Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi konusunu ele alacağız.. Bu yeni yazımızda, yeni başlayanlar için ısınma, parmak becerinizi ve ritminizi geliştirmek için kullanabileceğiniz en iyi 7 piyano egzersizini size tanıtmak için hazırladık..

Piyano Kursu hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Buraya Tıklayın. Ayrıca Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için hemen bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

5 Parmak Sıralı Nota Çalımı

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Bu ilk piyano egzersizi oldukça basittir. Sağ elinizin başparmağını orta Do’ya koyarak başlayın. Ardından diğer parmaklarınızı bir sonraki beyaz tuşlara yerleştirin. Parmaklarınız şu şekilde yerleştirilmelidir: işaret parmağı RE’de, orta parmak Mi’de, yüzük parmağı Fa’da ve küçük parmak Sol’da.

Şimdi her notayı Do ile başlayarak sırayla çalmalısınız. Küçük parmağınızla Sol çalana kadar ölçeğinizi yukarı çıkacak, ardından baş parmağınızla Do’ya ulaşana kadar aynı parmakları kullanarak ölçeği aşağı ineceksiniz. Egzersizi kademeli olarak hızlandırarak, ancak düzenli bir şekilde çalarak tekrarlayın.

Gam Çalışması

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Bu egzersiz, gamı ​​olabildiğince sorunsuz bir şekilde yukarı hareket ettirebilmek için arka arkaya 5 notadan daha yüksek gamları çalmamız gerektiğinde kullanılır. Tam gamı ​​bir piyano egzersizi olarak uygulamadan önce, 3 veya 4 notalı bir dizi üzerinde parmak gerdirme alıştırması yapmanızı öneririz. Hareketi anladıktan sonra, tam ölçekli egzersizi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bunu egzersizi için sağ elinizin başparmağını orta Do’ya, işaret parmağını Re’ye ve orta parmağını Mi’ye konumlandırın. 3 notayı arka arkaya çalın… Ardından, Fa’ya basmak için baş parmağınızı işaret ve orta parmağın altından geçirin ve diğer parmaklarınızı sonraki tuşlarda yeniden konumlandırın.. Şimdi parmaklarınız şu şekilde yerleştirilmelidir: Başparmak Fa’ya, işaret parmağı Sol’a, orta parmak La’ya, yüzük parmağı Si’ye ve küçük parmak Do’ya. Şimdi tek yapmanız gereken notaları sağ parmaklarla tek tek çalmak..

Akor Çalışmaları

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Bu alıştırma sizi 3 notalı majör akorlar konusunda eğitecek. Başlamak için sağ el baş parmağınızı orta Do’ya, orta parmağınızı Mi’ye ve küçük parmağınızı Sol’a yerleştirin. Sol el için küçük parmağınızı aşağıdaki ölçeğin Do’ya, orta parmağınızı Mi’ye ve baş parmağınızı da Sol’a yerleştirin.

Şimdi 6 notaya aynı anda basın. Az önce iki elinizle Do majör akorunuzu yaptınız. Egzersize devam edelim. Sonra Re majör akoru yapmak için 6 parmağınızı bir nota daha kaydırmanız gerekir. Yani kendinizi aşağıdaki konumda bulmalısınız:

  • Sağ eliniz: başparmak D üzerinde, orta parmak F üzerinde ve küçük parmak A üzerinde.
  • Sol eliniz: küçük parmak D’de, orta parmak F’de ve başparmak A’da.

Şimdi 6 notaya aynı anda basın. Az önce iki elinizle D majör akorunuzu yaptınız.

Isınma Egzersizi

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Sadece bir çeşit ısınma egzersizi bulunmamaktadır. Aslına bakarsanız piyanoda ısınma hareketi yapmak için piyano başında olmanıza gerek yok, herhangi bir zemin üzerinde de bu çalışmaları yapabilirsiniz..

Eller Arası Koordinasyon

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Eller arası koordinasyon, yeni başlayanlar için en zor piyano egzersizlerinden biridir. Aslında piyano çalmaya başladığımızda beynimiz aynı anda iki şeyi yapmaya alışkın değildir: simetrik olarak çalışır. Sol el kesin bir şey ürettiğinde, sağ el ile bu kadar kesin başka bir şey yapmak zordur. Bu açıdan piyano, yeni başlayanlar için en karmaşık müzik aletlerinden biridir.

Ancak emin olun, ellerin bağımsızlığını geliştirmenize yardımcı olacak egzersizler var. Bunlar üzerinde çalışarak beyninizi asimetrik olarak çalışmaya alıştıracak ve piyano çalmanızı büyük ölçüde geliştireceksiniz. Bu egzersizlerin en önemlisini sizler için ele alıyoruz.

Zıt El Çalışması

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Zıt hareket alışması, piyanoda becerinizi ve ellerinizin bağımsızlığını geliştirmek için çok ilginç ve güçlüdür. Amacı, sağ ve sol el koordinasyonunu geliştirmek..

Hanon ve Czerny Piyano Egzersizleri Ve Teknikleri

Piyano çalmaya başladığınızda genellikle beceriksiz hissedersiniz ve özellikle 4. ve 5. parmaklar biraz çaresiz görünür. Ellerde olduğu gibi, piyano çalarken parmaklarınızın her birini bağımsız hale getirmek de zordur. Hanon ve Czerny tarafından tasarlanan yöntemler, parmaklarınızı gevşetmeyi ve çalışınızı çok daha akıcı hale getirmeyi mümkün kılıyor. Ayrıca parmaklarınızı güçlendirecek egzersizler de sunuyorlar, böylece daha uzun ve yoğun bir şekilde oynayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin 7 Piyano Egzersizi

Hanon yöntemi, çoğu parmaklarınızın bağımsızlığına odaklanan 40 ila 60 piyano alıştırması içeren çok ünlü bir koleksiyondur. Kaslarınızı güçlendirmek ve parmaklarınız üzerinde çalışmak için bir dizi nota çalma konusunda size birçok egzersiz sunar.

Besteci ve piyanist Carl Czerny’nin egzersizleri ve çalışmaları Hanon’dan biraz daha zor. Besteci, egzersizlerinde 5 parmak, gam, başparmak kıvırma, değişiklikler, aralıklar için egzersizler önerir. Czerny’nin egzersizleri eksiksizdir. 

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.