Nasıl Güzel Şarkı Söylenir?

Bugün sizlere, nasıl daha güzel şarkı söyleyebileceğiniz konusunda detaylı içerikler barındıran ve size bu konuda kesinlikle yardımcı olacak bir yazı hazırladık.

Nasıl-Güzel-Şarkı-Söylenir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlar;

♦ Nasıl güzel şarkı söylenir?

♦ Şarkı söylerken ses nasıl kullanılır?

♦ Diyaframdan şarkı nasıl söylenir?

♦ Müzik aleti çalarken şarkı söylemek

Dilerseniz, sizler için hazırladığımız detaylı ve “Nasıl güzel şarkı söylenir?” temalı içeriğimize geçelim.


Nasıl Güzel Şarkı Söylenir?

Herkesin aklında olan bu sorunun cevabı aslında basit: Doğru teknikleri öğrenmek ve bolca egzersiz yapmak. Dilerseniz önce doğru tekniklerden bahsederek başlayalım.

Şarkı Söyleme Teknikleri

Şarkı-Söyleme-Teknikleri

Diyafram Kullanımı: Diyafram, sadece şarkı söylerken değil, hayatımızın her yerinde kullanmamız gereken bir kastır. Yaşadığımız süre boyunca her an biz farkında olmasak ta nefes alıp verdiğimiz için diyaframımızı kullanmayı unutuyoruz. Diyafram nefesi gerektiren durumlarda da aynı şekilde nefes aldığımız için performansımız düşüyor. Diyafram nefesi kullanımı her konuda olduğu gibi şarkı söyleme konusunda da en önemli konudur. Eğer doğru bir şekilde diyafram nefesi alıp şarkı söylerseniz, farkedeceğiniz olumlu değişiklikler şunlar olacaktır;

 • Oktav aralığınızda genişleme
 • Sesinizin yetmediği yerlere ulaşabilme
 • Zorlanarak söylediğiniz şarkıları rahatlıkla söyleyebilme
 • Nefesin yetmemesi durumlarının değişerek, doğru yerlerde nefes alındığı sürece uzun bir nefes kullanışı

“Peki diyaframdan nasıl şarkı söylenir?”

“Nasıl doğru şarkı söylenir?”

“Şarkı söylerken sesimizi nasıl kullanmalıyız?”

Bu konuyla ilgili detaylı bilgilendirme sağlamak istiyorsanız, sizler için daha önceden hazırladığımız “Diyafram Nedir? Diyafram Nefesi Nasıl Alınır?” isimli yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Diyafram ve diyaframın nasıl kullanıldığına dair aklınıza gelebilecek bütün soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz.

Doğru Nefes Alış Veriş Zamanları

Doğru-Nefes-Alış-Veriş-Zamanları

Şarkı söylerken en önemli şey olan nefes ve nefes alış veriş zamanları konusunda kendinizi geliştirmezseniz, hiç bir zaman doğru ve güzel bir şekilde şarkı söyleyemezsiniz.

“Şarkı söylerken doğru nefes alışverişi nasıl olur?”

Bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız bir kaç egzersiz bulunmaktadır;

 • Başkalarının şarkılarını söylüyorsanız, o söyleyen kişilerin canlı videolarını izleyerek, nerelerde nefes alıp verdiğine dikkat ederek mantığı kavramak
 • Şan eğitimi alarak, profesyonel bir eğitim ile şarkı söylerken nefes alış veriş konusunu kavramak
 • Nefes alıp verdiğinizde, şarkıyı söylerken nefesiniz yetmiyorsa, sıra sıra nefes aldığınız yerleri değiştirerek doğru zamanları bulmak
 • Ve kesinlikle diyafram nefesi alarak şarkı söylemek

Şarkı Söylerken Ses Nasıl Kullanılır?

Şarkı-Söylerken-Ses-Nasıl-Kullanılır

Güzel şarkı söylemenin yollarını öğrenmek istiyorsanız, öncelikle çok çalışmalısınız. Şarkı söylerken dikkat etmeniz gereken bir çok şey vardır.

“Şarkı söylerken nelere dikkat etmeliyiz?”

Öncelikle şarkı söylerken duruşunuz çok önemlidir. Eğer duruşunuz ve boğaz duruşunuz yanlış ise, sesinizden asla tam performans alamazsınız. Bir gün sesiniz “Tenor/Tiz” iken bir sonraki gün “Bas/Alto” gibi duyulabilir. Çünkü doğru teknik kullanılmadığı sürece, sesiniz, sizin ne yaptığınızı asla anlayamaz ve size karmakarışık performanslar sunar. Peki siz Tenor müsünüz yoksa Bas mı ya da farklı bir yapıya mı sahip bir sese sahipsiniz, bunu bilmiyorsanız buradan öğrenebilirsiniz —> Seslerin Sınıflandırılması Nasıl Olur?

“Şarkı söylerken duruş nasıl olmalı?”

 • Belinizden yukarısı 90 derece olarak dik durmalıdır
 • Yüzünüzün tam olarak karşıya bakması gerekmektedir
 • Boynunuz rahat bir pozisyonda durmalı ve karşıya bakılan pozisyona uygun olmalıdır

Sesinizin Uygun Olduğu Parçaları Seçmelisiniz

Bu durumu, çoğu ses sanatçısını rahatsız eden ama gerçek olan bir durumdur. Herkesin kendi ses rengi ve aralığı vardır. Bir bas ses, kontratenor şarkıları söyleyemez, bir kontratenor’da bir bas sesin söyleyebildiği şarkıları söyleyemez (İstisnai durumlar hariç: bkz. Cem Adrian,Yma Sumac). Dolayısıyla kendi ses aralığınızı gerçekten bulup, öğrenip dolayısıyla o ses aralıkları arasında olan şarkıları tercih etmeli ya da şarkının tonunu değiştirmelisiniz.

Bir Müzik Aleti Çalarken Şarkı Söylemek

Sesini kullanan müzisyenlerin çoğu aynı zamanda bir müzik aleti de çalmaktadır, eğer siz de şarkı söylüyorsanız size önerimiz daha başarılı bir müzisyen olmak için bir tane müzik aleti çalmanız. Müzik aleti çalan müzisyenlerin başlarda sıklıkla karşılaştıkları sorun hem müzik aletini çalıp hem de şarkı söyleyememektir, işte bu konuyla ilgili detaya buradan ulaşabilirsiniz; Müzik Aleti Çalarken Şarkı Söylemek


Nasıl-Güzel-Şarkı-Söylenir

Bugün sizler için güzel şarkı söylemenin yollarını incelediğimiz bir yazı hazırlamıştık. Umarız bu yazımızdan memnun kalmış ve nasıl şarkı söyleneceğini öğrenmiş olarak ayrılıyorsunuzdur sitemizden. Bu tarz içerikleri okumayı, müziği ve müzik yapmayı öğrenmeyi seviyorsanız sitemizi takipte kalın.