloyu çalarken, parmaklar dik olarak basılır.
+ Yaylı bir çalgı olan çelloda perdeler yoktur. Bu yüzden çok iyi bir müzik kulağına sahip olmak gerekir. Çello öğrenmede kişinin kulağı son derece önemlidir. Bu yüzden parmağın doğru notada, doğru sese basması için zaman gerekir. Çellonun telleri parmakla çekilerek veya yay yardımıyla çalınır.

Çello öğrenmek teknikle beraber çok sabır ve dikkatle çalışmayı gerektirir. Bas sesli müzik aleti olan çello,parçadaki boşlukları doldurur ve büyülü sesi ile parçaya duygu yoğunluğu katar.

Çelloda parmak pozisyonlarını bilmek, iyi çello çalmanın ilk adımıdır, çelloda parmak pozisyonları için bu yazımızı kesinlikle okumalısınız; Çello Parmak Pozisyonları

Biraz da çelloyu tanıyalım diyenler için çello hakkında temel bilgileri içeren yazımızda aşağıda;

Çello Hakkında Temel Bilgiler

Çellonun atasını görmek isteyenler buradaki yazımıza da kesinlikle bakmalıdırlar; Çello’nun İlginç Tarihi

Ben bu aleti ne kadar sürede öğrenirim, bir an önce çalmak istiyorum, ne kadar zamanda çello çalabilirim diyenleri de aşağıdaki videomuza davet ediyoruz;

 

Çelloya  yeni başlayacak insanların sıkça sorduğu bir soru;

‘Çello öğrenmek ve çalabilmek çok zor mu ? ’

Çello öğrenim süresi sanıldığı kadar sancılı ve zor değil fakat atlanmaması gereken en önemli konu çello geçici hevesle ve ya deneme yanılma yöntemiyle öğrenilebilecek bir enstrüman değil. Çello öğrenmeye başladıktan sonra sıkı, zamanlı ve disiplinli bir çalışma programını oturtup iyi bir çello hocasının yönlendirmesine ihtiyacınız olacaktır.

Çello sonuçlarını zamanla verecek bir enstrümandır. Günde disiplinli 30 dakikalık çalışma programını uygulasanız dahi bazı notaların temiz çıkması, arşe çekimlerinin doğru olması gibi sonuçlarını haftalar içerisinde alabilirsiniz.

Çello çalmaya başlayan bir öğrenci günlük 30 dakika pratik yaparak tahmini olarak 1 sene sonunda amatör olmaktan çıkabilir. Bu süre tabi ki sizinle ve çalışma sürelerinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Fakat başladıktan birkaç hafta sonra kendinizdeki değişimin farkına varacaksınızdır.

Çello Öğrenmek Çok Zor Mu?

 Çello öğrenmeye başladığınızda kendinizi planlı bir çalışma sistemine alıştırmanız gerekiyor. Bunun en büyük sebeplerinden biri diğer çoğu enstrümanda olduğu gibi belli bir tuş veya nota perdelerinin olmaması(piyano veya gitar gibi). Parmaklarınızın doğru ses perdelerine oturması için ekstra çalışmalar gerekebilir. Fakat bu motor hafızanıza işlendikten sonra her şey çok daha kolay olacaktır. Her doğru notayı bulduğunuzda bir sonra ki için heyecanlanacaksınız.

Bu notalar arşe kullanımı ve enstrümanı yönetmek için ilk etapta mutlaka bir öğretmene ihtiyacınız olacaktır. Sonrasında hayatınız boyunca keyifle çalacağınız bir enstrümanınız olacak.

Çello Öğreniminde Yaş Çok Önemli Mi ?

Genç öğrenciler başlangıç için kesinlikle avantaj. Bununla beraber mental olarak daha rahat olacakları için yeni bir enstrumana çok daha kolay adapte olup yoğunlaşabilirler. Uzun sürecek çalışma sürelerine daha kolay kanalize olabilirler. Fakat bunun yanı sıra bazı el koordinasyon sorunları yaşamaları olası sorunlardan biri olabilir.

Yetişkin insanların kendilerince bir kaç avantajı vardır. Ilk olarak gençlere göre vücut kaslarını ve küçük motor kas kabiliyetlerine göre genç başlayan insanlara göre çok iyiler. Postür almakta teknik öğreniminde ve değiştirmelerinde çok daha başarılı olacaklardır.

Pratik Yapmak Her Şeyi Harika Yapacaktır

Aldığınız derslerin yanı sıra kendi kendinize ne kadar çok Pratik yaparsanız ilerlemeniz o kadar hızlı ve kaliteli olacaktır. Günlük praktik zamanınız dışında hocanızın sizlere vereceği programları, tavsiyeleri dikkate alıp cello ile ilgili bilgiler edinip videolar izlerseniz haftadan haftaya kat edeceğiniz yolu daha kaliteli bir hale getirip istikrarınızı yükseltebilirsiniz.

Gün içerisinde, günlük çalışmalarınızın yanı sıra boş olduğunuz beş dakika sadece temiz ses almak için arşe antrenmanı yapmanız temiz seslere ulaşmanızı sağlayacaktır. Daha fazla zamanınız varsa küçük çalışma antrenmanları ekleyebilirsiniz. Eğer çalışma saatinizin yanında saatlik boşluklar yaratabilirseniz günlük pratiklerinize ek olarak sevdiğiniz bir soloyu çalışabilir ek olarak kendi repartuarınıza ekleyebilirsiniz.

Çello Öğrenmeye Bugünden Başlayın

Kafanızda ki zor ben yapamam düşüncelerinizi bir an önce yıkın. Çalmaya başladıkça geçen sure zarfında neler yapabildiğinizi kendiniz göreceksiniz. Kaliteli bir öğretmenle ve planlı bir çalışma programıyla çok iyi bir cellist olabilirsiniz.


Arşe tutuşu ile ilgili ya da duruşunuzla alakalı tedirgin olmanızı gerektirecek hiçbir şeyin olmadığınız sizlere garanti ediyoruz. Çello videoları için buradaki yazımıza tıklayıp, yazının ortalarına doğru inebilirsiniz, tüm cevaplar bu yazıda —> Çello Kursu Videoları