Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Gitar Akorlarını Ezberlemek konusunu ele alacağız.. Hangi türde gitar çalıyor olursanız olun, şarkınız için mükemmel olan bir akor dizisi mutlaka vardır. Not almak ve yazmak gitar akor ilerlemeleri benzersiz ve akılda kalıcı şarkılar yaratmanın anahtarlarından biridir. Ancak çoğu zaman, özellikle çok fazla olası kombinasyon olduğu gerçeğini düşündüğünüzde, böyle bir gizem gibi görünüyor. Aslında, 1950’lerin ve 1960’ların binlerce doo wop melodisi, şu şekilde notalanan tek bir ilerleme tarafından yönlendirildi: I, VI, IV, V, I (bir, altı, dört, beş ve bir)

Bir akor dizisinin her akoru, çalmakta olduğunuz anahtarda kökünün karşılık geldiği sayıya göre adlandırılır. Bir akorun kökü, onun ana üssü gibidir. Başka bir deyişle, geleneksel olarak bir Romen rakamı I ile gösterilen “bir” akor, kullandığınız tuşun ilk notasından veya gamın ilk perdesinden oluşur. C’nin anahtarındaysanız, o zaman I akoru C’dir. Skalada dört adım yukarı çıkıldığında, IV (“dört”) akoru F ve V (“beş”) akoru G’dir. her gamın her notasına dayanan akorlar. Buradaki anahtar, birlikte iyi gelen gitar akorlarını bulmaktır.

Bu blues ilerlemesi tipik olarak I, IV ve V’dir (“bir”, “dört” ve “beş”). Dinlediğiniz blues şarkılarının neredeyse tamamı bu akorlardan ve birçok pop ve rock şarkılarından oluşuyor. Peki heyecan verici ve taze bir ilerlemeyi nasıl yaratırsınız? Cevaplardan biri, akor yönlendirme denen bir şeydir.

Gitar Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alabilirsiniz..

Gitar Akorlarını Ezberlemek

Akor Lideri

Gitar Akorlarını Ezberlemek
Gitar Akorlarını Ezberlemek

Belirli akorlar, diğer belirli akorlar tarafından takip edildiğinde en iyi sesi verir. İşte birlikte iyi giden bazı akor örnekleri:

I – Herhangi bir akor

II, IV, V, VII0

III, II, VI

IV, I, V, VII0

V,

VI, II

VII, I, III

Karıştır ve Eşleştir

Gitar Akorlarını Ezberlemek
Gitar Akorlarını Ezberlemek

Şimdi, size oldukça kısıtlayıcı görünen bir liste gösterdikten sonra, size müthiş akor dizilimlerinin bu çizelge kullanılmadan ve akor dizilimi kullanılmadan kolayca yazıldığını söyleyerek bunu dengelememİZE izin verin. Benzersiz ve akılda kalıcı gitar akor dizileri oluşturmak için çok daha gayri resmi bir yolumuz var.

I, IV, V ve vi akorlarını alın. Buna bazen “Nashville akor ilerlemesi” denir, ayrıca “pop akor ilerlemesi” olarak da adlandırıldığını duydum, ancak bu bir ilerleme değil, çekici ilerlemeler oluşturmak için sıklıkla kullanılan dört akordan oluşan bir set. Her birini dört kez çalın; Diyelim ki, şimdilik, bu, gelecekteki ölçümlerimizin her birinde dört vuruş. Belirli bir sıra gözetmeksizin bir akordan diğerine geçin. Rastgele bir melodi söylemeye veya mırıldanmaya meyilliyseniz, kendinizi bir şarkıcı olarak görmeseniz bile, şiddetle tavsiye ederiz. 

Hayal gücünüzü çalıştırdığı için yaratıcı sürece yardımcı olur. Bu, yazarın tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, insan sesinin kendi başına müziği nasıl ifade ettiği, bu yeni şarkının hareketini veya akıcılığını kolaylaştırmaya yardımcı olabilir.

Bir Gitar Akor İlerleme Oluşturucu Kullanmayı Düşünün

Gitar Akorlarını Ezberlemek
Gitar Akorlarını Ezberlemek

Gitar akor ilerleme jeneratörüister yeni başlayan ister deneyimli bir profesyonel olun, herhangi bir müzisyen için harika bir araç olabilir.  Bu jeneratörlerden birini kullanmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak temel fikir, zaten bildiğiniz akorları girmeniz ve jeneratörün denemeniz için çeşitli yeni ilerlemeler vermesidir. Bu, şarkı yazarlığınızı renklendirmenin veya sadece yeni ilham kaynağı bulmanın harika bir yolu olabilir. 

Üzerinde çalıştığınız akorları girerek, farklı ilerlemelerde nasıl ses çıkardıklarını anlayabilir ve onları pratik etmenin yeni yolları hakkında fikir edinebilirsiniz. İster yeni fikirler arıyor olun, ister sadece zaten bildiğiniz akorlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız,gitar akor ilerleme jeneratörüdeğerli bir araç olabilir.

Gitar Akoru İlerleme Tablosu Kullanın

Gitar Akorlarını Ezberlemek
Gitar Akorlarını Ezberlemek

gitar akor ilerleme tablosuhevesli herhangi bir gitarist için paha biçilmez bir araçtır. Farklı akorlar arasındaki ilişkilerin net bir şekilde haritasını çıkararak, klavyede gezinmeyi ve ihtiyacınız olan şekilleri bulmayı çok daha kolay hale getirir. Akor ilerlemeleri de yeni şarkılar öğrenmenin harika bir yoludur: akorların nasıl birbirine uyduğunu anlayarak, en karmaşık melodileri bile nasıl çalacağınızı çabucak anlayabilirsiniz. 

Bu nedenle, ister yeni başlıyor olun, ister repertuarınızı genişletmek istiyor olun, mutlaka bir gitar akor ilerleme tablosu tutun, bu her ciddi gitarist için vazgeçilmez bir araçtır.

Herşeyi Sakla

Gitar Akorlarını Ezberlemek

Yazdığınız her şeyi saklayın. Üniversitedeki şarkı yazarlığı profesörlerinden biri, ne düşündüğünüzü değil, ne yazdığınızı yazmanın kulağa daha iyi geldiğini söylerdi. Kulağa en iyi geldiğini düşündüğünüz şey günden güne değişebilir. Ayrıca, bazen farklı günlerde ancak gelecek bir günde bir araya gelebilecek parça parça şarkılar ve ilerlemeler yazıyoruz.

Eşsiz ve akılda kalıcı gitar akorları her zaman veya çoğu zaman bir gecede gelmez. Küçük evler gibi inşa edilmişler. Tıpkı ev inşa ederken olduğu gibi, aşırı analiz etmeye ve çok fazla yeniden düzenlemeye başladığınızda, her şey çökmeye başlayabilir. Şarkı yazarlığının büyük bir kısmı bugün yazılanlardan mutlu olmak ve onu kendi haline bırakmaktır.

Gitar Akorlarını Ezberlemek