Klarnet icra ve teknikleri için öneriler ;

Öncelikle klarnete yeni başlayan dostlarımız icra ve tekniklerini kolaylaştırmak için enstrümanlarını çok iyi tanımalıdırlar.Bunun için ise boş vakitlerinde klarnet çalışmadan önce 10 dakika boyunca klarnetleri ile oynamalıdırlar. Eğer enstrümanınızdan ne istediğinizi bilirseniz, enstrümanınız size bu konuda yardım eder ve istediğinize rahatça ulaşabilmenizi sağlar. Bunun için ise mutlaka enstrümanınıza büyük bir sevgi ile bağlanmanız gerekmektedir.

Klarnete yeni başlayan dostlarımızın henüz dudak ve yüz kasları gelişmediği için klarnet üflerken ilk etapta bazı zorluklar ile karşılaşması mümkündür. Bu zorluklar ise doğru ses frekansını verememe , iyi bir ton verememe gibi teknik sorunlar olabilir.Bu yüzden yeni başlayanlar önce uzun ses üfleme çalışmaları yapmak zorundadırlar.Ancak bu çalışmada da gerekli verimi alabilmek için klarnetimizi ağzımıza uygun bir pozisyonda yerleştirme ve bu pozisyonu oturtma çalışması yapmalıyız.

Klarnet ağızlığını (beki) dudağa yerleştirme çalışması ;

Bekin üst kısmına üst dişlerimiz destek alınacak şekilde oturtulur ve alt dudak hafifçe içeri doğru bükülüp , bekin ağzımızda kalan kısmı yaklaşık bir cm olacak şekilde alt dişlerin üzerine yerleştirilir.

Bekin ağaza nasıl alındığını ve beki dudağa oturtma çalışmasını yaptıktan sonra doğru sesi çıkartma çalışmasına geçilebilinir.

Daha öncede bahsettiğimiz üzere doğru ses frekansını ve kaliteli bir tonu çıkartabilmek için mutlaka uzun ses çalışması yapmak zorundayız.Yeni başlayan dostlarımız her gün mutlaka minimum 30 dakikalarını uzun ses üflemeye ayırmak zorundadırlar.^^Teknik için ton asla feda edilmemelidir.^^ İyi bir ton , bir performansçının en değerli varlığıdır.İyi bir ton üretebilmek için ”tü” hecesi telafuz edilerek dilin kısa bir hareketiyle yeterli bir hava enstrümanın içine doğru üflenmelidir.

Pes sesler-Alçak tonlar üflenirken dudaklar daha serbest olup , kamışa fazla baskı gerekmezken,

tiz sesler yüksek tonlarda daha çok baskı gerekir ve kamış o oranda alt çene ve dudak yardımı ile sıkılıp gerekli baskı verilir.

İyi bir icracı olabilmek için ; klarnet icra ve teknik çalışmaları düzenli bir şekilde çalışılıp , her gün pratik yapılıp , adım adım uygulanarak ilerlenmelidir.

İyi bir icracı olabilmek için ; nota bilinip , enstrüman notasıyla icra edilip , tonun zerafeti ve dilin hafifiliğine sahip olunmak gerekmektedir.

Ton çalışmaları gerekli ölçüde yapılıp , oturduktan sonra klarnet hakimiyeti için gerekli parmak hızlandırma çalışmalarına geçilmelidir. Ton üretirken özellikle hızlı pasajlarda parmaklar ve dil kusursuz bir uyum içinde çalışmalıdır ve bunun için parmak hızlandırma çalışmaları yeterli ölçüde yapılıp klarnet hakimiyeti sağlanmalıdır.