Erturgut Sanat ailesi olarak bugün sizler için Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolunu ele alacağız.. Diksiyonunuzu geliştirmek biraz zaman alabilir ve bolca pratik yapmanız gerekebilir. İşte konuşmanızın kalitesini artırmanıza yardımcı olacak alıştırmalarla diksiyonunuzu geliştirmek için dokuz ipucu..

Diksiyon Kursu hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. Ücretsiz Deneme Derslerimize katılmak için bize ulaşıp randevu alabilirsiniz..

Diksiyonunuzu Geliştirmenin Yolları

Tekerleme Alıştırması Yapın

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Günlük bir egzersiz olarak tekerlemelerle alıştırma yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Pratik yaparken, acele etmeyin ve her sesi çıkarırken dilinizin ağzınızda nerede olduğuna dikkat edin..  

Yüksek Sesle Okuyun

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Bir kitap veya makale okuduğunuzda, kelimeleri kendinize yüksek sesle söyleyin ve kulağa nasıl geldiğinize, hangi kelimelerin telaffuzunun kolay olduğuna ve sizi zorlayan kelimelere veya ifadelere odaklanın. Bu, dinleyici olmadan konuşma pratiği yapmak için harika bir yol olabilir. Sesli okumak yararlı bir strateji olabilir çünkü ne söyleyeceğinizi düşünmediğinizde nasıl söylediğinize odaklanmak daha kolay olabilir.

Hızını Yönetin

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Konuşurken hızınızın farkında olun. Bazı insanlar gergin olduklarında daha hızlı konuşabilir, bu da konuşmalarını başkalarının anlamasını zorlaştırabilir. Konuşmanızın hızına dikkat edin ve bir sonraki kelimeyi söylemeden önce her kelimeyi tamamlamak için yavaşlayın. Yavaşlayarak, dinleyicilerinizin her kelimeyi duymasına ve tam olarak anlamasına yardımcı olursunuz.

Ağız Hareketlerine Dikkat Edin

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Dilinizin, dudaklarınızın ve çenenizin hareketlerinin konuşmanızı nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olmak için, ağzınızı farklı şekillerde hareket ettirirken bir cümleyi, cümleyi veya kelimeyi tekrarlama alıştırması yapın. Bu egzersizi bir aynanın önünde denemek size yardımcı olabilir. Bir cümle veya ifade seçin ve birkaç kez tekrarlayın. Abartılı ağız hareketleriyle ya da ağzınızı zar zor hareket ettirerek söylemeyi deneyin. Ağzınızı nasıl hareket ettirdiğinize bağlı olarak seslerin nasıl değiştiğine dikkat edin.

Yüz Kaslarınızı Geliştirmek İçin Egzersiz Yapın

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Bazen yüz kaslarındaki zayıflıklar diksiyonunuzu etkileyebilir. Ağzınızdaki ve çenenizdeki kasları çalıştırarak onları güçlendirmek için egzersizler yapmanıza yardımcı olabilir. Bu alıştırmaları kullanmak, uzun bir sunum yapmanız gerektiğinde de yardımcı olabilir. 

Tıpkı diğer kaslar gibi, konuşma için kullanılan kasları kullandığınızda yorulabilir, bu da uzun bir konuşma sırasında konuşmanızın netliğini azaltabilir. Uzun bir konuşma veya sunum yoluyla konuşmanızın net kalmasını sağlamak için egzersiz yaparak yüz kaslarınızı güçlendirmeniz gerekebilir.

Nefesinizi Kontrol Edin

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

İyi nefes kontrolü, net konuşmak için önemlidir. Şarkıcılar ve aktörler gibi birçok profesyonel sanatçı sahnede nefes kontrollerini geliştirmek için nefes alma teknikleri uygular. Tam nefes almanızı sağlamanın bir yolu, bir elinizi göğsünüze ve diğer elinizi karnınıza koymaktır. Nefes aldığınızda, karnınızdaki el hareket ederken diğeri yerinde kalır. Bu, derin nefes aldığınızı gösterir, bu da tam bir sesle konuşmanıza yardımcı olabilir.

İyi Konuşmacıları Dinleyin

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Konuşmanızı geliştirmek için başka bir strateji, başkalarının nasıl konuştuğunu izlemektir. Bazı mükemmel konuşmacılar politikacılar, ünlüler veya öğretim görevlileri olabilir. Sunum yapmada etkili olan bir konuşmacı seçin ve konuşmalarını inceleyin. Nefeslerine, tonlarına, hızlarına ve tavırlarına dikkat edin. 

Takip ettiğiniz konuşmacıların yaptıkları bir konuşmadan bir klip veya bölüm seçip onu taklit etme pratiği yapabilirsiniz. Tonlarını ve tekniklerini kopyalamaya çalışın ve hangi niteliklerin onları etkili bir konuşmacı yaptığını düşünün. Diğer konuşmacıları etkili kılan özellikleri belirleyerek, bu becerileri kendi meşguliyetlerinize dahil ederek pratik yapabilirsiniz.

Önceden Hazırlanın

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Bir sunum, konuşma veya röportaj için kendinizi güvende ve hazır hissettiğinizde, daha iyi diksiyon kullanabilirsiniz. Malzemenizin içeriği konusunda kendinizi rahat hissetmek, teslimatınıza daha fazla odaklanmanıza izin verebilir. Bir sunumdan önce, konuşmanız için notlar yazarak ve kendi başınıza veya ailenizin, arkadaşlarınızın ve akranlarınızın önünde prova yaparak hazırlanın. Çalışmayı umduğunuz işi araştırarak ve ortak mülakat sorularına verdiğiniz cevapları uygulayarak bir mülakata hazırlanabilirsiniz.

Konuşmalarını Kaydedip Kendinizi Dinleyin

Diksiyonunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Bir sunum için pratik yaparken, konuşmanızı yaparken kendinizi kaydetmeyi yararlı bulabilirsiniz. Konuşmanızdaki güçlü yönleri ve iyileştirmeye açık alanları belirlemek için kaydı izleyin. Bu strateji, kişisel konuşmanızda pratik ve alıştırmalar yoluyla ele alabileceğiniz kalıplar ve alışkanlıklar bulmanıza yardımcı olabilir.

Daha Fazlası İçin Bize Ulaşın

İzmirde yapılan sanat etkinliklerine, galerilere, konserlerine ve daha fazla kültür sanat haberlerine sitemizin blog sekmesini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Daha fazla enstrüman bilgilerine ulaşmak için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca kurslarımız hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için bizi 0507 95 96 333 numaralı telefonumuzu arayabilir ya da mesaj bırakabilirsiniz.

Aklınızda oluşan soru işaretlerini gidermek için direkt sanat merkezimize de gelebilirsiniz. Özellikle önceden arayıp randevu alarak ücretsiz bir şekilde hocalarımıza danışabilirsiniz. Deneme dersinde hangi sanat alanına yatkın olduğunuzu keşfedip kendinizi istediğiniz alanda geliştirebilirsiniz.

Erturgut Sanat Merkezine Nasıl Gelebilirim?

Sanat merkezimize İzmir’in her yerinden metroyla, otobüsle, vapurla ulaşım çok kolaydır. Karşıyaka dışından gelmek zor diye düşünmeyin sanat merkezimizin ulaşımı çok kolay, konumu da çok merkezidir.

İzmir’in neresinden isterseniz kolaylıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir eğitim istiyorsanız, mesafe bana uzak diye düşünmeden önce kesinlikle bir kez sanat merkezimizi ziyaret etmeli ve en azından bizimle bir kahve, bir çay içip sanat merkezimizde gerçekleşen eğitimler hakkında bilgi alıp, sıcak, samimi, eğlenceli sanat ortamımızı kendiniz görmelisiniz.

Karşıyaka Yelken Klübünün 300 metre, Bostanlı tarafına doğru  ilerisinde, halı sahaların çaprazında, Lion Kafe’nin yanında  zemin katta, Karşıyaka Yalı’ da sahilde yer almaktadır.

Aynı zamanda msn@erturgutsanatmerkezi.com mail adresimizden de bize ulaşıp hemen geri dönüş ile aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz. Mutlu, umutlu, sağlıklı, sanat ve sağlıkla dolu günler dileriz..

Adres / Erturgut Sanat Merkezi Nerede?

Cemal Gürsel Caddesi (Yalı Caddesi) No: 426 Bayerler Apartmanı – Zemin Kat Daire. 1 Karşıyaka / İzmir

İzmir sanat kursları arasından, müzik kursu arayışında olanlar için, enstrüman çalıp, enstrüman kursu alıp yeni bir hobi edinmek isteyenler için, Erturgut Sanat Merkezi bir çok enstrümanın dersi sunıyor! İzmir müzik kursu bakımından çok şanslı bir yer, bir çok seçenek var! Siz de müzik kursu almak istiyorsanız Erturgut Sanat’a davetlisiniz, siz istekli olun ve gerisini bize bırakın!

Erturgut Sanat Ailesini her zaman ziyaret edebilirsiniz.