Eğlenceli Çello Egzersizleri

Merhabalar, bugün sizler için, daha önce uygulamış olduğunuz çello egzersizlerini yaparken eğlenmenin yollarını açıklayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra yapacağınız çello egzersizleri, birer ödevden çok birer eğlenceye dönecek.

Eğlenceli-Çello-Egzersizleri

Bu yazıda bulabileceğiniz konular şunlardır:

♦ Çello Egzersizleri Nasıl Eğlenceli Olur?

Dilerseniz sizler için hazırlamış olduğumuz “Eğlenceli Çello Egzersizleri” isimli yazımıza geçiş yapalım.


Çello Egzersizleri Nasıl Eğlenceli Olur?

Çello egzersizlerini uygularken eğlenebilmenin birden fazla yolu olduğu için, dilerseniz bu yöntemleri ayrı başlıklar altında inceleyelim.

Sevdiğiniz Müzik İle Çalışın

Sevdiğiniz-Müzik-İle-Çalışın

Egzersiz yaptığınız gamları barındıran ve sizin de sevdiğiniz bir şarkı mutlaka vardır. Bu şarkıyı bulun ve egzersizinizdeki her şeyi bu şarkı çalarken uygulayın.

Şarkının solo kısımlarında, introsunda ya da herhangi bir yerinde bu gamları çalarsanız hem şarkıya eşlik etmeyi öğrenirsiniz, hem egzersizinizi uygularsınız hem de eğlenirsiniz. (Sadece popüler şarkıları değil, filmlerde bulunan şarkıları da kullanabilirsiniz)

Aynı zamanda bu etkinlik, sizin için bir meydan okuma gibi olacağı için kendi sınırlarınızı da zorlamış olarak, kendi gelişiminize gerçekten büyük ilerlemeler katabileceksiniz.

Çalışırken Molalar Verin

Çalışırken-Molalar-Verin

Hiç aralıksız çalışmak hem sıkılmanıza hem de başarısızlığa sebebiyet verebilecek bir faktördür. Eğer kendinize molalar tanımazsanız, bu egzersizler sizin için sıkıcı bir ödev olmaktan ileriye gidemezler.

Başarı için gerekli dinlenmeler asla tembellik olarak sayılmazlar. Bir 45 dakika boyunca aralıksız çalışmak hem yorucu hem de sıkıcı olacağı için 30 dakikalık bir çalışma sürecinin ardından en az 10 dakikalık bir dinlenme hem sizin psikolojiniz hem de parmaklarınızı için rahatlatıcı ve gelişime açık bir hareket olacaktır.

Çaldıklarınızı Birilerine Dinletin

Çaldıklarınızı-Birilerine-Dinletin

Çaldıklarınızı birine dinletmek, onların dürüst tepkilerini almak sizi geliştirecek en önemli durumlardan biridir. Çaldığınız enstrümanı birilerine dinletebilmekten daha güzel bir şey olduğunu sanmıyorum.

Birilerinin, sizin çaldığınız şeyi dinledikten sonra yaptığı olumsuz ama yapıcı yorumlar, sizin kendi hatalarınızı görmenize ve geliştirmenize, yaptığı olumlu yorumlar ise, sizin özgüveninizin artmasını sağlayacaktır.

Bu yüzden, bulduğunuz her fırsatta, yaptığınız şeyleri birilerine fakat dürüst olabilecek birilerine çalıp, dinletmelisiniz.

Çaldıklarınızı Kayıt Edin

Çaldıklarınızı-Kayıt-Edin

Yaptığınız egzersizleri, çaldığınız şarkıları veya doğaçlamalarınızı kaydetmelisiniz. Bu kayıtları dinlediğinizde, dışarıdaki bir kişinin sizi nasıl duyduğunu anlamanız ve var ise hatalarınızı farketmeniz için gereken diğer bir unsurdur.

Teknoloji gerçekten çok ilerledi, geçmişte olduğu gibi bir stüdyoya gitmek zorunda değilsiniz, telefonunuzun ses kaydedici programını açın, çellonuzun sesinin çıktığı yere yakın bir yere koyun ve kayıt tuşuna basın, işte bu kadar kolay!

Diğer Müzisyenler ile Birlikte Çalın

Diğer-Müzisyenler-ile-Birlikte-Çalın

Kendi başınıza çalmanız sizi geliştirecektir fakat başka bir müzisyen ile birlikte bir şeyler yapmak, gerçekten müzik yapmayı size öğretebilecek sayılı etkinliklerden birisidir.

O kişi ile uyum içinde olmayı öğrenmek, doğru eşlik etmek ve farklı sesleri bir araya getirmek sizi ve karşınızdaki müzisyeni gerçekten çok geliştirebilecek bir etkinliktir.

Her müzisyen, dünya üzerinde bulunan bir dil gibidir, nasıl ki her insanın beden dili ortak ise, müzik aletlerinin de beden dilleri ortaktır.

Hepsi aynı notaları kullanırlar fakat her müzisyen farklı bir dile sahpitir, eğer o müzisyen ile uyum sağlayabiliyorsan, dünya üzerindeki çoğu müzisyen ile uyum içinde olabileceğin anlamına gelir.

Dememiz o ki, sadece evde egzersiz yapmayın, kendinizi dinletin, kayıt altına alın, imkanınız var ise konserlere çıkmaya çalışın, etkinliklere katılın, başka müzisyenler ile birlikte çalın, müzik grupları kurun.

Sadece kendi başınıza müzik yapmak sizi bir yere kadar geliştirecektir fakat müziğin her alanında bulunmak sizi gerçekten çok değerli ve profesyonel yerlere getirecektir.