Robert Schumann'dan Müzikle İlgilenenlere ÖğütlerMüzikte başarılı olmanın gizli bir formülü yok, dikkat edilmesi gereken belli başlı şeyler var, fakat en önemli olanı düzenli çalışmak, planlı programlı disiplinli olmak.

Robert Schumann Alman bir besteci ve müzik eleştirmenidir. Kendisinin altın değerinde 17 önerisi sizi müzikte daha da başarıya götürebilir.

Bu yazımızın dışında gitaristler için Murat Erturgut tarafından yazılmış, özel olarak hazırlanmış gitarda başarılı olmak isteyenler için tavsiyeler yazımızı da okumanızı öneririz.

Gitarda başarılı olma ipuçları

Başarılı müzisyen olmak isteyenleri yazımızla başbaşa bırakıyoruz. Yazımızın sonundaki Fazıl Say’ın 8 yaşındaki piyano performansını da izlemelisiniz, kesinlikle hayran kalacaksınız!

 1. Kulak eğitimine çok önem veriniz. Küçük yaşlarda sesleri ve tonaliteleri tanımaya çalışınız. Bardak, çanak, pencere camı, kuş cıvıltıları gibi sesleri nota olarak tanımaya çalışınız.
 2. Parmak alıştırmalarına sürekli olarak çalışınız. Ancak ileri yaşlara kadar günde birkaç saatini teknik çalışmaya vererek, böylelikle olgun bir icra gücüne erişeceğini sananlar çoktur; bu durum alfabeyi her gün biraz daha hızlı okumaya benzer. Zamanınızı daha iyi kullanınız.
 3. Yarım yamalak çalışmayınız. Her zaman istekle çalışınız ve eserleri hiç bir zaman kesinlikle yarım bırakmayınız.
 4. Kolay eserleri iyi ve güzel biçiminde çalmaya özen gösteriniz. Bu, güç bir eseri zoraki çalmaktan daha iyidir.
 5. Çalarken sizi dinleyenlere kesinlikle ilgilenmeyiniz.
 6. Yanınızda hep bir üstat sizi dinliyormuş gibi çalınız.
 7. Günlük müzik çalışmalarınızdan sonra yorgunluk hissediyorsanız, ısrar etmeyiniz. İsteksiz ve neşesiz günlerinizde çalmaktansa dinlenmek evladır.
 8. Kötü eserleri ne çalınız ne de mecbur kalmadıkça dinleyiniz.
 9. Büyük bestecilerin önemli eserlerini giderek tanımalısınız.
 10. Bütün moda haline gelmiş şeyler, o modanın değişmesiyle ortadan kalkarlar. Sadece moda olan şeylerle uğraşırsanız “dar kafalı” olursunuz.
 11. Herkes birinci keman çalmak isteseydi, hiç bir orkestra kurulamazdı. Müzik ile ilgilenen herkes yerini bulmalıdır.
 12. Özellikle Bach’ın füglerini dikkate alınız. Onun 48 prelüd ve füg’ü günlük ekmeğiniz olsun, sadece bu sayede bile iyi müzisyen olunur !
 13. Dinlenmek için şiir okuyunuz, sık sık açık havada geziniz.
 14. Şarkıcılardan çok şey öğrenebilirsiniz, fakat her söylediklerine de inanmayınız.
 15. Müzisyen olmak ne demektir? Eseri-gözler notada- güçlükle bitirebiliyorsanız ( sayfa çeviren yanlışlıkla bir yerine iki sayfa çevirdiğinde ), esere devam edemeyip yarıda kalıyorsanız, müzisyen sayılmazsınız. Müziği yalnız parmaklarınızla değil, kafanızla ve yüreğinizle hissedebiliyorsanız, işte o zaman “müzisyen” sıfatını kazanabilirsiniz.
 16. Halk ezgilerini iyice dinleyiniz. Bunlar en güzel melodilerin kaynağıdır ve her ulusun karakterini taşırlar.
 17. Öğrenmenin sonu yoktur.

Ayrıca Ülkemizin en başarılı müzisyenlerinden Fazıl Say’ın 8 yaşındaki mükemmel piyano performansını da buraya bırakıyoruz! Başarılı olmak için büyük olmaya gerek yok!