Erturgut Sanat ailesi olarak bugün ziler için Bateri Derslerine Başlamak konusunu ele alacağız.. Bateri dünyanın en popüler enstrümanları ama öğrenmeleri kolay mı? Bu birkaç faktöre bağlıdır:

  • İlk olarak, öğrenmek istiyorsanız biraz ritim duygusuna sahip olmak önemlidir. Bir şarkıyla birlikte alkışlayabiliyorsanız veya tempoya ayak uydurabiliyorsanız, davul çalmanın temellerini öğrenmeniz muhtemelen daha kolay olacaktır. 
  • İkincisi, müzikle önceden biraz deneyime sahip olmak faydalıdır. Nota okumayı biliyorsanız veya başka müzik aletleri aldıysanız, bateri öğrenmeye bir adım önde başlayacaksınız. 
  • Son olarak, sabırlı ve ısrarcı olmak da önemlidir. Her yeni beceri gibi, davulda ustalaşmak zaman ve pratik gerektirir. 

Bateri, ritim eklemenin ve ritmi eklemenin harika bir yoludur. Solo veya bir grubun parçası olarak çalınabilirler, bu da onları çok yönlü bir enstrüman haline getirir. Davul almayı düşünüyorsanız, başlamak için ihtiyacınız olacak birkaç şey var.

Bateri Kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp ücretsiz randevu alın!

Bateri Derslerine Başlamak

Nitelikli Bir Davul Öğretmeni Bulun

Bateri Derslerine Başlamak
Bateri Derslerine Başlamak

Bu, en önemli adımlardan biridir ve yapmanız gereken ilk adımdır! Davul çalma konusunda tutkulu olan ama aynı zamanda derslerinizi bireysel ihtiyaç ve hedeflerinize nasıl hitap edeceğini bilen bir davul öğretmeni bulmaktır. Unutmayın: dünyanın en iyi bateristini bulmuş olsanız bile, o en iyi öğretmen olmayabilir.

Aramanıza başlamak için hedeflerinizi, oyun seviyenizi ve programınızı düşünün. Erturgut Sanat uzman öğretici kadrosuyla bu yolculuğunda sana yardımcı olmak için bekliyor. Tek yapman gereken aramak ve Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bie ulaşıp randevu alın.

Ekipmanınızı ve Kitaplarınızı Toplayın

Bateri Derslerine Başlamak
Bateri Derslerine Başlamak

İlk dersinizden önce, tüm ekipman ve donanıma sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. İhtiyacınız var. İlk derse ne önerdiğini veya getirmenizi istediğini görmek için öğretmeninizle önceden sohbet edin.

Para biriktirmeye çalışıyorsanız (veya bateri çalmaya hazır olup olmadığınızdan emin değilseniz) sadece bir baget seti ve bir alıştırma pedi ile başlamak tamamen iyidir. Hala konseptleri öğrenirken eğlenip eğlenmeyeceğinize (ki kim olmaz ki?) karar verebilir ve biriktirdiğiniz parayı pahalı ekipmanlara harcayarak hemen özel ders almak için kullanabilirsiniz. Bu şekilde, en baştan doğru davul formunu geliştiriyorsunuz. Sadece ihtiyacın olacağını hatırlatam bir davul seti satın albir noktada.

Davullarınız için, mevcut tüm farklı tipler sizi bunaltmasın! Davul çubukları farklı boyut ve şekillerde gelir ve bagetin ucu çeşitli malzemelerden yapılır. Bir konser grubunda zil çalmak için bir garaj grubunda davul çalmaktan farklı çubuklara sahip olmak isteyeceksiniz. Bu, herhangi bir satın alma işlemi yapmadan önce eğitmeninizle konuşmanın size yardımcı olacağı yerdir.

Bageti Nasıl Tutacağınızı Öğrenin

Bateri Derslerine Başlamak
Bateri Derslerine Başlamak

Bu, ilk dersinize kadar bekleyebilecek bir şey, ancak müzik mağazasında size yardımcı olması için arkadaş canlısı bir yüzü de ikna edebilirsiniz! Çalmak istediğiniz müzik türüne ve kişisel tercihinize bağlı olarak birkaç farklı stil vardır. İlk davul dersinizde eğitmeniniz, doğru anladığınızdan emin olmak için çubukları sizinle nasıl tutacağınızı gözden geçirmelidir.

Farklı Ritimleri Dikkatlice Dinleyin

Bateri Derslerine Başlamak
Bateri Derslerine Başlamak

Başladığınızda, her davul ritmi, davul çalan adam onlara olabildiğince hızlı vuruyormuş gibi gelebilir. Biraz daha yakından dinlediğinizde farklı ritimleri duyabileceksiniz. Diğer enstrümanların aksine, her davulun perdesi çok fazla değiştirilemez ve kesinlikle her nota arasında değiştirilemez. Her davul vuruşundan müzik yapmanın tek yolu ritmi değiştirmektir. Bazen ritimler oldukça rastgele olurken, diğer zamanlarda bunun bir kalıbı olacaktır.

Eğitmeniniz size farklı kalıplar ve ritimler gösterdiğinde, her bir farklı kalıbı hissedebilmeniz için ondan yavaşlamasını istemekten korkmayın. Er ya da geç müziği kendi başınıza okuyabilecek ve başka kimse size göstermeden kafanızdaki kalıpları duyabileceksiniz.

Bateri Kitini Tanıyın

Bateri Derslerine Başlamak

Baterinin başına oturun ve her parçasıyla oynayın. Hissetme biçimlerine ve çıkardıkları farklı seslere aşina olun. Özellikle herhangi bir şey oynama konusunda endişelenmeyin, sadece keşfedin ve eğlenin. Davulla tanışma fırsatınız olduğunda, bazı temel vuruşları öğrenmeye başlamanın zamanı geldi. Başlamak için iyi bir yer, basit bir yerde dört vuruş yapmaktır. Bu, her vuruşta bas davuluna vurularak oluşturulur. 

Buradan hi-hat, trampet ve zil parçaları gibi diğer öğeleri ekleyebilirsiniz. Bu temel vuruşlarla daha rahat hale geldikçe, daha karmaşık ritimleri denemeye başlayabilirsiniz.

Duruşunuz Üzerinde Çalışın

Bateri Derslerine Başlamak

Pratik yapmak için temel bir kitiniz olduğunu varsayarsak, duruşunuz üzerinde çalışma zamanı. Bu göründüğünden daha önemli. Kötü duruş yaralanmalara neden olabilir, bu nedenle doğru pozisyonda oturduğunuzdan veya ayakta durduğunuzdan emin olmak istersiniz. 

Yeni başlayanlar için, her zaman sırtınızı sandalyeye yaslayarak dik oturun. Tambur, trampet kalça hizasında olacak şekilde yerleştirilmelidir; bu, zillere ve tom-tomlara rahatça ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayaklarınız yerde düz olmalı ve dizleriniz 90 derecelik açıda olmalıdır. 

Davulları doğru şekilde yerleştirmek, daha verimli çalmanıza ve sırt ve omuz ağrılarınızı önlemenize yardımcı olacaktır. İyi bir duruşla, profesyonel bir davulcu olma yolunda ilerleyeceksiniz!