resim çizmek

Nasıl Güzel Resim Çizilir?

Resim çizmek genellikle ilkokul ve lise yıllarında defterin arkasına çizimler yaparak başlayan bir serüvenden oluşur. Bu serüvenin başlangıcında genellikle uzmanlar tarafından kabul gören belirli bir başlangıç yöntemlerinin olmadığı, doğaçlama çizimlerle başlar. Kimi fotoğrafların koyasını çizer, kimi arabaları çizer. Özellikle küçük yaşlarda çizmek zeka yoluyla öğrenilir. Sonradan profesyonel eğitimlerde belirli bir yöntemi ve programı bulunsa da basit anlamda resim çizmek yöntemler aracılığı ile değil zeka aracılığı ile kavranır.

Nasıl güzel resim çizilir yazımızda genel anlamda güzel resim çizmeye dair ana başlıklara yer verdik, güzel resim çizmenin detaylarına inmek için buradaki yazılarımızı mutlaka incelemelisiniz —> Güzel Resim Çizmenin İnce Detayları

“Çizmek için yetenekli olmak gerekir mi? “ Sorusu ise en çok sorulan ancak net bir cevabı verilemeyen sorulardır.
Genellikle bu soru çizmeye yeltenen insanların kafasında o  kadar büyük bir soruna dönüşüyor ki çizmeyi bırakmaya bile götürebilen. Bir iş ve sanat üzerinde yetenekli olmak tabii ki de o sanatı gerçekleştirirken size olumlu yönde katkılar sağlayacaktır ancak yetenek bir sanatı yapabilmek için kesinlikle yeterli değildir.


Daha önce çöp adam bile çizememiş olun disiplinli ve azimli bir şekilde çalıştığınız takdirde çok yetenekli kişileri geçebildiğinizi göreceksiniz.
Ayrıca yeteneğinde geliştirilebilir bir unsur olduğunu unutmayın. Her insanda yetenek vardır bu yeteneğin üstüne gidip geliştirmedikçe farkına varmanız imkansızdır. Bir işe bulaşmadan o konuda yetenekli olup olmadığınızı bilemezsiniz. Bu işe bulaştığınızda ise yetenekten ziyade çalışmanın önemini anlayıp kendinizi geliştirdiğinizde çizmeden geçirdiğiniz yıllara üzüleceksiniz.

Resim çizebilmek için geliştirmeniz gereken iki önemli unsur vardır. Bunlar resim çizmede önemli olan hayati unsurlardır. Birincisi El becerisi, ikincisi ise görsel zekadır.


El beceresi basit anlamda yapmasını bildiğimiz ve hayal ettiğimiz bir şeyi, düşündüğümüze ve hayal ettiğimize yakın bir şekilde yapabilmenin ölçütüdür.
Örneğin basit bir heykel yapmayı birkaç kere izlediğinizde yapılması çok kolay gibi gözükür ancak heykelin başına geçtiğimizde ustanın yaptığı becerileri yapamayabilirsiniz. İlk yaptığınızda iyiye yakın sonuç aldıysanız el beceriniz gelişkin demektedir. Kısaca özetlemek gerekirse el becerisi gelişkin olan kişiler hayal ettiklerini kağıda kolaylıkla aktarabilirler. El beceresi yüksek olan kişinin resim çizerken ilerlemesi de daha kolay ve kısa sürede gerçekleşecektir. Bu kişiler çizme tekniklerini okuyarak yada izleyerek kolayca kapabilirler.


Diğer bir önemli unsur ise görsel zekadır.
Görsel zekan görüntüleri zihnimize ne kadar çabuk ve doğru kaydettiğimizin ölçütüdür. Görsel zekanın bireyde bulunması birçok yetinin de bulunmasına neden olur. Örneğin gördüğümüz bir karede veya görselde nesnelerin ve renklerin birbiriyle ilişkisini üst seviyede algılama avantajına sahiptir. Görsel zekayı daha basit anlatmak gerekirse görsel zekaya sahip olan insanlar yollar üzerinde ki tabelaları çok önce görebilir ve okuyabilir ve iki boyutlu nesnelerin enlerini ve boylarını tahmin ederek kendi kafasında derinlik olarak ele alabilir. Bir çizerken önce hayal etmek gerekir hayal etmek için ise genellikle hayatımız boyunca belleğimize kazınmış şeylerden ilham alırız. Hayal ettiğimiz şeylerin çizilebilmesi için belleğe atılan bazı karelerin kolayca hatırlanmasını yarayan görsel zekadır. Bu açıdan görsel zeka çizim için oldukça önemlidir.

Çizim yapabilmek için çok araç gerece ihtiyacınız yoktur. Profesyonel ekipmanlar istemek sadece işin bahanesidir. Resim yapmak için sadece kağıt ve kaleme ihtiyacınız vardır. Gerisi sizin hayal gücünüze ve yetilerinize kalmıştır.


Çizme eylemi hayal kurmakla doğrudan ilgili bir eylemdir. Bu açıdan hayal edebilmek çizmek için oldukça önemli bir şeydir. Hayal kurmak bir çok insanın yapabileceği ve sık sık yaptığı çok basit bir şeymiş gibi gözükse de çizerken bizim için önemli olan nesneyi doğru bir şekilde hayal etmektir. Bunun için günlük hayatımızda nesneleri incelerken detaylı bir şekilde incelememiz gerekecek. Doğru hayal etmenizi geliştirecek yegane şey daha çok gözlem yapmanız olacaktır.

Nesnelerin örneklerini bulmak, incelemek günümüzde oldukça kolay yapılan bir şeydir. Özellikle internet sayesinde istediğimiz görseli açıp konu edebiliriz. Ancak internette veya fotoğraflarda gördüğümüz şeylerin iki boyutlu olduğunu unutmamalısınız. Dolayısıyla buralarda yapılan incelemeler doğru ve yeterli bir inceleme olmayacaktır. Bu nedenle gördüğünüz her şeyi incelemelisiniz. Detayları aklınızda tutabilmeniz için ise eskiz defteri tutmanız yeterli olacaktır.

Şimdi gelelim resim çizmek için lazım olan aletlere.
Aslında resim çizmek için özel bir kaleme ihtiyaç duyulması yanlış bir tutumdur. Birçok kalemle birçok çizimler yapılabilir. Genellikle çizim yapmak için özel bir kaleme ihtiyacınız yoktur. Hangisi ile en rahat biçimde çizebiliyor iseniz onunla resim yapmanız daha uygun olacaktır.

Çizmek için her şey uygunsa ve elinizde bir kalem önünüzde ise bir kağıt varsa çizime başlayabilirsiniz.
İlk olarak çizimleriniz çok iyi olmayacaktır.
Karamsarlığa kapılmadan çizimlere devam edin.

Kısa sürede iyi sonuçlar elde etmenin sadece tek bir ipucu var. Oda her şeyi çizmektir. Evet yanlış duymadınız önünüze gelen her şeyi çizin bu şekilde çizimde deneyim elde ederek ilerleyebilirsiniz. Her gün üç beş nesneyi çizmeniz sizi geliştiren önemli bir unsur olacaktır.


Çizim yaparken gayet rahat ve doğal olmalısınız.
Elinizi rahat bırakarak, kalemi aşırı sıkmadan kolayca oynayabilmesine izin vererek, çizgilerin üzerinden tekrar tekrar devam ederek kısa kısa çizimler yaparak uzunca bir çizgiyi yavaş yavaş tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemi genellikle çizmeye yeni başlayanlar kullanır. Bazı insanlar bunu ilerledikçe düzeltse de bazı çizerde sürekli böyle çizerek çizimlerine devam etmektedir.

Her gün çizim yapmaya çalışın. Unutmayın çizim yapabilmek için çok iyi bir alet ve edevata gerek yok sadece çalışmak, emek vermek ve daha çok çizmeye ihtiyacınız var!

Siz de kısa sürede resim çizmeyi öğrenmek istiyorsanız resim kursu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.