Peki o halde bas gitar çalmak için ne yapmak gerekir? Önce klasik gitar, sonra elektro gitar, sonra da bas gitar mı çalmalı?

70li yıllarda gitar ülkemizde yaygınlaşmaya başlamış, İşin özünde 80’lerde türemiş bir yanılgı olduğuna ulaşıyoruz, asıl sebebi o zamanlar gitara ulaşmanın daha zor olması, klasik gitar kadar kolay bulunmaması ve klasik gitardan daha pahalı olması.

Klasik Gitar mı Elektro Gitar mı

Bu durumdan en karlı çıkan müzik mağazalarıdır, size önce klasik gitar sonra da gitar satabilirler bu sayede.

Gitar teknikleriyle, klasik gitar teknikleri arasında farklar vardır, o yüzden çalınmak istenen şey gitarsa doğrudan gitar teknikleri öğrenilmelidir.

Genelde ailelerinde işine gelen bir durumdur, klasik gitar daha maliyetsizdir, amfisiyle, jakıyla uğraşmadan daha hesaplı olan seçenek klasik gitara yönlendirilir çünkü olur da çocuk için geçici bir hevesle gitar çalmaya başlıyorsa, yarın öbür gün gitarı bir kenarı atacaksa, çöpe giden para fazla olmamalıdır, ama ikisinin de hissiyatı farklıdır, illa ki gitar çalmak isteyen bir çocuğu klasik gitara yönlendirirsen yaptığı işten zevk alamayacaktır.

Uygun Gitarlar

Fakat biraz araştırırsanız 2. el uygun ve iş görecek bir gitarı 250 TL’ye, amfiyi de 150 TL’ye bulabilirsiniz, kılıfı, ayaklığı, metronomu, yedek tel takımı, jakı osu, busu derken 500 TL’ye gitar çalmayı iyice öğrenene kadar işinizi görecek bir set alabilirsiniz. İş görür 2. el bir gitarı ise 250 TL’ye almanız mümkün.


Ortak noktaları, tellerin isimleri, notaların yerleri, gitarın tutuşu aynıdır.

Klasik gitarın perde aralıkları daha geniştir, klasik gitarı çaldıktan sonra elektro gitara geçtiğinizde parmaklarınız yeterince açılabilir. Peki gitar çeşitlerini tanıyor musunuz? Olay sadece klasik gitar ve elektro gitarla da bitmiyor, bir çok gitar çeşidi mevcut, gitar çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz; Gitar Çeşitleri Nelerdir?


Siz içinizden ne yapmak nasıl yapmak geliyorsa öyle yapabilirsiniz, eğer klasik gitarın sesini seviyorsanız klasik gitar, elektro gitarın sesini seviyorsanız elektro gitar çalın, kimsenin sizi yanlış yönlendirmesine izin vermeyin.

Peki ben hangi gitarla çalmaya başlamalıyım neye göre seçim yapmalıyım diyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz; Gitar çalmaya hangi gitarla başlamalı