Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Neden Akort Etmeliyiz? konusunu ele alacağız.. Son derece kritik ve genellikle atlanan bir konu ile karşınızdayız. Gitarda basacağınız notaların, akorların ve kompozisyonların doğru olması kulağınızın doğru ses alışması ve kulağınızın gelişimi açısından son derece önemlidir. Aksi halde yanlış seslere alışarak kulak gelişiminize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle gitarı akort sürekli akort ederek çalmalısınız. Bu bağlamda en ufak bir başlangıç seviyesi egzersizini dahi mutlaka akordunuzu kontrol ederek yapmanızı öneririz…

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için Buraya Tıklayın. Ayırca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Neden Akort Etmeliyiz?

Gitarın Akortu Neden Kaçar?

Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?
Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?

Gitarın akort kaçırmasını neden olacak unsurları kısaca şöyle sayabilirizi; Yeni takılan tellerin salınım yapmaya devam etmesi, telin yanlış takılması ve telin sarımı, akort burgularındaki sorunlar, hava değişimi ve sap ayarı sorunları. Yazdığımız tüm nedenleri ele aldığımız ayrıntılı bir makalemiz de bulunmakta.. Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri‘ni ele aldığımız makalemizi okumak için Buraya Tıklayın..

Akortsuz Gitar Çalarsak Ne Olur?

Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?
Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?

Kısacası hedefinizdeki sesi çıkarmak amacıyla bastığınız perdedeki notayı çıkarmanız mümkün olmaz. Nasıl da bir çırpıda genel bir açıklama yaptık. 😎 Biraz daha ayrıntılı, özel bir açıklama yapmak gerekirse, kulağınızın gelişimini bir kenarıya bırakırsınız ve kulak gelişiminiz olmadan müziğin içinde olmanız çok da uzun sürmez. Bu nedenle makalemizin ilk paragrafında başlangıç aşamasındaki egzersizleri dahi akortunuzu kontrol ederek yapmanızı önerdir.

Ne amaçla müzik yapıyor olursanız olun her zaman akortunuzu kontrol edin ve unutmayın gitar akordu her an (Çalarken bile) kaçabilir.. Doğru bir gelişim için kesinlikle akortlu çalın..

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?
Gitarı Neden Akort Etmeliyiz?

Öncelikle gitar tellerinin çıkardığı notayı ve o notanın tunerdaki sembol karşılığını bilmeniz gerekiyor. Gitarda teller yukarıdan aşağıya doğru Mi (E) – La (A) – Re (D) – Sol (A) – Si (B) – Mi (E) olarak sıralanır.. Gitarınızı akort etmek için müzik marketlerden mutlaka bir tuner edinmenize gerek yok. Çünkü artık her şey telefonlarımızda.. Bizim önerimiz GuitarTuna aplikasyonudur. Kullanması son derece kolay ve birkaç farklı akort sistemini de içinde barındırmaktadır..

Gitarını boş tellerde çıkardığı sesi tuner yardımıyla saptayın ve ardından bir üst paragrafta belirttiğimiz olması gereken notaya doğru burguları sıkın ya da gevşetin. Son derece genel bir anlatım yaptığımızın farkındayız, bunun nedeni daha önce Gitar Nasıl Akort Edilir? başlıklı ayrınılı bir makeleye sahip olmamız. Makalemizi okumak için Buraya Tıklayın..