Yan Flütün Temizlenir

Bugün sizler için yan flütün nasıl temizlenip, güzelce bakımının yapılabileceği konusunda detaylı bilgiler sunduğumuz bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra, flütünüzün bakımını profesyonel bir şekilde yaparak, flütünüzü ilk günkü haline getirebileceksiniz.

Yan-Flüt-Nasıl-Temizlenir

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Yan Flüt Nasıl Temizlenir?

♦ Yan Flüt Temizlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dilerseniz sizler için detaylı araştırmalar ve deneyimler sonucunda oluşturduğumuz “Yan Flüt Nasıl Temizlenir?” isimli yazımıza geçiş yapıp, yan flütümüze bakım yapmaya başlayalım.


Yan Flüt Nasıl Temizlenir?

Yan flütünüzü temizlemek için uygulamanız gereken bir kaç aşama vardır. Biz, sizler için bu aşamaları tek tek başlıklar altında inceleyerek açıklayacağız.

Yan Flütünüzün Parçalarını Sökün

Yan-Flütünüzün-Parçalarını-Sökün

Öncelikle flütünüzün parçalarını nazikçe sökmeniz gerekmektedir. Yan flütünüzün parçalarını sökerken, parçaları tutup çekmek yerine, çevirerek, yavaş ev nazikçe açmayı deneyin. Çekerek çıkartmaya çalıştığınızda bazı parçaların kırılmasına veya zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Aynı zamanda bunu yaparken, flütünüzün üzerinde bulunan tuşlara dokunmadığınızdan ya da basmadığınızdan emin olmalısınız, aksi takdirde bu tuşları kırabilir ya da ciddi zararlar verebilirsiniz.

Her Parçasını Temizleyin

Her-Parçasını-Temizleyin

Flütünüzün her parçası, farklı şekillerde kirlenmeye maruz kalabilmektedir. Bu yüzden ihtiyacınız olan tek şey, her parçayı ayrı bir özen ile temizlemektir. Flütünüzü temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey bir adet mikrofiber bezdir. Bu mikrofiber bez ile sırası ile temizlemeniz gereken yerler şu şekildedir:

  • Yan flütünüzün ağızlığın etrafını ve iç kısmını nazikçe temizlemelisiniz
  • Yan flütünüzün tuşlarının üstünü, altını ve etrafını nazikçe temizlemelisiniz
  • Yan flütün dışarıda kalan diğer kısımlarını nazikçe temizlemelisiniz

Yan Flütünüzün İç Kısmını Temizleyin

Yan-Flütünüzün-İç-Kısmını-Temizleyin

Yan flütünüzü satın alırken, kutusunun içerisinde bir adet temizleme çubuğu olması gerekmektedir. Yapmanız gereken, resimdeki gibi temiz bir mikrofiber bezi alıp, resimdeki gibi bu çubuğun üzerinde bulunan boşluktan eşit bir şekilde geçirip, bu çubuğu flütünüzün içerisine sokup, iç kısmında bulunan her parçaya temas etmesini ve temizlemesini sağlamak olacaktır. Bunu yaparken, çubuğu çok fazla bükmemeye ve her parçayı silmeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer temizliğin yarısında bezi çok kirli bir şekilde görürseniz, ya o bezi ilk haline gelene kadar temizlemeyin ya da yeni bir bez ile aynı işleme devam edin, aksi takdirde, içeride bulunan pislik dışarıya çıktığı kadar, içeriye tekrar bulaşmaya devam edecektir.

Yan Flüt Temizleme Çubuğunu Temizleyin

Yan-Flüt-Temizleme-Çubuğunu-Temizleyin

Yukarıdaki işlemi uyguladıktan sonra yapmanız gereken ilk şey, yan flütünüzün iç kısmını temizlediğiniz çubuğun etrafına kağıt havlu sarıp, çubugun her yerini güzelce temizlemek olacaktır. Eğer fazladan mikrofiber bezleriniz bulunuyor ise bu işlemi çok az nemli bir mikrofiber bez ile de yapabilirsiniz. Eğer bu işlemi uygulamadan, temizleme çubuğunuzu kutusuna geri koyarsanız, bir sonraki temizleme aşamasında çubuğu temizlemek daha güç olacağı için canınızı sıkarsınız. Aynı zamanda temizleme çubuğunun üzerinde bulunan pislikler, yan flütünüzün ve kutusunun tekrar tekrar kirlenmesine sebep olarak, kalıcı hasarlar meydana getirebilir.

Flütü Saklama Şartlarınıza Dikkat Edin

Flütü-Saklama-Şartlarınıza-Dikkat-Edin

Ne yazık ki çoğu müzisyen enstrümanlarını nerede ve nasıl bir şekilde saklamaları gerektiğini bilmediğinden dolayı enstrümanlarına kalıcı hasarlar verebiliyorlar. Yan flütünüzü, içerideki temizleme çubuğunu ve kutusunu hiç bir zaman nemli ve doğrudan güneş ışığına maruz kalabilecek ortamlarda saklamamalısınız. Kutusunun içerisinde oda sıcaklığında ve kuru bir şekilde saklanmalıdır. Aksi takdirde yan flütünüzün parçalarında arızalar hatta flütünüzün renginde bölgesel değişmelere maruz kalabilirsiniz.


Bugün sizler için yan flütünüzü nasıl temizleyip, güzelce bakım yapabileceğinizi açıkladığımız bir yazı hazırlamıştık. Umarız bu yazıdan memnun kalmışsınızdır, müzik ile kalmanız dileklerimiz ile!

Yan Flüt Derslerimiz birebir ders (özel ders) biçiminde verilir. Enstrümanın doğası gereği kalabalık gruplarda verilmesi, eğitim tekniği bakımından çok sakıncalıdır.

Yan flüt kurs fiyatlarımızda kişi sayısıyla sınırlı kampanya bulunmaktadır, lütfen kampanyayı kaçırmamak için kayıt yaptırınız.

Yan flüt derslerimiz sıkıcı olmadan en iyiyi sunma amacı doğrultusunda hazırlanan yan flüt dersi programlarıyla sunulur.

Bu bağlamda yan flüt’e dair her türlü teknik ve teorik bilgi verilip, yan flüdün kökenlerine ait eserlerin çalışmaları yapılırken, popüler uygulamalar da göz ardı edilmemektedir.

Yapılacak olan repertuar, şarkı çalışmalarında yan flüt öğrencisinin istekleri ve beklentileri göz önünde bulundurulur.

Derslerin Tamamında standart olarak işlenen teknik ve teorik konular aşağıdaki gibidir.