Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Konserden Önce Piyano Çalışmak konusunu ele alacağız.. Tanıdığınız biri sizden seyircilerin önünde piyano çalmanızı istese nasıl hissedersiniz? Bunun düşüncesi ellerinizin titremesine ve sırtınızdan ter akmasına neden oluyor mu?  Emin olun yalnız değilsiniz. Bu, insan olduğunuzu kanıtlar, çünkü stresli durumlarda içimize yerleştirilmiş doğal bir içgüdüdür. Hemen hemen her müzisyen bunu yaşar. Bazı kaynaklar, orkestral profesyonel müzisyenlerin %94’ünün bunu bir piyano dinleyicisi önünde deneyimlediğini bildiriyor. Bu, hiçbir duyguya sahip olmayan ya da umursayan ya da yıllardır performans sergileyen birkaç kişi dışında hemen hemen her müzisyendir.

Profesyonel müzisyenlerin performans stresiyle nasıl başa çıktıkları hakkında daha fazla bilgi edinin. Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Eğer aşırı kaygınız varsa bir de iyi yönden bakmanızı tavsiye ederiz. Performans kaygısı sağlıklı bir şeydir ve performansımızı artırmak için kullanmayı öğrenebiliriz. Evet, doğru okudunuz, mümkün ve birçok müzisyen ve icracı bunu kendi avantajlarına kullanmayı öğreniyor. Pek tabi siz de bunu avantaja çevirebilirsiniz.

Seyirciye asla piyano çalmak istemiyorsanız sorun değil. Sadece kapını kapat ve kendin için çal. Ancak müzikteki en büyük keyif, başkalarıyla paylaşmaktan gelir. İlk bakışta ne kadar korkutucu görünse de kesinlikle denemeye değer.

Anahtar amaç, üstesinden gelmeye çalışmak değil, endişenizi yönetmek ve sonucunuzu kontrol etmektir. Performans kaygınızı yönetmek ve bir dinleyici kitlesine piyano çalmaya daha iyi hazırlanmak için bazı ipuçları.

Konserden Önce Piyano Çalışmak

Sık Sık Repertuarınıza Yönelin  

Konserden Önce Piyano Çalışmak
Konserden Önce Piyano Çalışmak

Bu, şarkınızı veya bir parçanızı iyi tanımakla ve düzenli olarak çalmakla başlar, her seferinde küçük bir bölüm geliştirilir. Doğru şekilde çalışın ve mükemmel bir uygulama alışkanlığına sahip olun. Performansa hazırlanırken özellikle önemli olan, en zor geçişinizi bilmek ve bu zor kısımlarda daha rahat olmak için çok zaman harcamaktır.

Yapabileceğinizin En İyisine Yönelin  

Konserden Önce Piyano Çalışmak
Konserden Önce Piyano Çalışmak

Virtüöz eserler icra etmek isteseniz bile, o seviyede değilseniz, başlangıçta bela istiyorsunuz. En iyi neyi çalabileceğinizi ve kendinizi en rahat hissettiğiniz parçaları bilin. Bir piyanist olarak ilerledikçe, repertuarınız büyüyecek ve potansiyel performans parçaları listenize daha fazla parça ekleyeceksiniz. Sonunda, o virtüöz Rachmaninoff parçası listede olabilir, ama belki bugün değil. Başlangıçta basit bir parçayı çalmak ve kendinizi kimseye kanıtlamak zorunda olmadığınızı bilmek çok güzel. Müzik, seslerin sevincini paylaşmakla ilgilidir ve kesinlikle rekabetçi bir spor değildir.

Performans Pratiği Yapın  

Oturma odanızda bir performans durumunu simüle edin. Piyanonun başına oturun, nota defterinizi açın, derin bir nefes alın ve tüm şarkıyı sonuna kadar çalın. Bir hata yaparsanız, parçayı bitirmeye çalışın ve yalnız olsanız bile insanların önünde olduğunuzu kendinize hatırlatın. Bu simülasyonu sık sık tekrarlayın. Zamanla, daha fazla güven kazanacaksınız. Bunu yaparken size en çok yardımcı olan şey, bir süre sonra, bir hata yapsam bile performansı kurtarabileceğinizi bilmek ve bunun dünyanın sonu olmadığını fark edeceksiniz. 

Önce Küçük Bir Kitleyle Başlayın

Konserden Önce Piyano Çalışmak
Konserden Önce Piyano Çalışmak

İlk performansınız Carnegie Hall’daysa, şüphesiz inanılmaz bir endişe duyacaksınız. Ancak, ilk performansınız sevdikleriniz, yakın arkadaşlarınız veya komşularınız, tanıdığınız bir veya iki kişiyse, iyi bir şansınız var. İnsanlar için bir endişeniz varsa, köpeğinizi ilk hedef kitleniz olarak alın. Bu kulağa komik geliyor ama neden olmasın? Performansınızı bu şekilde uygulamanızda yanlış bir şey yok. Yavaş yavaş, performanstan zevk almaya başlayacaksınız ve seyirci olarak birkaç kişi daha olacak. Sonunda, arkadaşınızın doğum günü partisinde performans sergilemek bir rutin gibi görünüyor.

Odaklanın Ve Sakin Olun

Konserden Önce Piyano Çalışmak

Vücudunuzun stresli duruma nasıl tepki verdiğinin farkında olun. Derin nefes alın ve “performansa” girin bir performans sırasında evrende var olan tek şey siz ve piyanonuzdur. Çevrenizdeki gürültüye ve insanlara aldırmayın, odaklanın. Dahili olarak sakin ve sessiz olmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bankınıza oturun ve sağlam bir şekilde topraklanmış hissedin.

Temponuzu İyi Bilin

Konserden Önce Piyano Çalışmak

Performans kaygısında en sık görülen şey, eserinizi çok hızlı çalmanız ve tökezlemenizdir. Bu çok yaygındır ve her müzisyenin başına bir noktada gelir. Bunun size söylediği, parçayı hangi tempoda çalmak için kendinizi en rahat hissettiğinizi bilmeniz gerektiğidir. Parçanın başlangıcını tıpkı şarkıyı bildiğiniz gibi sessizce kafanızda mırıldanın ve dinleyicilere piyano çalarken, özellikle parçanızdaki o zor pasajda hızlanmamaya dikkat edin. Bu noktada çalışmak için bir metronomla pratik yapmayı deneyebilirsiniz !

Bu ipuçlarını birleştirerek endişenizi yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Deneyin ve müzik keyfinizi dünyayla paylaşın, bu harika bir duygu!

Konserden Önce Piyano Çalışmak