Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir? konusunu ele alacağız.. Öncelikle şunu söyleyerek başlayalım, bagetlerinizi değiştirmeniz gereken sabit bir aralık yoktur. Davul çalma stilinize, çaldığınız müzik türüne, ne sıklıkla davul çaldığınıza ve bagetlerinizin malzemesine ve kalitesine bağlıdır. Bazı davulcular (siz punk rock ve heavy metal insanlarına bakarak) canlı bir konserde bagetlerini birkaç kez değiştirirken, diğerleri her yıl sadece birkaç kez bagetlerini değiştirebilir.

Genel olarak, bagetlerinizi şu durumlarda değiştirmelisiniz:

 • Kırılması çok çalışanlar için bagetinizin herhangi bir parçası artık sağlam değilse kırılmıştır.
 • Feci şekilde yıpranması ve üzerinde parmaklarınızı gezdirdiğinizde keskin kıymıklar olması bu bateri kitinize zarar verebilir!)
 • Dengeli hissetmiyor ise veya sol ve sağ çubuklarınız artık eşit şekilde geri tepmiyor gibi görünüyor ise
 • şekilsiz görünüyor ise (bagetleriniz perişan görünüyorsa ve gerçekten ince bir boynu varsa, evet zamanı geldi.)

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bizimle iletişime geçip randevu alabilirsiniz..

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Bagetler Davulu Eskitir Mi?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?
Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Evet. Davullarınız ile davul kafaları veya ziller arasındaki sürekli etki, bagetlerinizi ve de davullarınızı kesinlikle yıpratacaktır. Jant atışlarını seviyorsan, kendini diğerlerinden daha sık baget kırarken bulabilirsin.

Ayrıca davul çalarken zillerinizin kenarlarına veya hi-hat’a vurma eğilimindeyseniz, bagetlerinizin yıpranmaya başladığını fark edeceksiniz.

Bagetlerin Ömrü Ne Kadardır?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?
Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Ahşap bagetler, akustik bir davul setinde haftalık antrenman yapan yeni başlayanların çoğu için 3 ila 5 ay arasında dayanma eğilimindedir  Bu, 5A hickory bagetlere dayalı kaba bir ölçüdür. Elektronik bir bateri seti üzerinde çalışıyorsanız, bagetlerinizi 5 ila 12 ay arasında daha uzun süre dayanma eğiliminde olacaktır.

Ayrıca, daha kalın bagetler biraz daha uzun süre dayanma eğilimindedir. Karbon fiber veya plastik baget kullanıyorsanız, ömürleri değişecektir.

Bununla birlikte, çok sık baget kırdığınızı fark ederseniz (örneğin, bir ay gibi kısa bir sürede birden fazla kırık baget), iki şeyden birini yapmak isteyebilirsiniz:

 1. Temel davul çalma tekniklerinizi tekrar gözden geçirin.
 2. Daha kaliteli bagetler alın, Vic Firth veya Promark gibi güvenilir markalar arasından seçim yapın. Ek tasarruf için temel bagetlerini toplu olarak alabilirseniz.

Bagetinizi Değiştirmeniz Gerekip Gerekmediğini Nasıl Bilebilirim?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?
Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Bagetiniz zamanla yıprandıkça bir fark hissedebilmelisiniz. Yukarıda bahsedildiği gibi, genel olarak şu durumlarda bagetleri değiştirme zamanı gelmiştir:

 • Her iki taraf da kırık, Kırık bir bagetle davul çalmaya devam etmeyin, bateri kitinize zarar verir ve ayrıca gözünüze kıymık düşme riskine yol açar.
 • Kötü yüzüyorlar ve parmaklarınızı üzerlerinde gezdirdiğinizde keskin kıymıklara sahipler. Aynı şekilde, bagetlerinizi kenarlarında keskin kıymıklar veya kenarlar hissederseniz değiştirin. Çubuklarınızı değiştirmek daha ucuzdur (ve daha kolaydır), sonra davul kafanızı değiştirmek zorunda kalırsınız .
 • Artık dengeli hissetirmiyorlar, Yepyeni bir çift baget, uç kısımlarında daha az ağırlık ve tuttuğunuz yerde daha fazla ağırlık ile eşit olarak dengelenmelidir.

Bunun açık bir işareti, her iki elinizle de kitinize vurmak için daha fazla enerji harcadığınızı hissetmeniz veya bir bagetin artık diğeri kadar iyi geri tepmemesidir. Bagetleriniz dengeli olup olmadığını test etmek için düz bir yüzeyde yuvarlayın. Dengeli bir çift baget dümdüz ileri yuvarlanırdı. Tersine, dengesiz bir çift bir tarafa sapar. Bu olduğunda, daha az geri tepme yaşamaya başlarsınız. Sizinki dengesiz hissetmeye başladığında yeni bir çift baget için alışverişe başlayabilirsiniz.

 • Şekilsiz görünürler Yeni bagetler, şafttan uca güzel bir koniklik ile simetriktir.

Bagetlerin Ömrü Nasıl Uzatılır ?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Baget kırmaya yatkınsanız, göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları.

 • Davul tekniğinizi tekrar gözden geçirin, Rimshot’ları seviyorsanız, jantlarınıza ne kadar sert vurduğunuza ve bunun için hangi açıyla gittiğinize dikkat edin

Aşırı güç kullanmadan yüksek sesle, güçlü bir rimshot elde etmek için teknikler vardır. Ama bu başka bir günün konusu. Bagetlerin bir diğer yaygın yıkıcısı da zillerdir. Hi-hat’larınıza nasıl vurduğunuza veya çarptığınıza dikkat edin, bazı davulcular sıklıkla zillerin kenarına vurma eğilimindedir. Bu, bagetlerinize hızlı bir şekilde zarar verir.

Bagetlerinizin şaftının yakınında yıpranma fark ederseniz, muhtemelen bu kategoriye girersiniz. Zillerinizin kenarına vurmak da genellikle zillere zarar verebilir ve bunların değiştirilmesi nispeten daha pahalıdır. Tekniğinizi değiştirmek veya zillerinizin açısını/yüksekliğini ayarlamak en iyisidir.

 • bagetlerinizi bantlayın, Kendinizi sık sık zillerinizin kenarına çarparken bulursanız, tekniğinizi düzeltirken bagetlerinizi bantlayın. Bant koruyucu bir tabaka görevi görecek ve yıpranmayı azaltacaktır. Bagetlerinizi bantlamanın hissini ve ağırlığını değiştireceğini ve alışmanın biraz zaman alabileceğini unutmayın.
 • Dilediğiniz baget seçimini tekrar gözden geçirin, Sert vurucusunuz, daha sert ahşapları, daha ağır bagetleri ve hatta karbon fiber bagetleri tercih edin. Bunlar daha uzun süre dayanır, ancak çift başına daha pahalı olabilir. Maliyetinizi düşürmenize yardımcı olabilecek toplu seçeneklere bakın. Veya davul tarzınızı değiştirin. Gerçekten iyi bir ses ya da iyi vakit geçirmek için bateri setinizin ömrünü tüketmenize gerek yok.

Kırık Bagetlerimi Bantlayabilir Miyim?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Bu duruma göre değişir. Bir alıştırma seansından geçmek istiyorsanız, devam edin. Güvenli bir şekilde bantlayın, uygulamanızı yapın ve ardından yepyeni bir çift almak için dışarı çıkın.

Canlı bir konserde hayatta kalmak için bagetlerinizi bantlamak mı? İyi şanslar dilerim. Kırık parçalar solistinizin mikrofonuna uçarsa harika olur lol. Şaka bir yana, söylemeye gerek yok, eğer baget kırmaya yatkınsanız, her konserde birkaç yedek parça bulundurun.

Bagetlerin Kırılması Normal Mi?

Bagetleri Ne Sıklıklıkla Değiştirmek Gerekir?

Pek değil, çoğu davulcu bu aşamaya gelmeden bagetlerini değiştirirdi. Harika bir video olmasına rağmen, davul çalarken bagetlerinizin kırılması oldukça tehlikelidir çünkü kırık uçların nasıl ve nereye gideceğini bilemezsiniz. Davullarınızın durumunu düzenli olarak ve her canlı konserden önce kontrol edin!