Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri konusunu ele alacağız.. Öncelikle şunu belirtelim, gitar akordu her an doğal nedenlerle bozulabilir ve her an gitar akordunu kontrol etmeniz gerekir. Gitarınızı akort etmeden asla çalışmalarınıza başlamayın, hatta daha önceden duyduğunuz herhangi bir melodiyi içermeyen, ardışık seslerden oluşan başlangıç egzersizlerini dahi akortsuz yapmamaya özen gösterin. Parmaklarınızı geliştirirken kulağınızın da doğru gelişmesi gerektiğini unutmayın.

Tüm bu nedenlerden dolayı her an gitar akordunu yapabilecek bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Gitar akordu nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için harika bir yazımız var. Gitar Akordu Nasıl Yapılır maketimizi okumak için Buraya Tıklayın..

Gitarın akort kaçırma nedenleri genellikle şunlardır; Yeni takılan tellerin salınım yapmaya devam etmesi, telin yanlış takılması ve telin sarımı, akort burgularındaki sorunlar, hava değişimi ve sap ayarı sorunları. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gitar akortunun kaçması aslına bakarsanız genellikle çok büyük sorunların nedeni olmaz, akort sistemi sık sık hatta her çalımdan önce kontrol etmeli ve düzenlenmelisiniz. Şimdi söz konusunu etkenleri başlıklar halinde inceleyelim..

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Yeni Tellerin Salınımı

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri
Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Gitarınızın tellerini yeni taktıysanız bir süre akortunuz oturmayacaktır. Gitar tellerinin bir salınım süresi vardır, teller gitar üzerine takıldığı gerginliğe alışana kadar biraz esneme yapabilirler. Bu salınımın doğal yollarla geçmesini bekleyecek vaktiniz yoksa telleri taktıktan sonra bir kaç ses ileriye akort edebilirsiniz. İlk etapta tellerin daha fazla esnemesini sağlayarak salınımın oturmasını hızlandırabilirsiniz.. Bu tüyoyu gerçekleştirirken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz..

Telin Yanlış Takılması Ve Telin Sarımı

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri
Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Eşikte veya sapta yanlış oturan ve sarılan teller genellikle akordun tam oturmamasına ve sıklıkla kaçmasına neden olur. Özellikle sap kısmındaki tel sarımının doğru yapıldığına emin olun ya da doğru yapmaya özen gösterin. Tellerin sarımı üst üste değil yan yana nizamı olarak sıralanmış olmalıdır..

Akort Bulgularındaki Sorunlar

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri
Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Her zaman tellerden dolayı akort kaçması sorununu yaşamazsınız. Gitar üzerindeki aksesuarlarda yaşanan olumsuzluklarda gitarın yanlış akort edilmesine ve hatta akort kaçırmasına neden olabilir. Akort mandalını çevirdiğinizde tellerin sarılı olduğu sistemin de doğru orantıda dönüp dönmediğini kontrol edin. Aksi bir durum gözlemlediyseniz doğrudan müdahale etmenizi önermiyoruz. Bu bir bilenin işi ve direk bilene götürmeniz hasarı büyütmenizi engelleyebilir..

Hava Değişimi

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri
Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Lise yıllarında okuduğumuz bir fizik bilgisi ile size durumu açıklayabiliriz. Yaz aylarında tren rayları genleşir ve uzar, kış aylarında ise büzülür ve kısalır. İlk duyduğumuzda biz de sizler gibi çok şaşırmıştık. O zamanlar bu bilgileri güncel hayatta nerede kullanacağız diye isyan edebilirdik ancak hayat tam da bu konuda bilgiyi karşımıza koydu. Evet aynı şartlardan dolayı teller genleşir ve büzülürler. Bu genleşme ve büzülme ise seslerin değişmesine ve bağlamında akort kaçmasına neden olur. Akortunuzun sıklıkla kaçmasını sağlayan en önemli unsur budur..

Sap Ayarındaki Sorunlar

Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri
Gitarın Akort Kaçırma Nedenleri

Sona bilerek akort kaçma sorunun da üzerinde olan bir sorundan bahsedeceğiz. Evet gitarda akort kaçmasının da üzerinde ancak akort kaçmasının nedenlerinden biridir. Sap ayarı öğrenildiği taktirde evde yapabileceğiz bir işlem ancak unutmayın öğrenildiği takdirde.. Deneme yanılma yöntemiyle öğrenmeye çalışırsanız gitarınızda ciddi sorunlara neden olabilirsiniz. Tavsiyemiz önce bir profesyonel yaptırmanız ve hatta o profesyonelden direk öğrenmenizdir..