Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır? konusunu ele alacağız.. Piyano, her yaştan insanın keyifle kullanabileceği güzel ve çok yönlü bir enstrümandır. İşte başlamanız için birkaç ipucu:

  • Doğru enstrümanı bulun: Yeni başlıyorsanız, sizin için rahat olan bir enstrüman bulmak önemlidir. Dijital piyano, taşınabilir ve nispeten uygun fiyatlı olması nedeniyle yeni başlayanlar için iyi bir seçenektir. Ayrıca uzun vadeli bir yatırım yapmak istemiyorsanız uygun fiyata piyano kiralayabilirsiniz.
  • pratik yapmaktan korkma: Diğer her şey gibi, pratik yapmak da söz konusu olduğunda mükemmelleşir piyano çalmak. için her gün biraz zaman ayırmak önemlidir. Sadece 15 dakika ayırabilirseniz, hiç yoktan iyidir!
  • Sabırlı ol: Bir gecede mucizeler beklemeyin, piyano çalmayı öğrenmek aşamalı bir süreçtir. Buna bağlı kalarak ve düzenli olarak pratik yaparak, en sevdiğiniz şarkıları hiç vakit kaybetmeden çalacaksınız!

Biraz zaman ve çabayla, en sevdiğiniz şarkıları hemen çalmaya başlayacaksınız!

Bu soru, özellikle yeni başlayanlar için öğretimimde birçok kez sorulur. Bu soruya cevaben klavyede yazmak gibi olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Tuşların nerede olduğunu “hissetmek” ve sadece müziğe bakmak zorundasınız. Başlangıç ​​seviyesinde yapılırsa bu oldukça kolaydır. Piyano öğretmeniniz sizi müziği izlemeniz ve aşağı bakmamanız için eğitiyor olmalı.

Piyano Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu edinebilirsiniz..

Ellerinize Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?

Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?
Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?

Öğretimimize beş parmaklı bir el pozisyonuyla (C tuşu) başlarım ve öğrencilerime notaların nerede olduğunu, her tuşu bir sayı olarak düşünerek ve nota adını belirterek başlamak gerekir. Tabii ki pozisyonu  başladıktan sonra değil, çalmaya başlamadan önce müziğe bakarak bulmalısınız. Yavaş yavaş, diğer beş parmak pozisyonlarına genişliyoruz (G, F, D, vb. tuşları). Oradan, nasıl hissettirdiğini bilerek beş parmak pozisyonlarının dışındaki notalara dalıyoruz. Notaları “hissederek”, sayarak ve gözlerinizi tamamen müzikten ayırarak, çalımınızın daha çok müziğe benzeyeceğini öğreneceksiniz.

Piyanoyu çalabiliyor ve notaları okuyabiliyor, ancak durup notalara bakarak çalabiliyorsanız, bu daha büyük bir sorun haline gelir. Bu, müzikte sabit bir ritim tutmama ve kesintilere yol açar ve şarkının sesini etkiler. Öğretmeniniz bunu anlamanıza yardımcı olmalı ve gözlerinizi müzikten ayırmamanız için sizi teşvik etmelidir. Zamanla, bunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı öğrenecek ve daha birçok şarkıyı doğru şekilde çalabileceksiniz.

Piyanoda El Güveni Oluşturan Şarkılar

Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?
Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?

Bir piyanist olarak, sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, bunun için en önemli etken, kendine güvenen eller. Sonuçta piyano çalmak, ellerin vücudunun gerçekten müzik yapan tek parçası! Bu yüzden el güvenini oluşturmak için mükemmel olan şarkıların bir listesini hazırladım.

Bu şarkıların tümünün çalınması kolaydır ve herhangi bir süslü parmak işi gerektirmez, böylece ellerinizi sabit ve kontrol altında tutmaya odaklanabilirsiniz. Ayrıca, hepsini oynaması eğlencelidir, bu yüzden pratik yapmaktan gerçekten keyif alacaksınız! 

Piyanoda Çalınan Başlangıç Seviyesi Şarkıları repertuarımıza ulaşmak için Buraya Tıklayın.

Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?
Ellere Bakmadan Piyano Nasıl Çalınır?