Müzik Grubu Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bugün sizlere müzik grubu kurarken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. Eğer bir müzik grubu kurmak istiyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Müzik-Grubu-Kurarken-Nelere-Dikkat-Edilmeli

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır;

♦ Müzik Grubu Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

♦ Müzik Grubu Kurarken Yapılan Hatalar

♦ Müzik Grubunda Olması Gereken Başlıca Enstrümanlar

Dilerseniz sizler için hazırladığımız “Müzik Grubu Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?” isimli yazımıza geçelim.


Müzik Grubu Kurmak

Müzik Grubu Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Müzik grubu kurarken genelde insanların dikkat etmediği çok önemli şeyler vardır. Müzik grubu kurarken en önemli şeyin kimya, uyum ve tarz olduğunu unutanlar genellikle çok büyük hatalar yapar ve dinlenemezler. Dilerseniz müzik grubu kurarken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde yazalım;

  • Öncelikle grubun üyelerini tanımalısın. Grubun üyelerinin ne tarz müzikler dinlemeyi ve icra etmeyi sevdiğini öğrenmelisiniz. Bir müzik grubu, tıpkı bir futbol takımı gibidir. Herkesi belirli pozisyonları ve yapması gerekenleri vardır. Bu takımın taktiklerinin doğru kurulması ve uyum içerisinde işlevlerini sunması için herkesin birbirini tanıması gereklidir.
  • Tabi ki de en gerekli şeylerde biri bol bol prova almaktır. Eğer bir sahne alacaksanız ya da bir şarkı kaydedecek iseniz, her şeyin yolunda gitmesi için düzenli ve sık sık prova yapmalısınız. Eğer birbirinizin nerelerde neler yaptığını ve yapabildiğini bilmeden bir iş yapmaya çalışırsanız bir felaket yaşayabilirsiniz. Eğer sorunsuz bir müzik grubu istiyorsanız disiplinli ve sık sık provalar almalısınız.
  • Grup ile düzenli buluşmalar esnasında tartışmanız gerekenleri ve aklınızdaki soru işaretlerini sunmalısınız. Örneğin; grubun hangi müzikler yaparsa daha iyi olacağını, kimin nerelerde neler yapacağını tartışmalısınız. Dinleyici tarafından “Doğaçlama” gelişen bir konser gibi hissedilmesini fakat içeride çalışılmış olmanın güvenini hissetmelisiniz.
  • Kurduğunuz müzik grubunda herhangi bir sorun çıkmasına karşın grup ile sürekli iç içe olmalısınız. Devamlı sohbetler yapıp, fikir alışverişinde bulunmalısınız.

Müzik Grubu Kurarken Yapılan Hatalar

Müzik-Grubu-Kurarken-Yapılan-Hatalar

Müzik grubu kurarken sıklık yapılan başlıca yanlışlar bulunmaktadır. Bu yanlışlar grubun temelinde olduğu için hiç bir grup hatası ile devam edemez. Bu hataları çözebilene kadar o grup aktif olamaz. Kendi içerisinde tartışmalarına neden olan bu hataları önceden gözlemlemek ve çözmek o grup için en iyisi olacaktır. Dilerseniz bu hataları madde madde yazalım;

  • Birbirlerini tanımadan grup kurmak. Müzik grubu denilen olayı çok basit bir olgu olarak gören müzisyenler “Şunu çal, sen bunu çal, şunu çalanı buluruz” mantığı ile grup kurdukları için genellikle bu hatalar meydana gelir. Önemli olan kimin neyi, nasıl çaldığı değildir. Bu konu zaten tartışılmamalı, herkes kendi enstrümanını kaliteli bir şekilde çalmalıdır. Tartışılması gerekilen konu grup üyelerinin birbirleri ile anlaşıp anlaşamadığıdır. Bu konu çözüldükten sonra zaten grup, kalitesine göre belli yerlere gelecektir.
  • Tarz belirlememek. Eğer bir grup çalacağı tarzı belirlemez ise insanlar da onların hangi tarz müzik yaptıklarını anlayamazlar dolayısı ile grubu sadece bir süre dinlerler fakat unutulmaz gruplar arasında yer almak istiyorsanız, sizi dinleyenlerin sizi tanıması gereklidir. Bu yüzden yapmanız gerekenlerden biri de grup üyeleri ile birlikte bir tarz belirlemektir.
  • Yanlış enstrümanlar seçmek. Çoğu müzik grubu, yaptığı tarza ve dinleyicilerine bakmaksızın yanlış enstrümanlar seçerler. Dinleyicilerine ve yaptıkları tarza uygun enstrüman seçen gruplar gayet rahat bir şekilde dinlenirken, karmaşık gruplar, karmaşık olmayan yerlerde dinlenemezler.

Dilerseniz sizler için alternatif müzikler yapan bir grupta olması gereken 3 enstrümanı yazalım.

Müzik Grubunda Olması Gereken Başlıca Enstrümanlar

Müzik-Grubunda-Olması-Gereken-Başlıca-Enstrümanlar

  • Ritim Gitar
  • Davul
  • Bas Gitar

Eğer bu üç enstrümandan bir tanesi bile yoksa, o grup tam anlamıyla rahatlıkla ve ayrıştırıcı bir şekilde dinlenemez.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]