Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Bona Nedir? konusunu ele alacağız.. Müzik eğitimine yeni başlıyorsanız ya da başlamak istiyorsanız bilmeniz gereken bir kaç altın bilgi var. Bu bilgilere sahip olarak müzik eğitiminde daha verimli olabilir ve işinizi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz.. Bunlardan en önemli ikisi hiç şüphe yok ki bona ve solfej, yazımızın alt başlıklarında bu iki önemli unsurun farklarını, bonayı nasıl çalışmanız gerektiğini ve bona çalışmanın faydalarını ele alacağız.. Sizleri daha fazla bekletmeden hap bilgilerimizi alt başlıklar halinde işleyelim..

Bona Nedir? Bona notaların seslerinden ziyade süresi ve ölçüsüyle okumaya gerektiren bir nota okuma yöntemidir. Bona okumak için notaların isimlerini ve sürelerini bilmeniz yeterli, notaların seslerini doğru verme gibi bir amaç gerektirmez.

Müzik Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Bona Nedir?

Solfej Ve Bona Arasındaki Fark

Bona Nedir? Kısa Ve Net
Bona Nedir? Kısa Ve Net

Bona ve Solfej sonuç itibariyle bir nota okuma biçimidir. Bu aynı sonuca varan iki farklı yöntem sadece bir konuda birbirinden ayrılır ve o da çok kritik bir konudur. Yukarıda belirttiğimiz üzere bona okurken notaların seslerini vermeden sadece adı ve süresiyle okuruz. Solfejde ise notalar sesleri, adları ve süreleriyle birlikte yani tam anlamıyla ele alınarak okunur. Bize inanın bu çok küçük bir farklılık değil. Solfej okumak için belirli bir bilgi birikim gerekirken Bona okumak başlangıç seviyesi bir bilgi ile yapılabilinecek bir eylemdir..

Bona çalışmak kesinlikle çok önemlidir, ancak bir adım ileriyi gidip solfej okuyabilmeniz müzik eğitiminiz için son derece önemlidir. Son başlığımızda bunu ayrıntılı ele alacağız..

Bona Nasıl Çalışılır?

Bona Nedir? Kısa Ve Net
Bona Nedir? Kısa Ve Net

Bona okurken dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli unsur var. İlk olarak notaların isimlerini bildiğinizi varsayıyoruz zira bunu varsaymak zorundayız. Bu konuda eksiğiniz varsa gidermenizi öneririz. Şunu açıkça söylemek gerekir ki bona çalışırken zaten bu eksiğinizi tamamen kapatabilirsiniz. İkinci önemli unsur ise nota sürelerini bilmeniz. Evet bona okumak için sadece bu iki önemli unsur yeterli. Şimdi gelelim Bona çalışmanın faydalarına..

Bona Çalışmanın Faydaları Nelerdir?

Bona Nedir? Kısa Ve Net
Bona Nedir? Kısa Ve Net

Bona, Solfeje giden yolun ilk adımıdır diyebiliriz. Zaten yukarıda belirttiğimiz üzere aralarında sadece melodi farkı var. Bona okumanızı kusursuzlaştırdığınızda nota bilginizi üst düzeye çıkararak enstrümanınızda ilerlemeniz çok daha hızlı olacaktır. Hem notayı okumaya odaklanıp hem de enstrümandan söz konusu notayı çıkarmayı odaklanmak sizi biraz zorlayabilir. Bona okumayı adeta bir kitap okuma formuna dönüştürdüğünüz takdirde sadece enstrümanınıza yönelerek eğitiminizi daha verimli kılabilirsiniz..