Ritim Gitarist Olmak

Erturgut Sanat olarak bugün sizler için uzun süreli araştırmalar ve yılların vermiş olduğu tecrübeler ile gerçekten profesyonel bir şekilde ritim gitaristlik hakkında bilgiler sunacağız.

Bu yazıyı okuduktan sonra ritim gitarsitlik hakkınd aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacağından emin olabilirsiniz. Bu yazıda ritim gitaristliğin nasıl olunabileceği, ritim gitaristlerin yapması gereken egzersizleri ve düzenli çalışmaları derledik, umarız “Nasıl Ritim Gitarist Olunur?” isimli yazımızdan memnun kalır ve yararlanırsınız.

Nasıl-Ritim-Gitarist-Olunur

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Nasıl Ritim Gitarist Olunur?

♦ Metronom Kullanarak Çalışın

♦ Akor Geçişlerini Çalışın

Dilerseniz sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve yıllardır süre gelen tecrübelerimiz dahilinde ritim gitaristlik hakkında altın değerinde bilgileri derlediğimiz “Nasıl Ritim Gitarist Olunur?” isimli yazımıza geçiş yapalım.

Ritim Gitarist

Ritim gitarist olmak için sadece gitar çalabiliyor olmanız yeterli değildir, ritim duygunuzun, müzik ve gitar bilginizin gelişmiş olması gerekmektedir. Bunun için ise uzun süre çalışmalı, yeni tecrübeler ve bilgiler edinmelisiniz.

Profesyonel olana dek geçeceğiniz her yolu ince eleyip sık dokumalı, hiç bir hata yapmadan ilerlemelisiniz.

Bunu yapabilmeniz için sizlere bu konu hakkında bilmeniz gereken bilgileri, uygulamanız gereken egzersizleri ve çalışma yöntemlerini ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Metronom Kullanarak Çalışın

Metronom-Kullanarak-Çalışın

Ritim gitarist olmak, sadece gitar çalabiliyor olmaktan çok daha fazla özellik ve tecrübe gerektirir. Ritim gitarist olabilmek için öncelikle ritim duygunuzun ve yeteneğinizin tam performans olarak gelişmiş olması gereklidir.

Eğer ritim duygunuz profesyonel değil ise bir grupta ritim gitarist olmanız bir facia ile sonuçlanabilir. Ritim kulağınızı ve yeteneğinizi geliştirebilmek için ise yapabileceğiniz en etkili egzersiz, metronom kullanarak egzersizleri yapmanız olacaktır.

Metronom kullanarak çalışmanız, siz farkında olmasanız bile sizin ritim duygunuzu ister istemez geliştirecektir üstelik bir ritim gitarist olmak istiyorsanız ritim duygunuza gerçekten profesyonel bir katkıda bulunackatır.

Peki metronom ile nasıl çalışabilirim?

Metronom ile gitar egzersizi uygulamak gerçekten çok kolay bir şeydir. Metronom ile çalışmak için şunları yapabilirsiniz:

  • Bir metronom satın alın ya da telefonunuza metronom uygulaması indirin.
  • Metronomu ya da uygulamayı en düşüğe alın.
  • Gitar egzersizlerini metronomun vuruşlarına göre yapın.
  • Bulunduğumuz tempoda, egzersizi tam olarak 3 kere ard arda doğru yaptıktan sonra, hızı arttırın.
  • O an yapabildiğinizin en son temposuna gelene kadar bu egzersizi devam ettirin.

Metronomun nasıl kullanıldığını anladığınıza göre yapmanız gereken tek şey “En Kolay Gitar Egzersizleri” isimli yazımızdaki gitar egzersizlerini karşınız alıp, metronomu çalıştırarak çalışmak. Metronomu düşük hızdan, yüksek hıza doğru arttırarak çalışırsanız, çok kısa süre içerisinde geliştiğinizi görebilirsiniz.

Akor Geçişlerini Çalışın

Akor-Geçişlerini-Çalışın

Akor geçişlerini yapabilmek için önünüze bir çok akoru açın ve hepsini teker teker ve doğru bir şekilde çalın.

Akorların hepsini ayrı ayrı doğru bir şekilde çaldıktan sonra hepsini ard arda çalmayı deneyin, bir süre sonra bütün akorları ard arda çalabilecek konuma gelmiş olacaksınız.

Akor geçişlerini profesyonel bir şekilde yapabildikten sonra yapmanız gereken şey ise sürekli şarkı öğrenmek ve şarkıların ritim gitarlarını çalmak. Bunları sadece bakarak çalmanın yanında, nasıl çalındıklarını öğrenip, hiç bir notaya ya da akora bakmadan da çalmanız gerekmektedir.

Eğer gitarınız ile şarkı öğrenmenin kısa yollarını öğrenmek isterseniz, sizler için uzun araştırmalarımız ve tecrübelerimiz dahilinde bilgileri derlediğimiz “Gitarda Şarkı Öğrenme Yolları” isimli yazımızı okuyarak, kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.


Bugün sizler için uzun süreli araştırmalarımız ve tecrübelerimiz dahilinde ritim gitaristlik ve ritim gitar hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri ve uygulamanız gereken egzersizleri derlediğimiz “Nasıl Ritim Gitarist Olunur?” isimli bir yazı hazırlamıştık. Umarız bu yazıdan memnun kalmış ve gerçekten yararlanmışsınızdır. Müzik ile kalın!