Klarnet Nasıl Üflenir?

Bugün ki yazımıza, klarnetin nasıl üflenmesi gerektiği ve doğru üfleme teknikleri hakkında bir yazı hazırladık.

klarnet-nasıl-üflenir

Aklınızda şu sorular mı var;

♦ Klarnete nasıl üflemeliyim?

♦ Klarnetten ses çıkartamıyorum, ne yapmalıyım?

♦ Klarnette çeşitli üfleme teknikleri var mıdır?

♦ Klarnette doğru üfleme tekniği hangisidir?

♦ Klarnete yanlış üflediğimi nasıl anlarım?

Merak etmeyin, yukarıda yazmış olduğum ve aklınızda oluşabilecek diğer tüm potansiyel soruların cevaplarını bu yazıda bulabileceksiniz. Dilerseniz yazımıza geçelim.


Klarnete Nasıl Üflenmeli

Klarnete-Nasıl-Üflenmeli

Klarnet, dayanıklı ve sert ağaçlardan üretilmektedir. 19. yüzyılda Chalumeau (Şalümo) adıyla orkestrada icra edilen ve klarnete benzeyen bir çalgı, klarnetin atasıdır.

Klarnete üflemek için çeşitli teknikler ve yöntemler bulunmaktadır fakat biz bugün size en rahat ve doğru olanından bahsedeceğiz. Dilerseniz klarnete doğru üflemek için yapılması gerekenleri madde madde listeleyelim;


Doğru Üflemek İçin Yapılması Gerekenler

Doğru-Üflemek-İçin-Yapılması-Gerekenler

♦ Klarnetin ağızlığının, bir diğer adıyla “bek”in, dudaklara doğru bir şekilde oturtulması gerekmektedir. Bekin üst kısmı, üst dişlerden destek sağlanılarak dudağa yerleştirilmeli ve alt dudağın içeri bükülmesi gerekmektedir.

♦ Bekin, ağzın içinde kalan bölümünün yaklaşık 1 cm olması ve alt dişlerin üzerine oturtulması gerekmektedir.

♦ Dudakların, yandan hava kaçırmaması.

♦ Dişler ile çok fazla baskı uygulanmaması.

♦ Doğru nefes alış-verişi.

♦ Ses alınmadığında, kamışı gevşetip sıkarak sesi bulmaya çalışmak.


Zaman Ayırıp Düzenli Çalışmak

Zaman-Ayırıp-Düzenli-Çalışmak

Her enstrüman ve uğraşta olduğu gibi, klarnet çalmayı öğrenirken de yeterli zaman ayırmalı ve düzenli çalışmalısınız. Aksi takdirde, klarneti her elinize aldığınızda ilk yarım saatiniz en son öğrendiklerinizi ve yaptıklarınızı hatırlamak ile geçer. Dolayısıyla gelişme, öğrenme ve eğlence azalır. Bu durumlarda birleşince başarısızlık ve doğruca enstrümandan soğumaya yol açar. Çalışın, deneyin eğer olmuyor ise ya bir şeyi yanlış yapıyorsunuzdur ya da yeterince istekli değilsinizdir, her insan her enstrümanı istedikten sonra öğrenir ve çalar. İhtiyacınız olan tek şey enstrümana ayrılabilecek zaman ve öğrenme isteğidir.


Klarnet-Nasıl-ÜflenirBugün sizler ile klarnete nasıl üflenilmesi gerektiğini ve doğru üfleme yapmak için yapılması gerekenlerden bahsettik. Umarız hepinize yararlı bir yazı olmuştur. Umarız sitemizden klarnete nasıl üfleyeceğinizi öğrenmiş ve mutlu bir şekilde ayrılıyorsunuzdur.

 

 

Ayrıca; eğer bir klarnet satın almayı düşüyor fakat hangi klarnet modelini ve markasını satın alacağınız konusunda endişeleriniz var ise “İlk Kez Klarnet Satın Alacaklar İçin Klarnet Satın Alma Rehberi” isimli yazımızı okuyabilirsiniz.