Çello Nedir? Çelloyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çello çalanları geliştirecek eğlenceli egzersizler

Çellodaki armoni bilginizi ve hakimiyetinizi artıracak gam çalışmaları

Çelloda parmak pozisyonları ve çelloda notalar

Uygun fiyata çello alma rehberi, ilk çellosunu alacaklara öneriler

Çello nasıl çalınır?


Çello, ülkemizde daha çok kemanın büyüğü şeklinde anılan fakat günden güne popülerlik kazanıp bilinirliğini arttıran, 16. yy a kadar uzanan bir tarihi olan, köklü, estetik bir müzik aleti.

Kadın vucüduna benzeyen şekliyle ve insan sesine en yakın ses çıkaran müzik âleti olmasıyla, Viyolonsel (ya da çello), yaylı bir çalgı olup, ilk örnekleri 16. yüzyıl’da Fransa‘da ortaya çıkmıştır. Atası ise “Viola da gamba” denilen perdeli bir çalgıdır.

Viyolonsel, Keman, viyola ve kontrbas ile aynı ailedendir. Keman ile viyolonsel birbirlerine oldukça benzeseler de ebatları çok farklıdır. Gövdesinin orta bölümünde bulunan ve el yazısı ile ‘f’ harfini andıran 2 ses deliği vardır. Tellerinin adları ise (Bastan Tize doğru), do-sol-re-la olarak dizilmektedir.


Çello Nasıl Çalınır?

Çalarken çoğunlukla baş parmak dışında diğer 4 parmak kullanılır. Parmaklar sırasıyla 1. 2. 3. ve 4. parmaklar olarak adlandırılır. Başparmak, başlangıçta pek kullanılmasa da, ilerledikçe dahil edilir. Parmaklar, tuşe denilen siyah bölgeye konarak, arşe yardımıyla eşikle tuşenin arasındaki boşluktan çalınır.Viyolonselin telleri biraz daha kalın olduğundan, seslerin daha net çıkabilmesi için arşenin biraz sert bastırılması gerekir.


Çello Akordu Nasıl Yapılır | Kolayca Çello Akordu

Viyolonsel, kulak denilen kısmından akort edilir. İnce ayarlar ise, fix denilen küçük parçalardan yapılır. Parçanın tekniğine göre arada parmakla da çalınabilir. Arşe yerine sağ el kullanılarak, işaret parmağının ucuyla çalınır.

Çello nasıl akort edilir ayrıntılı şekilde öğrenmek isteyenler için aşağıdaki çello nasıl akort edilir videomuz tam size göre, ayrıca diğer çello videolarına da buradan ulaşabilirsiniz; Çello Kursu