Klarnetten Güzel Sesler Nasıl Çıkartılır?

Bugün sizler için klarnetten güzel seslerin nasıl çıkartılabildiği konusunda detaylı araştırmalar sonucunda derlediğimiz bilgileri ve yöntemleri sunacağız. Bu yazıyı okuduktan sonra klarnetinizi çaldığınızda aradaki farka çok şaşıracaksınız.

Klarnetten-Güzel-Sesler-Nasıl-Çıkartılır

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Klarnetten Güzel Sesler Nasıl Çıkartılır?

Klarnet Egzersizleri

Dilerseniz sizler için detaylı araştırmalar ve tecrübeler doğrultusunda hazırladığımız “Klarnetten Güzel Sesler Nasıl Çıkartılır?” isimi yazımıza geçiş yapalım.


Klarnetten Güzel Sesler Nasıl Çıkartılır?

Klarnetten güzel sesler çıkartabilmek için bilmeniz ve uygulamanız gereken bir çok aşama bulunmaktadır. Dilerseniz sizler için bu aşamaları ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Kamış Seçimi

Kamış-Seçimi

Klarnetin bütün parçaları, klarneti etkiler. Klarnetin en küçük parçası gibi gözüken kamış, aslında klarnetin sesini en çok etkileyen bir parçadır. Eğer kendinize uygun bir kamış seçmezseniz ne klarneti rahat bir şekilde çalabilirsiniz ne de klarnetinizden düzgün bir ses çıkar. Klarnete yeni başlayanların genelde tercih ettikleri 2 numaralı ya da 2.5 numaralı kamıştır, eğer uzun süredir klarnet çalıyorsanız ve daha yüksek notaları çalmak istiyorsanız 3 ya da 3.5 numaralı kamışları tercih etmelisiniz.

Alabileceğiniz En Kaliteli Klarneti Satın Alın

Alabileceğiniz-En-Kaliteli-Klarneti-Satın-Alın

Klarnetin diğer parçaları gibi, klarnetin kendisi de çok önemlidir. Eğer 20 senelik bir klarneti kullanıyorsanız, o klarneti geliştirmenin zamanı gelmiştir. Klarnetin çok fazla çeşidi vardır; metal, çelik, tahta. Bu klarnet türlerinin hepsinin sesleri, tonları ve diğer özellikleri farklıdır. Plastik klarnetler ucuzdur, sesleri kalitelidir, tahtadan üretilmiş klarnetler pahalıdır fakat ton kalitesi daha iyidir. Sizin için en uygun boyutta ve özelliklere sahip klarneti bulup çalmak, sizin için en iyisi olacaktır. Size “Gidin en pahalı klarneti satın alın” demiyoruz, üretiminde kullanılan malzemeler, geçtiği işlemler, saklanma şartları ve satıcının geçmişine dikkat ederek, en iyi klarneti alabilmek için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Eğer kendinize kaliteli bir klarnet satın almak istiyor fakat bu kısımdaki bilgiler yeterli gelmediyse, bu konu ile alakalı ayrı bir makalemiz mevcut. Sizler için hazırladığımız “İlk Kez Klarnet Satın Alacaklar İçin En Uygun Fiyata Klarnet Satın Alma Rehberi” isimli klarnet satın alma rehberimizi okuyarak, kendinize ve bütçenize en uygun klarneti satın alabilirsiniz.


Açık Boğazlı Notaları Çalışın

Bildiğiniz üzere F, F#, G, G#, A, ve Bb notaları açık boğaz gerektiren notalardır. Klarnet çalarken açık boğazlı notaları çalmak zordur fakat egzersizini yapmak hem bu notaları çalmanıza yarar hem de sizin nefes kontrolünüzü geliştirir. Klarnetin içerisinden geçip, ciğerlerinize giren havayı kontrol etmeyi öğrenmek, sizin hem nefes sürenizi hem nefes kontrolünüzü hem de klarnet icranızı geliştirebilecek bir yöntemdir. Bu egzersizleri yapabilmek için yapmanız gerekenler şunlardır;

  • Dik durun
  • Diyaframınızı rahat pozisyonda tutun
  • G (Sol) notasına basarak nefesinizi diyaframınızı kullanarak üfleyin
  • Boğazınızı rahat bir pozisyonda tutarak yapın
  • Boğazınız kasıldığı takdirde egzersizi durdurun çünkü bu durum size ve boğazınıza zarar verebilir
  • Bu egzersizi dinlene dinlene yapmanızı öneriyoruz.

Klarnet Çalışmaktan Hiç Bir Zaman Vazgeçmeyin

Klarnet-Çalışmaktan-Hiç-Bir-Zaman-Vazgeçmeyin

Bu egzersiz ile kendinizi profesyonel konumlara getirebilmek için en az 1 yıllık bir klarnet egzersizi ve icra sürecine ihtiyacınız bulunmaktadır. Hiç bir zaman bıkmayın ve devamlı olarak klarnet çalmaya devam edin, bir süre sonra bu durumun meyvelerini toplayabilirsiniz. Klarnet çalmaktan yorulduğunuz zaman sadece dinlenin, sakın kutusuna koyup kaldırmayın, bunu yaptığınız takdirde ilerleme kaydedemediğiniz gibi klarnetten soğuyabilirsiniz. Bu durumun olmasını hiç bir müzisyen istemez ve ileride pişman olunabilecek bir durumdur.


Bugün sizler için klarnetten nasıl bir ses çıkartılabileceği hakkında bir yazı hazırlamıştık, umarız memnun kalmışsınızdır.

Klarnet kursu yazımızda cevabını bulabileceğiniz bazı sorular;

– Klarnet kursuna başlamadan önce klarnet satın almalı mıyım?
– Herkes klarnet çalabilir mi? Klarnet çalması zor mudur?
– Bana uygun olan klarnet çeşidi hangisi sol klarnet mi si bemol klarnet mi?
– Ne kadar zamanda klarnetle şarkı çalabilirim?

Ayrıca yazımızın eeen altında klarnetle ilgili en çok sorulan soruların tek tek cevaplanmış videoları mevcut, lütfen yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra o videoları da izleyin ve böylelikle daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Klarnet çalan birilerini dinlersiniz, çok etkilenirsiniz, belki de siz de klarnet çalmak istersiniz fakat fırsat bulamazsınız, kendinize zaman ayırmazsanız neye zaman ayıracaksınız, hayat akıp giderken artık bir adım atmanın, kendinize ve sevdiğiniz şeylere yatırım yapmanın zamanı gelmedi mi?

Bu yaştan sonra klarnet çalamam demeyin, bir adım atın, daha öncesinde klarnet deneyiminiz olması gerekmiyor, müzik bilgisine sahip olmanız da gerekmiyor, klarnet öğretmenlerimiz derslerde size gerekli tüm bilgiyi veriyor.