Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için İletişimde Etkili Bir Sesin Özelliklerinden bahsedeceğiz.. İletişim kurarken kullandığımız en önemli enstrüman sesimizdir. Sesimizi nasıl kullandığımıza bağlı olarak çok sakin bir ortam gerilebilir ya da çok gergin bir ortam sakinleşebilir. İletişimde etkili bir sesin özelliklerini iyi kullanmak sizi her durumda dinlenebilir bir konuşmacı haline getirir. 

Burada da sormamız gereken soru ise etkili bir sesin özelliklerinin ne olduğudur. Bu özellikleri bilmek ve konuşmamıza empoze etmek bizi bir iletişim ortamından daha yukarıya taşır.

Bu nedenle, biz de bugünkü yazımızda sizlere iletişimde etkili bir sesin özelliklerini sıraladık. Bir iletişim ortamında sıyrılmak ve dinlenilen bir konuşmacı olmak istiyorsanız yazımız okumaya devam edin.

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz.

Hazır mısınız? O halde başlayalım. 

İletişimde Etkili Bir Sesin Özellikleri

İşitilme Düzeyi       

İletişimde Etkili Bir Sesin Özellikleri

İletişimde etkili bir sesin en önemli özelliklerinden biri işitilme düzeyidir. İyi bir işitilme düzeyi demek ise sesinizin konuştuğunuz ortama uygun olmasıdır. 

Çok kalabalık bir ortamda konuşuyorsak, sesimizin ortamda bize en uzak kişi tarafından bile anlaşılır bir şekilde duyulacak kadar yüksek olması gerekmektedir. Aynı şekilde az kişinin olduğu ya da birebir iletişim kurduğumuz bir ortamda ise sesimizin karşımızdaki kişiyi rahatsız etmeyecek seviyede olması gerekmektedir. Yani sesin optimum bir seviyesi yoktur. İçinde bulunduğunuz koşullara göre yükselip alçalabilir. 

Sesimizin Hız Düzeyi 

İletişimde Etkili Bir Sesin Özellikleri

Dinleyicilerin algılama hızı değişkenlik gösterse de dakikada 125-175 kelime arasında olan bir konuşma dinleyiciler tarafından anlaşılmaktadır.

Hız düzeyi heyecan, öfke, korku, telaş  gibi durumlarda artarken saygı, sevgi, üzüntü gibi durumlarda azalmalıdır. Böylece iletişimde kendimizi ifade etmek için kullandığımız ses, duygu durumuna göre hızlanıp yavaşlarken bizi dinleyen kişiler tarafından daha iyi anlaşılır.

Değişirlik, Bükümlülük Düzeyi

İletişimde Etkili Bir Sesin Özellikleri

İletişimde etkili bir sesin özellikleri arasında önemli olan bir diğer husus ise sesin düzeyinin değişir ve bükümlü bir yapıda olmasıdır. 

Anlattığımız konuya göre sesimizin düzeyinin monotonluktan kurtulması, anlattığımız konuya göre değişkenlik göstermesi duygularımızı daha iyi ifade etmemize yardımcı olur. Bir diğer yandan ses tonundaki değişmeler ve bükülmeler izleyicilerin odağının dağılmaması için de son derece önemlidir. 

Sürekli aynı ses tonuyla yapılan bir konuşma bir süre sonra algılar olarak dinleyicinin zorlanmasına sebep olur. Bu nedenle tıpkı sesimizin hızı ve şiddeti gibi, bükümlü ve değişir olmasına da özen göstermemiz gerekir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.